Πρεμιέρα με νίκη η Εθνική Νέων

Το γκολ του Δημήτρη Πόποβιτς στο 86ο λεπτό του αγώνα με την Αλβανία χάρισε στην Εθνική Νέων τη νίκη με 1-0 στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του Εuro U19 που διεξάγεται στο Λόβετς της Βουλγαρίας.

O Θοδωρής Παχατουρίδης παρέταξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με επιθετικούς προσανατολισμούς (4-3-3) και τελικά δικαιώθηκε μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών.

Η καλύτερη φάση του πρώτου ημιχρόνου καταγράφηκε στις καθυστερήσεις όταν ο Θωμάς Στρακόσα (γιος του αντίπαλου προπονητή και παλιού γνώριμου Φώτη Στρακόσα) απέκρουσε την προσπάθεια του Τάσου Δώνη

Ο γκολκίπερ της Λάτσιο έκανε ουκ ολίγες αποκρούσεις στο παιχνίδι, αλλά στη φάση του 86ου λεπτού δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το μοιραίο για την ομάδα του. Μετά από πάσα του Δώνη, ο Δημήτρης Πόποβιτς χάρισε τη νίκη στην Εθνική Νέων, η οποία άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του Euro U19.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Βουλγαρία επικράτησε 2-1 της Σλοβακίας με γκολ των Ρέγιαν Ντασκάλοβ και Κίριλ Ντεσπόντοβ (είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μάτους Μπέρο με εύστοχο χτύπημα πέναλτι).

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής Νέων στην προκριματική φάση του Eυρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 θα είναι η Βουλγαρία (14/11, 15:00) σε αναμέτρηση που θα διεξαχθεί στο "Ρακόβσκι Στάντιουμ".

Ελλάδα (Παχατουρίδης): Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Πολίμος, Δεληγιαννίδης (83' Ρούσσος), Φούντας, Δώνης, Μήλιος (62' Πόποβιτς) και Κρητικός (76' Κουλούρης).

Αλβανία (Στρακόσα): Στρακόσα, Σόκολι, Λουλάι, Σούκου, Χοκσαλάρι, Τζίνι (87' Καλάγια), Καβαζάι, Γκοσέ, Ιμεράι (91' Αντέμι), Τσεκίτσι (69' Κάμε), Πρέντι.

16:56
Θα παρακολουθήσετε την αναμέτρηση της Εθνικής Νέων U19 με την αντίστοιχη της Αλβανίας που θα διεξαχθεί στην Βουλγαρία για την προκριματική φάση του EURO 2014.
17:11
Η Εθνική μας ομάδα θα παραταχθεί με τους: Στρέζο, Μυρθιανό, Σωτηράκο, Βλάχο, Βούρο, Πολίμο, Δεληγιαννίδη, Φούντα, Δώνη, Μήλιο και Κρητικό.
17:11
Στον πάγκο ο Θοδωρής Παχατουρίδης έχει τους: Γκέκα, Παντελάκη, Οικονόμου, Ρούσσο, Σταυρόπουλο, Πόποβιτς και Κουλούρη.
17:12
Στο άλλο ματς του ομίλου η Βουλγαρία νίκησε την Σλοβακία με 2-1.
17:31
Στο 4-3-3 του Θοδωρή Παχατουρίδη, ο Στρέζος θα είναι κάτω από τα δοκάρια με τους Μυρθιανό (αριστερά), Βλάχο (δεξιά) και Σωτηράκο-Βούρο στο κέντρο της άμυνας.

Στην μεσαία γραμμή θα είναι οι Φούντας, Δεληγιαννίδης, Πολίμος και στην επίθεση οι Κρητικός (αριστερά), Δώνης (δεξιά), Μήλιος (κορυφή).
17:31
 Διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Εϊτάν Σεμεούλεβιτς από το Ισραήλ.
17:39
Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 18.00.
17:41
Η Εθνική Αλβανίας θα παραταχθεί τους: Στρακόσια, Σόκολι, Λουλάι, Σούκου, Χοκσαλάρι, Τζίνι, Καβαζάι, Γκοσέ, Ιμεράι, Τσεκίτσι, Πρέντι.
17:42
Προπονητής της Εθνικής Αλβανίας Νέων U19 είναι ο γνώριμός μας Φώτης Στρακόσια.
17:58
Όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.
18:00
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
18:05
Στο 5ο λεπτό είναι η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:09
Πρώτη κίτρινη κάρτα στην αναμέτρηση στον Πολίμο.
18:15
Ένα σουτ υπάρχει μέχρι στιγμής στο ματς και είναι από την Ελλάδα, με τον Μήλιο το οποίο ήταν και άστοχο.
18:20
Δύο φορές έχει απειλήσει η Εθνική μας ομάδα με τον Δεληγιαννίδη, με τον Στρακόσια (γιος του Φώτη Στρακόσια) να διώχνει και τις δύο φορές την μπάλα στο 16' και στο 19'.
18:23
Δεύτερη κίτρινη κάρτα στην Εθνική Νέων στον Ταξιάρχη Φούντα.
18:29
Στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτησης η Εθνική μας έχει τρία σουτ, η Αλβανία κανένα, ενώ και τα κόρνερ είναι 3-0 υπέρ της Ελλάδας.
18:33
Προσπάθεια από τον Δώνη και η μπάλα έφυγε άουτ.
18:33
Πρώτη ευκαιρία και για την Αλβανία με το σουτ του Καβαζάι να είναι άστοχο.
18:39
Παραμένει το 0-0 ανάμεσα στην Ελλάδα και την Αλβανία, με την Ελλάδα να έχει 4 τελικές και την Αλβανία μία.
18:41
Νέα κίτρινη κάρτα για την Ελλάδα, αυτή τη φορά στον Βούρο.
18:46
Μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Δώνη να βρίσκεται σε καλή θέση, αλλά τον Στρακόσια να κρατάει ανέπαφη την εστία του.
18:47
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ελλάδα U19-Αλβανία U19 0-0.
19:03
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
19:07
Νέα ευκαιρία με τον Δώνη και πάλι ο Στρακόσια είπε "όχι".
19:09
Ο Στρακόσια κάνει δύο νέες επεμβάσεις σε Κρητικό και Φούντα. Παραμένει το 0-0.
19:09
Δέκα τελικές η Ελλάδα στο ματς και μια η Αλβανία.
19:18
Τα κόρνερ ειναι 4-0 υπέρ της Ελλάδας.
19:21
Πρώτη αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Πόποβιτς στην θέση του Μήλιου.
19:28
Νέο σουτ από τον Δεληγιαννίδη ο Στρακόσια έσωσε και πάλι την εστία της Αλβανίας. Δώδεκα τελικές η Ελλάδα στο ματς.
19:33
Δεύτερη αλλαγή για την Εθνική Νέων. Ο Κουλούρης στην θέση του Κρητικού.
19:37
Άστοχο σουτ του Κουλούρη στο 79'.  Δεκατέσσερις τελικές για την Ελλάδα.
19:41
Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Ρούσσος στην θέση του Δεληγιαννίδη.
19:44
86': ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Από ασίστ του Δώνη ο Πόποβιτς στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ για την Ελλάδα. Ελλάδα-Αλβανία 1-0.
19:49
Στις καθυστερήσεις είναι η αναμέτρηση.
19:52
Λήξη του αγώνα. Η Ελλάδα με το γκολ του Πόποβιτς νίκησε με 1-0 την Αλβανία για τον 6ο προκριματικό όμιλο του EURO 2014.