Συντριβή των Ελπίδων στο Λβιβ

Η εθνική Ελπίδων μπήκε με το αριστερό στη νέα εποχή, καθώς ηττήθηκε 4-0 από την Ουκρανία σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Λβιβ το βράδυ της Τρίτης (13/8).

Η ομάδα του Κώστα Τσάνα δεν μπόρεσε να διατηρήσει το μηδέν στο πρώτο μέρος, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πίλιπ Μπουντκίφσκι άνοιξε το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο μόνο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο κι αυτή ήταν η Ουκρανία, η οποία σκόραρε άλλες τρεις φορές (54' Αντρίι Τσουρίκοφ, 78' Μπουντκίφσκι, 92' Βλάντισλαβ Κούλατς) και έφτασε στο θριαμβευτικό 4-0.

Υπενθυμίζεται ότι η Ελλάδα συμμετέχει στον 7ο προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2013-15 μαζί με την Πολωνία, την Τουρκία, την Σουηδία και την Μάλτα. Ο πρώτος της επίσημος αγώνας θα διεξαχθεί στις 10 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο τη Μάλτα στο Περιστέρι.

Ελλάδα: Διούδης, Μαρινάκης, Σταφυλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ποτουρίδης, Μπάλλας, Κολοβός, Λαγός, Βέλλιος, Καρέλης, Λυκογιάννης (23' Γιαννιώτας).