Η Φίτεσε ταπείνωσε την Αϊντχόφεν, νίκες για Πόρτο, Φενέρμπαχτσε, ΑΕΛ

Η Φίτεσε κατέγραψε μία ιστορική νίκη με 6-2 μέσα στο "Φίλιπς Στάντιον" επί της Αϊντχόφεν. Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα για Πόρτο, η ΑΕΛ έπιασε τον Απόλλωνα Λεμεσού, η Φενέρμπαχτσε ξεφεύγει κι η Λοκομοτίβ Μόσχας έχασε την ευκαιρία.

Eredivisie

Απίθανες σκηνές εκτυλίχθηκαν στο "Φίλιπς Στάντιον", όπου η πρωτοπόρος Φίτεσε ταπείνωσε με 6-2 την Αϊντχόφεν, σε ένα παιχνίδι που μέχρι το 66ο λεπτό ήταν καθηλωμένο στο 1-1. Το ξέσπασμα των πρωτοπόρων της Eredivisie άφησε αποσβολωμένους τους νεαρούς παίκτες του Φιλίπ Κοκού, που στο τέλος του αγώνα πλησίασαν τους φιλάθλους για να δώσουν εξηγήσεις και εκείνοι τους παρηγόρησαν και φώναζαν το όνομα του προπονητή της ομάδας, παρότι δέχθηκε 6 γκολ σε εντός έδρας ματς της Eredivisie μόλις για 2η φορά. Το χατ τρικ του Ντάβι Κλάασεν έδωσαν στον Άγιαξ τη νίκη 4-0 επί της Ναϊμέχεν. Η Τβέντε πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άλκμααρ.

Α' Κατηγορία

Πάρτι έστησαν στο "Μακάρειο" οι φίλαθλοι της ΑΕΛ, οι οποίοι είδαν την ομάδα τους να πετυχαίνει την τέταρτη διαδοχική νίκη της, με 1-0 απέναντι στη Δόξα Κατωκοπιάς, με συνέπεια να παραμείνει στην πρώτη θέση. Ισόβαθμός ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος έπεσε θύμα εντός έδρας έκπληξης απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα. Ίδρωσε ο ΑΠΟΕΛ του Γιώργου Δώνη μέχρι να νίκησει 2-0 στην έδρα του Εθνικού Άχνας. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Ανόρθωση τον Άρη.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Premier League Ρωσίας

Η 3η αποβολή σε 3 μήνες του Λασανά Ντιαρά στέρησε την ευκαιρία στη Λοκομοτίβ Μόσχας να ξεφύγει από τη Ζενίτ στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας μετά από 19 αγωνιστικές, αφού έμεινε στο εντός έδρας 0-0 απέναντι στη Ρούμπιν. Η Άνζι έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις με την Κούμπαν των 9 παικτών και έμεινε για 19ο σερί ματς δίχως νίκη, θεσπίζοντας νέο ρωσικό ρεκόρ.

Süper Lig

Η Φενέρμπαχτσε άφησε και πάλι το καλό για το τέλος και με τον Πιερ Ουεμπό πήρε τη νίκη 2-1 επί της Ρίζεσπορ εκτός έδρας και ξέφυγε 8 βαθμούς από τον ανταγωνισμό, μετά από την ισοπαλία της Κασίμπασα με την Αντάλιασπορ.

Liga Sagres

Η πρώτη εγχώρια νίκη της Πόρτο μετά από τον Οκτώβριο είναι γεγονός. Οι "δράκοι" έκλεισαν έναν κύκλο άσχημων αποτελεσμάτων που τους αποκαθήλωσαν από την κορυφή της βαθμολογίας και με 2 τέρματα του Τζάκσον Μαρτίνες επιβλήθηκαν της ομάδας του πρώην προπονητή τους, Ζεσουάλδο Φερέιρα.

Jupiler

Η Μπριζ επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών και επιβλήθηκε άνετα με 3-0 της Μέχελεν στο "Γιαν Μπρεϊντέλ", με τους Σπύρο Φουρλάνο και Βαλεντίνο Βλάχο εκτός αποστολής. Ο Στέργος Μαρίνος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά της εκτός έδρας ισοπαλίας της Σαρλερουά με την Κόρτραϊκ. Η Άντερλεχτ επικράτησε της Βάασλαντ Μπέβερεν και παραμένει κοντά στη μάχη του τίτλου.

League One Σκοτίας

Οι Ρέιντζερς συνεχίζουν το πάρτι τους στην 3η τη τάξει κατηγορία του σκοτσέζικου πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-0 της Έιρ Γιουνάιτεντ και κάνοντας το 15 στα 15.