Κυπελλούχος Λιθουανίας η Ζαλγκίρις

Το 7ο Κύπελλο Λιθουανίας στην ιστορία της πανηγυρίζει η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε της Σιαλουλιάι με 8-7 στα πέναλτι, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό στο Κάουνας.

Η ομάδα του Γκεντιμίνας Γιαρμαλαβίτσιους προηγήθηκε 2 φορές στο σκορ με τα τέρματα των Άρμινας Βάσκελα και Μάρκο Ράσο, ωστόσο το συγκρότημα του Βίλνιους έβρισκε πάντοτε τον τρόπο να απαντήσει άμεσα με τους Άντρο Σβερλιούγκα και και Άντριους Σκέρλα.

Στο 1ο λεπτό της παράτασης ο Βέντραν Γκερτς έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ στη Ζαλγκίρις, με τον Τόμας Μπίρσκις να ισοφαρίζει στο 98' και να στέλνει το παιχνίδι στα πέναλτι. Εκεί, οι παίκτες του Μάρεκ Ζουμπ ήταν πιο εύστοχοι, κατέκτησαν το τρόπαιο και πλέον οδεύουν για το νταμπλ.