Πρωταθλήτρια Ευρώπης U17 η Ρωσία

Η Ρωσία επικράτησε 5-4 της Ιταλίας στη διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 που διεξήχθη στην Ζίλινα της Σλοβακίας. Τον αγώνα διηύθυνε ο Τάσος Σιδηρόπουλος.

Στο πρώτο ημίχρονο μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Ιταλία, η οποία είχε 9 τελικές προσπάθειες έναντι μίας της Ρωσίας, αλλά δεν δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες. Ο Άντον Μιτριούσκιν επενέβη όποτε χρειάστηκε και κράτησε το μηδέν στα μετόπισθεν.

Μετά την ανάπαυλα η "αρκούδα" ανέβασε την απόδοσή της και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Τρία λεπτά πριν από το τέλος της, 80λεπτης, κανονικής διάρκειας, ο νεοεισελθών Ντανιίλ Μπουράνοφ σημάδεψε τη ρίζα του δεξιού δοκαριού των "ατζούρι", χάνοντας την πιο κλασική ευκαιρία του τελικού.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι όπου ο Μιτριούσκιν απέκρουσε 3 προσπάθειες αντιπάλων (Ντι Μολφέτα, Σκιάκα, Παλάτσι) έναντι 2 του Σιμόνε Σκουφέ και χάρισε στην Ρωσία το 2ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17. Το παρέλαβε ο ίδιος από τον Μισέλ Πλατινί.

Σημειώνεται ότι και το 2006 η Ρωσία είχε κατακτήσει το κύπελλο στη διαδικασία των πέναλτι. Θύμα της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Λουξεμβούργου ήταν η Τσεχία.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ

18:41
Καλησπέρα σας. Σε 20 λεπτά αρχίζει ο τελικός του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17 μεταξύ της Ιταλίας και της Ρωσίας που διευθύνει ο Τάσος Σιδηρόπουλος.
18:48

Ιταλία:
Σκουφέ, Καλάμπρια, Ντιμάρκο, Καπραντόσι, Σκιάκα, Πουλιέσε, Παλάτσι, Στεφέ, Τουτίνο, Τσέρι, Βίντο.

Ρωσία: Μιτριούσκιν, Λικάτσεφ, Χοτζανιγιάζοφ, Γιακούμπα, Μακάροφ, Παρσίκοφ, Γκολόβιν, Μπαρίνοφ, Ζεμαλετντίνοφ, Ζούεφ, Σεϊντάεφ.
18:52
Ο τελικός θα διεξαχθεί στο Stadion MSK της Ζίλινα υπό το βλέμμα του Μισέλ Πλατινί, ο οποίος δήλωσε κατά την άφιξή του: "Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι εδώ. Η Σλοβακία είναι μία σπουδαία ποδοσφαιρική σχολή και έχει διοργανώσει ένα υπέροχο τουρνουά. Έχω έρθει να το παρακολουθήσω ως απλός φίλαθλος, αλλά και για να αποδώσω φόρο τιμής στην ομοσπονδία που το διοργάνωσε".
19:01
Η Ιταλία ξεπέρασε το εμπόδιο της οικοδέσποινας Σλοβακίας στον ημιτελικό με 2-0, ενώ η Ρωσία εκείνο της Σουηδίας στη διαδικασία των πέναλτι.
19:02
Σέντρα στον τελικό.
19:03
2ο λεπτό: Σουτ του Βίντο, η μπάλα άουτ.
19:05
Το αρχικό σχήμα της Ιταλίας δεν έχει διαφοροποιήσεις σε σχέση με τον ημιτελικό, ενώ εκείνο της Ρωσίας μόλις μία (ο Ριφάτ Ζεμαλετντίνοφ αντικατέστησε τον Αλεκσάντρ Μακάροφ).
19:06
Ο Τάσος Σιδηρόπουλος χαρακτήρισε τον τελικό ως το "σημαντικότερο παιχνίδι της καριέρας του".
19:12
Ελαφρώς καλύτερη η Ιταλία στο πρώτο δεκάλεπτο.
19:17
Η ομάδα του Ντανιέλε Ζοράτο πιέζει και κερδίζει κόρνερ στα τελευταία λεπτά.
19:23
22ο λεπτό: Ο Τάσος Σιδηρόπουλος βγάζει την πρώτη κίτρινη κάρτα του παιχνιδιού. Την αντικρίζει ο Παρσίκοφ.
19:33
Ιδιαιίτερα νευρικές είναι οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίωρο. Οι λιγοστές ευκαιρίες έχουν προέλθει από ατομικά λάθη.
19:33
32ο λεπτό: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντιμάρκο από πλάγια θέση, αποκρούει με γροθιές ο Μιτριούσκιν.
19:36
36ο λεπτό: Kίτρινη κάρτα στον Ζεμαλέτντινοφ.
19:41
Ένα λεπτό θα είναι ο χρόνος των καθυστερήσεων. Το 0-0 μεταξύ της Ιταλίας και της Ρωσίας παραμένει.
19:43
Ο Τάσος Σιδηρόπουλος σφυρίζει για τελευταία φορά στο πρώτο ημίχρονο: Ιταλία - Ρωσία 0-0.
19:44
Καλύτερη η Ιταλία στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 9 τελικές προσπάθειες έναντι μίας της Ρωσίας.
19:58
Το δεύτερο 40 λεπτο (και όχι 45λεπτο) ξεκινάει.
19:59
O Mακάροφ παίρνει τη θέση του Ζεμαλετντίνοφ.
20:01
Η Ιταλία μπαίνει φορτσάτη στο δεύτερο ημίχρονο.
20:06
Δεύτερη αλλαγή για την Ρωσία: Ο Γκασίλιν αντικαθιστά τον Ζούεφ.
20:09
52ο λεπτό: Δυνατό σουτ του Βίντο, αποκρούει σε κόρνερ ο Μιτριούσκιν.
20:11
53ο λεπτό: Κίτρινη κάρτα στον Βίντο.
20:18
Έχει ανέβει η Ρωσία στα τελευταία λεπτά.
20:19
62ο λεπτό: Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Ρωσία: Ο Γκολόβιν δίνει τη θέση του στον Μπουράνοφ.
20:21
64ο λεπτό: O Μπονατσόλι αντικαθιστά τον Βίντο.
20:22
Διακοπή για να παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες σε παίκτη της Ρωσίας.
20:25
67ο λεπτό: O Ντι Μολφέτα παίρνει τη θέση του Τουτίνο.
20:25
Απομένουν 12 λεπτά για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Σε περίπτωση που το 0-0 παραμείνει, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στη διαδικασία των πέναλτι.
20:33
Φάουλ για τη Ρωσία σε πολύ πλεονεκτική θέση.
20:34
77ο λεπτό: Η σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μπουράνοφ εκτελεί συρτά το φάουλ, αλλά η μπάλα δεν του κάνει το χατήρι, αφού βρίσκει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού και καταλήγει άουτ.
20:35
78ο λεπτό: Αδύναμο σουτ του Ντι Μολφέτα, η μπάλα άουτ.
20:39
80ό λεπτό: Ο Παριτζίνι αντικαθιστά τον Στεφέ.
20:39
Τέλος της κανονικής διάρκειας: Ιταλία - Ρωσία 0-0.
20:40
Οι δύο ομάδες οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι.
20:44
Ίταλία - Ρωσία 0-0: Ο Ντι Μολφέτα χάνει το πρώτο πέναλτι (απόκρουση Μιτριούσκιν).
20:44
Ίταλία - Ρωσία 0-1: Ο Σεϊντάεφ ανοίγει το σκορ.
20:45
Ίταλία - Ρωσία 1-1: Ο Τσέρι ισοφαρίζει για την Ιταλία.
20:46
Ίταλία - Ρωσία 1-2: Ο Χοτζανιγιάζοφ ξαναδίνει το προβάδισμα στην Ρωσία.
20:47
Ίταλία - Ρωσία 1-2: Ο Μιτριούσκιν αποκρούει και το πέναλτι του Σκιάκα.
20:47
Ίταλία - Ρωσία 1-2: Ο Σκουφέ αποκρούει το πέναλτι του Παρσίκοφ.
20:48
Ίταλία - Ρωσία 2-2: Ο Καπραντόσι ισοφαρίζει 2-2 για την Ιταλία.
20:49
Ίταλία - Ρωσία 2-3: Ο Μπουράνοφ ευστοχεί και ξαναδίνει το προβάδισμα στην Ρωσία.
20:49
Ίταλία - Ρωσία 3-3: Ο Ντι Μάρκο ευστοχεί.
20:50
Σε περίπτωση που ο Γκασίλιν ευστοχήσει στο τελευταίο πέναλτι, η Ρωσία θα πάρει το Κύπελλο.
20:50
Αστοχεί! Αποκρούει και πάλι ο Σκουφέ.
20:50
Το 3-3 παραμένει, όπως και η αγωνία.
20:51
Ιταλία - Ρωσία 4-3: Ο Παριτζίνι ευστοχεί και δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ιταλία.
20:52
Ίταλία - Ρωσία 4-4: Ο Μακάροφ ισοφαρίζει.
20:53
Ίταλία - Ρωσία 4-4: Τρίτη απόκρουση του Μιτριούσκιν στη διαδικασία των πέναλτι. Θύμα του αυτή τη φορά ο Παλάτσι.
20:53
Αν ευστοχήσει ο Σεργκέι Μακάροφ, το παιχνίδι θα τελειώσει.
20:54
Ο Μακάροφ ευστοχεί, διαμορφώνει το 5-4 και χαρίζει στην Ρωσία το 2ο Ευρωπαϊκό Κύπελλο U17 της ιστορίας της.
20:54
Σας ευχαριστούμε που ενημερωθήκατε από το Contra.gr για την εξέλιξη του τελικού του Euro U17. Καλό σας βράδυ.