Νέοι: Ολυμπιακός - Γιουβέντους 1-1

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς-νωρίς στου Ρέντη, αλλά το αυτογκόλ του Αντώνη Βατουσιάδη στο 65ο λεπτό έσωσε την Γιουβέντους, η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 για την 3η αγωνιστική της Youth League. Αγωνίστηκαν οι Τάσος Δώνης και Άλμπερτ Ρούσσος.

Ιδανικός ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς με την Γιουβέντους, καθώς στο 7ο λεπτό ο Εμίλ Οντέρο δεν συγκράτησε μία χαμηλή σέντρα του Γιώργου Μανθάτη κι ο επερχόμενος Καζίμ Λάτσι άνοιξε το σκορ με κοντινή προσπάθεια.

Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ακόμα μία κλασική ευκαιρία (στο 43ο λεπτό η κεφαλιά του Λάτσι αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον Οντέρο), οι τελικές του ήταν 7-1, ενώ η κατοχή 61% υπέρ των "μπιανκονέρι".

Η ισοφάριση της Γιουβέντους ήταν ανέλπιστη, αφού μετά από σέντρα του Ντε Μπιάσι στο 65ο λεπτό, ο Βατουσιάδης έβαλε αυτογκόλ με το κεφάλι και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δεδομένου ότι μια κεφαλιά του Μανθάτη στο 75' κι ένα σουτ του Ζήση Καραχάλιου στο 94' δεν βρήκαν στόχο.

Να σημειωθεί ότι η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε, μεταξύ άλλων, υπό το βλέμμα του Μίτσελ, του Πιέρ Ισά, του Κριστιάν Καρεμπέ και του Δημήτρη Σιόβα.

Ολυμπιακός: Ηλιάδης, Σάλιακας, Τσιμίκας (66' Νικολάου), Βατουσιάδης, Τόλι, Μεγαρίτης, Καραχάλιος, Λάτσι, Μανθάτης (80' Χατζάρας), Βέργος, Ιγνατίδης (57' Γαρεφαλάκης).

Γιουβέντους: Οντέρο, Ντε Μπιάσι, Βάργκα, Ρούσσος, Πελίνι, Μάτσεκ (58' Ούντο), Σακόρ, Μπνου-Μαρζούκ, Κλεμέντζα (58' Μπουενακάσα), Δώνης.

18:49
Καλησπέρα σας!
18:50
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα των Νέων ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Γιουβέντους για την 3η αγωνιστική του του Youth League της UEFA.
18:52
Το ματς διεξάγεται στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Ρέντη και αποτελεί ένα πολύ καλό "ορεκτικό" πριν τη μεγάλη μάχη στις 21:45 στο γήπεδο "Γ. Καραϊσκάκης".
18:52
Πάμε να δούμε τις συνθέσεις των δυο ομάδων...
18:52
Η 11άδα του Ολυμπιακού: Ηλιάδης, Σάλιακας, Τσιμίκας, Βατουσιάδης, Τόλι, Μεγαρίτης, Καραχάλιος, Λάτσι, Μανθάτης Βέργος, Ιγνατίδης
18:52
Η 11άδα της Γιουβέντους: Οντέρο, Ντε Μπιάσι, Βάργκα, Ρούσσος, Πέλίνι, Μάτσεκ, Σακόρ, Μπνου-Μαρζουκ, Κλεμένζα, Δώνης.
18:53
Ο Βασίλης Βούζας δεν έχει κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα και όλοι οι ποδοσφαιριστές του είναι διαθέσιμοι.
18:54
Ο Ολυμπιακός βρίσκεται στη δεύτερη θέση με τρεις βαθμούς, όσους και η Γιουβέντους, με την Ατλέτικο Μαδρίτης να είναι πρώτη με εννιά βαθμούς και η Μάλμε ακόμα δεν έχει πόντο. Πάντως, οι δυο τελευταίες έχουν ματς παραπάνω.
18:57
Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο και σε λίγα λεπτά ξεκινάει η αναμέτρηση.
18:58
Αρκετός κόσμος στο γήπεδο για να στηρίξει τους πιτσιρικάδες του Ολυμπιακού. Πολλοί εξ αυτών θα βρεθούν στην συνέχεια στο φαληρικό γήπεδο.
18:59
Αγκαλιασμένοι οι παίκτες των δυο ομάδων, στέλνοντας το μήνυμα κατά του ρατσισμού.
19:01
Σέντρα στον αγώνα
19:06
Αναγνωριστικά αυτά τα πρώτα λεπτά, διάθεση από τις δυο ομάδες να πιέσουν. Ακόμα πάντως δεν έχει σημειωθεί κάποια αξιόλογη φάση.
19:06
Ενδιαφέρον θα έχει να δούμε και τον Δώνη, ο οποίος παίζει στη "Γηραιά Κυρία". Ο γιος του Γιώργου Δώνη για όσους δεν το γνωρίζουν...
19:08
7' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!
19:09
Ο Λάτσι εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του γκολκίπερ της Γιουβέντους, Οντέρο, ο οποίος δεν συγκράτησε την μπάλα σε χαμηλή σέντρα που βγήκε από τα δεξιά με τον Μανθάτη και την έσπρωξε από κοντά στα δίχτυα για το 1-0 του Ολυμπιακού, που κάνει ονειρεμένο ξεκίνημα
19:11
8' Ο Βέργος παραλίγο να κάνει το 2-0 για την ομάδα του, όταν πλάσαρε με τη μια από κοντά έπειτα από σέντρα που βγήκε από τα δεξιά, αλλά αυτή την φορά ο πορτιέρε των Ιταλών αντέδρασε καλύτερα.
19:13
12' Σέντρα από τον Μάτσεκ από τα δεξιά, μπλόκαρε ο Ηλιάδης. Δευτερόλεπτα πριν, ευκαιρία για τη Γιουβέντους μετά την ασταθή απόκρουση του Ηλιάδη και τον Δώνη να μην προλαβαίνει να πλασάρει. Προσπαθεί να πάρει μέτρα η Γιουβέντους και να γίνει πιο απειλητική.

19:21
Συμπληρώθηκε το πρώτο 20λεπτο και ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να προηγείται στο σκορ από το 7'.
19:23
22' Σουτ του Λάτσι με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Γιουβέντους.
19:24
Στο γήπεδο ο Μίτσελ με τους συνεργάτες του, παρακολουθούν το ματς. Ο Πιερ Ισά με τον Δημήτρη Σιόβα παρακολουθούν επίσης τον αγώνα από την κερκίδα.
19:26
24' Φάουλ για τη Γιουβέντους έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Ηλιάδης.
19:36
Δεν υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση εδώ και αρκετά λεπτά, με το ρυθμό του αγώνα να έχει πέσει αισθητά.
19:41
41' Μακρινό σουτ του Βέργου, αλλά ήταν στην σωστή θέση ο Οντέρο.
19:44
43' Κοντινή κεφαλιά του Λάτσι, ενστικτώδης επέμβαση από τον Ιταλό τερματοφύλακα της Γιουβέντους, που διατηρεί το σκορ στα επίπεδα του 1-0. Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.
19:47
45'+1' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
19:48
Να πούμε πως στις εγκαταστάσεις του Ρέντη βρίσκεται και ο Κριστιάν Καρεμπέ.
19:49
7-1 οι τελικές προσπάθειες, 39%-61% η κατοχή της μπάλας.
20:04
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
20:10
Να πούμε πως δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή για τις δυο ομάδες.
20:14
53' Κίτρινη κάρτα για τον Μεγαρίτη.
20:16
57' Ο Γαρεφαλάκης στην θέση του Ιγνατίδη.
20:18
58' Έξω οι Μάτσεκ και Κλεμέντσα, στην θέση τους οι Μπουενακάσα και Ούντο.
20:24
65' Ο Βατουσιάδης έστειλε καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με το κεφάλι στην προσπάθειά του να απομακρύνει σέντρα που βγήκε από τα αριστερά με τον Ντε Μπιάσι. Ισοφάρισε σε 1-1 η Γιουβέντους.
20:25
66' Μέσα ο Νικολάου, έξω ο Τσιμίκας. Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό.
20:27
Να δούμε πως θα αντιδράσει ο Ολυμπιακός, που θέλει να γίνει πιο επιθετικός.
20:27
69' Κίτρινη κάρτα ο Σάλιακας. Δεν υπήρξε βέβαια καμία παράβαση πάνω στον Μπουενακάσα.
20:31
73' Κίτρινη κάρτα στον Ούντο.
20:35
75' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με την κεφαλιά του Μανθάτη, που κατέληξε λίγο άουτ από το κόρνερ του Σάλιακα.
20:38
79' Δύσκολη απόκρουση του Ηλιάδη σε εκτέλεση φάουλ του Πελίνι από μακρινή απόσταση από τα αριστερά. Έδιωξε σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού.
20:41
80' Ο Χαντζάρας αντί του Μανθάτη.
20:41
83' Κίτρινη κάρτα στον Σακόρ.
20:45
Έχουμε μπει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.
20:50
Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.
20:50
Δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι στο ματς...
20:52
94' Σουτ του Καραχάλιου, μπλόκαρε ο Οντέρο.