Νέοι: Ολυμπιακός - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Ατλέτικο Μαδρίτης βελτιώθηκε αισθητά μετά την ανάπαυλα κι επικράτησε δίκαια με 2-1 στου Ρέντη, αρχίζοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στη Youth League.

Φορτσάτος μπήκε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση του Ρέντη, αφού στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Νίκου Βέργου, ο οποίος έχασε καλή ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 17'. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε την κατοχή, ενώ ο Ντιέγκο Αλταμιράνο ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης της.

Το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου επεφύλασσε ένα δοκάρι (σε τρομερό εν κινήσει σουτ του Καραχάλιου στο 34ο λεπτό) και το σοβαρό τραυματισμό του Μεντιόντο, για τον οποίον οι πρώτες πληροφορίες λένε ότι έχει υποστεί κάταγμα κλείδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο Μαδρίτης ανέβασε αισθητά την απόδοσή της, στέλνοντας προειδοποιητικές βολές στο 51ο και το 58ο λεπτό, προτού ο Φέντε Πριέτο ισοφαρίσει με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού κι ο Ρομπέρτο Νούνιες διαμορφώσει το τελικό 2-1 με κοντινή προσπάθεια, έπειτα από ασίστ του σπουδαίου Αμάτ Ντιεντιού στο 73'.

Oλυμπιακός:Hλιάδης, Τσιμίκας, Σάλιακας, Βατουσιάδης, Τόλη, Καραχάλιος (76' Μακροστέργιος), Ανδρούτσος (69' Μανθάτης), Γαρεφαλάκης, Ιγνατίδης (86' Καναβέτας), Βέργος.

Ατλέτικο Μαδρίτης:Μαρίν, Νέιλα, Μεντιόντο (45' Τεό), Λούκας, Μανθανάρα, Μοχεντάνο, Ντιεντιού (80' Καϊσέδο), Πριέτο, Νούνιες, Τέτε (91' Τόρες), Αλταμιράνο.

19:06
Kαλησπέρα σας! Στις 19:00 ξεκινάει ο αγώνας Νέων Ολυμπιακός - Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε το LIVE της αναμέτρησης.
19:06
Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα θέλουν ένα καλό ξεκίνημα και να κάνουν το πρώτο βήμα για μια καλή πορεία στην Ευρώπη.
19:06
To πρώτο ματς του ομίλου η Γιουβέντους νίκησε την Μάλμε 2-0 στο Τορίνο.
19:06

Oλυμπιακός:
Hλιάδης, Τσιμίκας, Σάλιακας, Βατουσιάδης, Τόλη, Καραχάλιος, Ανδρούτσος, Γαρεφαλάκης, Ιγνατίδης, Βέργος.

Ατλέτικο: Μαρίν, Νέιλα, Λούκας, Τέο, Γιάμα. Οτέτε, Αμάτ, Γκαρσία, Κέβιν, Ρομέρο, Αλταμιράνο.
19:06
1' Έναρξη του αγώνα.
19:06
Γκολ Ολυμπιακός! Ο Βέργος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή ανοίγει το σκορ.
19:12
17' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Βέργο. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή πέρασε τον τερματοφύλακα αλλά άνοιξε την μπάλα και από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα άουτ.
19:16
22' Η Ατλέτικο έχει την κατοχή της μπάλας στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να την κυκλοφορήσει, από τις πτέρυγες.
19:20
25' Ο Ολυμπιακός περιμένει την ισπανική ομάδα, η οποία ωστόσο δεν μπορεί να πει κανείς ότι πιέζει ασφυκτικά, παρά το γεγονός ότι έχει την κυκλοφορία της μπάλας.
19:22
27' Αν και μικροί στην ηλικία, τόσο οι Έλληνες όσο και οι Ισπανοί ποδοσφαιριστές, αφήνουν αρκετά στοιχεία της τεχνικής τους να ξεδιπλωθούν στον αγωνιστικό χώρο.
19:23
Η αναμέτρηση διεξάγεται στο προπονητικό κέντρο του Ολυμπιακού στου Ρέντη.
19:24
29' Ο Ανδρούτσος είναι ιδιαίτερα κινητικός και προσπαθεί να διασπάσει με πάσες στα πλάγια την ισπανική άμυνα.
19:26
32' Από τους "κολτσονέρος" είναι ο Αλταμιράνο που προσπαθεί με κάποιες, ατομικές κυρίως, προσπάθειες να δημιουργήσει ευκαιρίες.
19:28
34' Σε ο,τι αφορά τα θετικά, συγκαταλέγεται και η διαχείριση του υπάρχοντος σκορ από τους ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού η οποία χαρακτηρίζεται υποδειγματική.
19:29
34' Εξαιρετική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! O Γαρεφαλάκης κάνει τη σέντρα, ο Καραχάλιος πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ στη κίνηση, αλλά το δοκάρι του στερεί την ευκαιρία να γίνει σκόρερ.
19:31
36' Ένα άλλο στοιχείο που αφήνει θετικές εντυπώσεις είναι το πρέσινγκ των "ερυθρολεύκων" που ξεκινά από τους επιθετικούς.
19:32
37' Κίτρινη κάρτα. Ο Καραχάλιος αντικρίζει κίτρινη κάρτα γιατί τράβηξε από πίσω τη φανέλα του Αλταμιράνο.
19:33
Άλλη μία έξυπνη αντίδραση από τον μικρό, καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης έβγαινε με καλές προϋποθέσεις στην αντεπίθεση.
19:35
39' Έχει τραυματιστεί ποδοσφαιριστής της Ατλέτικο Μαδρίτης και έχει διακοπεί προσωρινά η αναμέτρηση.
19:36
42' Θα γίνει αλλαγή ο Μεντιόντο που χτύπησε αρκετά, όπως φαίνεται.
19:37
43' Ο Ισπανός Ερνάντεθ θα αντικαταστήσει τον Αργεντινό, καθώς ετοιμάζεται να μπει στο αγωνιστικό χώρο.
19:39
44' Κίτρινη κάρτα. Ο Ιγνατίδης υποπίπτει σε φάουλ στη μεσαία γραμμή.
19:40
45' Ο Ερνάντεθ πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Μεντιόντο. Ας ελπίσουμε να είναι καλά ο άτυχος ποδοσφαιριστής της Ατλέτικο. Θα μεταβεί στο νοσοκομείο, αν και η πρώτη διάγνωση δεν είναι ευχάριστη καθώς κάνει λόγο για κάταγμα κλείδας.
19:41
45 +2' Είμαστε στις καθυστερήσεις του  πρώτου ημιχρόνου.
19:43
Τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μπροστά στο σκορ ο Ολυμπιακός. Εξαιρετικές οι εντυπώσεις που έχουν αφήσει οι μικροί "ερυθρόλευκοι" μετά από 45 λεπτά.
19:46
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γιουβέντους κέρδισε τη Μάλμε με 2-0. Για τη "Μεγάλη Κυρία" βασικοί έπαιξαν και δύο Έλληνες. Ο Τάσος Δώνης και Αλμπέρτος Ρούσος.
19:48
Σκόρερ για την ιταλική ομάδα στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο "Στάντιο Σίλβιο Πιόλα", ο Σουμά στο 24' και ο Άκπαν Ούντο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.
19:56
Προπονητής της ιταλικής ομάδας είναι ο παλαίμαχος Ιταλός αμυντικός, Φάμπιο Γκρόσο.
19:57
Είναι έτοιμα όλα, για να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στην αναμέτρηση.
20:00
46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.
20:01
Σε άλλη αναμέτρηση το ΑΠΟΕΛ χάνει ήδη 2-0 από την Μπαρτσελόνα, στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης.
20:03
49' Ο Ολυμπιακός έχει την κατοχή της μπάλας σε αυτά τα πρώτα δευτερόλεπτα τους δευτέρου ημιχρόνου.
20:05
51' Ο Γαρεφαλάκης έκανε μία φοβερή επιτόπια ντρίμπλα πάνω στον Νέιλα, τον άδειασε, ανατράπηκε και πήρε το φάουλ.
20:07
51' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο: Ο Νούνιες αδειάζει την άμυνα του Ολυμπιακού περνά και τον Ηλιάδη, αλλά η "ερυθρόλευκη" άμυνα απομακρύνει τον κίνδυνο.
20:09
55' Ο Ολυμπιακός κερδίζει διαδοχικές στημένες φάσεις και προσπαθεί να τις εκμεταλλευτεί.
20:11
57' Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού μπαίνουν δυναμικά αλλά σε καμία περίπτωση αντιαθλητικά, στη διεκδίκηση της μπάλας. Πάθος και ένταση από τους πιτσιρικάδες.
20:13
58' Μεγάλη ευκαιρία για την Ατλέτικο. Ο Αλταμιράνο πιάνει ένα εξαιρετικό σουτ από μακριά, δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ηλιάδη, αλλά η μπάλα περνάει άουτ.
20:15
ΓΚΟΛ! Η Ατλέτικο φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με τον Πριέτο που σουτάρει από το κέντρο της "ερυθρόλευκης" άμυνας.
20:15
Κακή αντίδραση της ελληνικής άμυνας, που δεν ήταν μεμονωμένη, αλλά συνολική. Και η Ατλέτικο είχε προειδοποιήσει.
20:17
62' Κίτρινη κάρτα. Ο Τσιμίκας κάνει φάουλ στον Ντιεντιού και τιμωρείται.
20:19
Ο τεχνικός διευθυντής των "κολτσονέρος", Χοσέ Λουίς Καμινέρο, σε πρόσφατη συνέντευξη στον ισπανικό Τύπο, ξεκαθάρισε ότι αυτή η ομάδα θέλει να αποτελέσει τη βάση της επόμενης Ατλέτικο.
20:20
66' Έχει αλλάξει το μομέντουμ της αναμέτρησης μετά το γκολ της ισοφάρισης.
20:23
68' Κίτρινη κάρτα. Ο Τέτε πέφτει στο έδαφος και προσπαθεί να εκβιάσει το πέναλτι, αλλά δεν περνά απαρατήρητο από το διαιτητή.
20:24
69' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. O Μανθάτης παίρνει τη θέση του Ανδρούτσου που άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
20:25
71' Οι "ερυθρόλευκοι" μετά το αρχικό σοκ της ισοφάρισης, κυκλοφορούν την μπάλα με άνεση.
20:26
Η κούραση αρχίζει να έχει την επίδρασή της και στις δύο ομάδες.
20:29
74'ΓΚΟΛ! Ο Νούνιες βάζει μπροστά την Ατλέτικο αν και το μισό γκολ ανήκει στον Ντιεντιού που διέσπασε από τα δεξιά την άμυνα του Ολυμπιακού και του έδωσε ασίστ πάρε-βάλε.
20:30
76' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Μακροστέργιος περνά στη θέση του Καραχάλιου.
20:32
Είναι αλήθεια πως μετά την ισοφάριση οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού υστερούν σε θέμα πρωτοβουλίας ανάπτυξης παιχνιδιού, αφήνοντάς την στην Ατλέτικο.
20:34
79' Δεν είναι κάτι που τρομάζει η Ατλέτικο αν και κάποιοι ποδοσφαιριστές της, όπως ο Ντιεντιού και Αλταμιράνο έχουν δείξει κάποια από τα στοιχεία της ποιότητάς τους.
20:35
80' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Καϊσέδο μπαίνει στη θέση του αποχωρήσαντος Ντιεντιού, ίσως του καλύτερου ποδοσφαιριστή του γηπέδου.
20:36
Από τον Ολυμπιακό κορυφαίοι ήταν οι Ανδρούτσος και Καραχάλιος.
20:38
83' Μένουν περίπου δέκα λεπτά με τις καθυστερήσεις. Μπορεί να αντιδράσει ο Ολυμπιακός;
20:39
85' Έχει νεύρα ο Γαρεφαλάκης και υποπίπτει σε φάουλ πάνω στον Καϊσέδο. Δε χρειάζονται τα νεύρα, τέτοια ώρα.
20:40
86' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Καναβέτας μπαίνει στη θέση του Ιγνατίδη.
20:41
87' Ο Καναβέτας προσπαθεί να πάρει την μπάλα από τα πρώτα δευτερόλεπτα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Θετική αντίδραση από το νεαρό.
20:43
89' Κερδίζει κάποιες στημένες φάσεις η Ατλέτικο Μαδρίτης.
20:43
Ο Καναβέτας έχει ανεβάσει με την είσοδό του, τον Ολυμπιακό.
20:45
90' Αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Άνχελ Τόρες μπαίνει στη θέση του Τέτε.
20:45
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων. Είμαστε ήδη στο πρώτο.
20:46
92' Ο Ολυμπιακός προσπαθεί με γεμίσματα σε αυτές τις τελευταίες προσπάθειες.
20:47
Η Ατλέτικο ροκανίζει έξυπνα το χρόνο.
20:48
Τέλος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε νωρίς με το Βέργο, ηττήθηκε από την Ατλέτικο που παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε την ανατροπή.