Συγκλονιστική πρόκριση για Μπενφίκα στο ντέρμπι

Η Μπενφίκα χρειάστηκε ένα τυχερό γκολ στην παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Σπόρτινγκ στον 4ο γύρο του Κυπέλλου Πορτογαλίας. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ προσπέρασε τη Μέταλιστ, νίκες για Σέλτικ, Μπεσίκτας, γκέλα για Λοκομοτίβ Μόσχας.

Taça de Portugal

Το συγκλονιστικό ντέρμπι της Λισαβόνας μεταξύ Μπενφίκα και Σπόρτινγκ για τον 4ο γύρο του πορτογαλικού κυπέλλου βρήκε νικητές τους περσινούς φιναλίστ με 4-3 στην παράταση. Ο Όσκαρ Καρδόσο σημείωσε χατ τρικ και οδηγούσε την αντίπαλο του Ολυμπιακού σε βέβαιη πρόκριση, αλλά τα "λιοντάρια" του Λεονάρντο Ζαρντίμ έκαναν την ανατροπή από 3-1 και με τον Ισλάμ Σλιμανί ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις. Στην παράταση, οι "αετοί" σημείωσαν ένα απίθανο γκολ, όταν μετά από πλάγιο όλοι οι αμυνόμενοι των φιλοξενουμένων απέτυχαν να διώξουν, ο Λουιζάο πέφτοντας έπιασε μία τυχερή κεφαλιά κι ο Ρούι Πατρίσιο έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του.

Jupiler

Ο Γιώργος Γκαλίτσιος αγωνίστηκε με τη Λόκερεν σε όλο το 90λεπτο κόντρα στη Μέχελεν (4-0) και λίγο έλειψε να βάλει το γκολ της σεζόν με μακρινή λόμπα. Ο Στέργος Μαρίνος πέρασε ως αλλαγή στο 7' για τη Σαρλερουά στη θέση του τραυματία Κένετ Ουντρέ και αντικαταστάθηκε στο 82' στην εντός έδρας ήττα 1-0 από τη Γάνδη.

Premier League Ρωσίας

Η Λοκομοτίβ Μόσχας έχασε την ευκαιρία να πιάσει τη Ζενίτ στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας στην Premier League Ρωσίας, αφού ηττήθηκε στη Σιβηρία με 2-0 από την Τομ Τομσκ για την 16η αγωνιστική. Η Ντιναμό Μόσχας επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Κρίλια και πλησίασε στη μάχη του Champions League.

Premier League Σκοτίας

Δύο γκολ του Βίρχιλ φαν Ντάικ και άλλα δύο του Τζο Λέντλεϊ έδωσαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Σέλτικ με 4-1 επί της Ρος Κάουντι, αυξάνοντας τη διαφορά από την Ινβερνές. Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιώργος Σαμαράς. Οι Ρέιντζερς έκαναν το 12 στα 12 μετά από τη νίκη 2-0 επί των ουραγών Έρντρι στη League One.

Α' Κατηγορία

Η παρουσία του Ζόρζε Κόστα στον αντίπαλο πάγκο... αφύπνισε τους "παλιούς" και η ΑΕΛ επικράτησε στο ντέρμπι της Ανόρθωσης με 3-1. Πρώτη νίκη για τον Ιβάιλο Πέτεφ, με κορυφαίους τους Μοντέιρο, Μπεμπέ και τον Ορλάντο Σα να επιστρέφει στα γκολ μετά από ενάμιση μήνα. Με 10 παίκτες η Ανόρθωση από το 43' λόγω αποβολής του Σιέλη. Παράπονα και οι δύο ομάδες από τον Μάριο Τσαγγάρη.

Διαβάστε περισσότερα εδώ.

Premier League Ουκρανίας

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ πάτησε κορυφή για πρώτη φορά μετά από την 6η αγωνιστική, αφού επιβλήθηκε 2-0 της Γκόβερλα εκτός έδρας και με δύο παιχνίδια περισσότερα, προσπέρασε τη Μέταλιστ στον πίνακα της βαθμολογίας μετά από 16 αγωνιστικές.

Süper Lig

Μετά από 3 σερί ισοπαλίες, η Μπεσίκτας ξέσπασε με 3-0 εκτός έδρας επί της Καϊσερίσπορ, οδηγώντας τον Ρόμπερτ Προσινέτσι σε παραίτηση από τον πάγκο των ουραγών της κατηγορίας.