Πρωταθλήτρια στους Νέους η Ισπανία (VIDEOS)

Με γκολ των Μπόρχα Μαγιοράλ και Ματίας Ναχουέλ, η Ισπανία επικράτησε 2-0 της Ρωσίας στο Δημοτικό Στάδιο της Κατερίνης, κατέκτησε το 10ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων κι έγινε πολυνίκης της διοργάνωσης.

Η Ισπανία μπήκε φορτσάτη με το καλημέρα και ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχε καταγράψει μερικά αξιόλογα σουτ και είχε κερδίσει τρία κόρνερ, ενώ από μία ακόμη εκτέλεση κόρνερ (στο 14'), ο Χόρχε Μερέ έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ (ενδεχομένως η μπάλα να είχε περάσει τη γραμμή στη δεύτερη προσπάθεια).

Εν συνεχεία, η ιβηρική ομάδα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του σπουδαίου Άντον Μιτριούσκιν με σουτ του Μπόρχα Μαγιοράλ στο 22' και αναλόγως έπραξε στο 39' με κεφαλιά του Μάρκο Ασένσιο, ωστόσο ο Μαγιοράλ δεν λάθεψε στην επαναφορά.

Εκτός από το γκολ, τα δύο δοκάρια και την αμφισβητούμενη φάση στο 14ο λεπτό, η Ισπανία έχασε πολλές ευκαιρίες για να βρει δίχτυα κι άλλες φορές, ενώ οι τελικές του πρώτου ημιχρόνου τα λένε όλα (14-2).

Η Ρωσία κέρδισε αρκετά μέτρα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να καταγράψει τελικές, εν αντιθέσει με τη "φούρια ρόχα" που απείλησε στο 62ο λεπτό και κλείδωσε την κούπα στο 78ο με πλασέ του νεοεισελθόντα Ματίας Ναχουέλ.

Ισπανία: Σιβέρα, Καρισόλ, Μερέ, Βαγέχο, Μπόρχα (81' Μαρίν), Μερίνο, Σέμπαλος, Ασένσιο, Ερνάντεθ, Μαγιοράλ (90' Κάρλος Φερνάντεθ), Πεντράθα (74' Ναχουέλ).

Ρωσία: Μιτριούσκιν, Τσερνόβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ, Γκολόβιν (46' Ζούεβ), Μελκάτζε (62' Μπεζντενέζνικ), Σεϊντάεβ, Γκαζίλιν.

Το δοκάρι του Μαγιοράλ

Το γκολ του Μαγιοράλ

Το γκολ του Ναχουέλ

Το live του τελικού

21:00
Καλωσήρθατε στο live του τελικού του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U19 μεταξύ της Ισπανίας και της Ρωσίας.
21:02

Ισπανία
: Σιβέρα, Καρισόλ, Μερέ, Βαγέχο, Μπόρχα, Μερίνο, Κέμπαλος, Ασένσιο, Ερνάντες, Μαγιοράλ, Πεντράθα.

Ρωσία: Μιτριούσκιν, Τσερνόβ, Κοτζανιγιάζοβ, Γιακούμπα, Μακάροβ, Γκουλίεβ, Μπαρίνοβ, Γκολόβιν, Μελκάτζε, Σεϊντάεβ, Γκαζίλιν.
21:02
Σέντρα στον τελικό.
21:04
Η θερμοκρασία στην Κατερίνη ξεπερνά τους 32 βαθμούς Κελσίου.
21:07
Η Ισπανία διεκδικεί τον 7ο τίτλο της σε επίπεδο U19, ενώ η Ρωσία συμμετέχει για πρώτη φορά σε τελικό.
21:09
Η ιβηρική ομάδα βρήκε δίχτυα στα πρώτα λεπτά των αναμετρήσεων της φάσης των ομίλων. Μεταξύ των "θυμάτων" της και η Ρωσία.
21:10
9ο λεπτό: Σουτ του Πεντράθα, ο Μιτριούσκιν αποκρούει σε κόρνερ.
21:11
Η Ισπανία πιέζει στα πρώτα λεπτά με σουτ και συνεχόμενα κόρνερ.
21:15
14ο λεπτό: Τεράστια διπλή ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Κέμπαλος εκτελεί κόρνερ από αριστερά, ο Μερέ παίρνει την κοντινή κεφαλιά, ο Μιτριούσκιν αποκρούει, ο Μερέ απειλεί με νέα προσπάθεια και ο Μιτριούσκιν απαντά εκ νέου.
21:16
Το ενδεχόμενο η μπάλα να έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή στη δεύτερη προσπάθεια του Μερέ συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.
21:16
16ο λεπτό: Σουτ του Σεϊντάεβ, ο Σιβέρα αποκρούει για καλό και για κακό σε κόρνερ.
21:22
22ο λεπτό: Δοκάρι για την Ισπανία! Έπειτα από κόρνερ του Ασένσιο προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μαγιοράλ γυρίζει, σουτάρει και σημαδεύει το οριζόντιο του Μιτριούσκιν.
21:23
23ο λεπτό: Συρτό σουτ του Μερίνο, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
21:25
Διάλειμμα για να δροσιστούν οι παίκτες και οι διαιτητές.
21:38
ΓΚΟΛ! Ισπανία - Ρωσία 1-0 (39ο λεπτό): Ωραία ανάπτυξη από δεξιά, ο Ασένσιο πιάνει την κεφαλιά, ο Μιτριούσκιν και εν συνεχεία το οριζόντιο δοκάρι αποσοβούν το μοιραίο για την Ρωσία, αλλά ο Μαγιοράλ δεν λαθεύει στην επαναφορά.
22:11
Ανώτερη η Ρωσία στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
22:13
Όπως στο ματς με την Ελλάδα, έτσι και τώρα, η είσοδος του Ζούεβ έχει ενισχύσει την ομάδα της βορειοανατολικής Ευρώπης.
22:19
62ο λεπτό: Σπουδαία ευκαιρία για την Ισπανία! Ο Μιτριούσκιν σταματά τον Πεντράθα.
22:21
62ο λεπτό: O Mελκάτζε στη θέση του Μπεζντενέζνικ.
22:27
70ό λεπτό: O Ζεμαλετντίνοβ στη θέση του Γκαζίλιν.
22:30
Η Ρωσία έχει την κατοχή, αλλά αδυνατεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.
22:32
74ο λεπτό: O Ναχουέλ στη θέση του Πεντράθα.
22:35
ΓΚΟΛ! Ισπανία - Ρωσία 2-0 (78ο λεπτό): Ο Ασένσιο βρίσκει με μία υπέροχη κάθετη το νεοεισελθόντα Ναχουέλ, ο οποίος δεν λαθεύει. Αγκαλιά με την κούπα η Ισπανία!
22:39
81ο λεπτό: Ο Μαρίν στη θέση του Μπόρχα.
22:44
87ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Μπαρίνοβ, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σιβέρα.