Κυπελλούχος Γαλλίας η Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ στο "Σταντ ντε Φρανς" και κατέκτησε το έβδομο Κύπελλο της ιστορίας της.

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-1 της Μαρσέιγ στο "Σταντ ντε Φρανς" και κατέκτησε το έβδομο Κύπελλο Γαλλίας της ιστορίας της. Οι παίκτες του Γκι Λακόμ προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Καλού, διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ντορασό και παρά το ότι η " ΟΜ" ήταν αυτή που έκανε το παιχνίδι, δεν κατάφερε παρά μόνο τη μείωση του σκορ με τον Μαουλιντά.

Οι πρωτευουσιάνοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό. Ο Μποναβεντούρε Καλού εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Ταγέ Ταΐβο και δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Φαμπιάν Μπαρτέζ.

Μετά την ψυχρολουσία, οι παίκτες του Ζαν Φερναντέζ πέρασαν στο προσκήνιο, διατηρούσαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας αλλά με εξαίρεση δύο προσπάθειες από τους Παζίς και Νιάνγκ, ο Λετιζί δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις αψιμαχίες των παικτών να δίνουν και να παίρνουν, την Παρί να διατηρεί το προβάδισμα αλλά και άκρως παθητικό ρόλο στο ματς. Βέβαια, αυτό ουδόλως πτόησε τον Βικάς Ντορασό, ο οποίος στο 48ο λεπτό έκανε το 2-0, όταν έπιασε το σουτ από τα 20 μέτρα και νίκησε για ακόμη μία φορά τον Μπαρτέζ.

Οι Μαρσεγέ όφειλαν να αντιδράσουν για να διεκδικήσουν το τρόπαιο, έστω και στην παράταση. Σε πρώτο στάδιο τα κατάφεραν στο 66’, όταν ο Τοϊφιλού Μαουλιντά έγινε αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε, ολοκληρώνοντας μία ωραία προσπάθεια των συμπαικτών του.

Τα τελευταία λεπτά βρήκαν τη Μαρσέιγ σε θέση μαζικής επίθεσης και το συγκρότημα του Λακόμ να αμύνεται και με τους έντεκα ποδοσφαιριστές. Τίποτα όμως δεν άλλαξε και ως εκ τούτου, οι Παριζιάνοι πανηγύρισαν τον έβδομο τίτλο της ιστορίας τους.

Μαρσέιγ: Μπαρτέζ, Μπεγέ (79’ Νασρί), Κιβέλι, Ντεΐ, Ταΐβο, Τσάνα, Λαμουσί, Ριμπερί, Μαουλιντά, Νιάνγκ, Παζίς (42’ Ορούμα).
Παρί Σεν Ζερμέν: Λετιζί, Αρμάν, Μεντί, Ρόζεναλ, Γέπες, Σισέ, Ντορασό, Εμ Μπαμί, Ροτέν (85’ Σέζαρ), Καλού, Παουλέτα.