Το τρόπαιο στην Παρί

Το τρίτο Λιγκ Καπ της ιστορίας της πανηγυρίζει η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό ματς της Λανς με 2-1. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπερνάρ Μεντί στο 93ο λεπτό έδωσε στην ομάδα του Πολ Λε Γκεν (ο οποίος έχει κατακτήσει τον θεσμό και ως παίκτης) το τρόπαιο, καθώς κι ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο", έστω κι αν τη νέα σεζόν ίσως αγωνίζεται στην Ligue 2.

Η τύποις φιλοξενούμενη Παρί άνοιξε το σκορ στο 19’ με τον μόνιμο σκόρερ της Πέδρο Παουλέτα. Μετά από μία σύγχυση στη μεγάλη περιοχή, η μπάλα έφτασε στα πόδια του έμπειρου Πορτογάλου που "κρέμασε" τον Ρονάν Λε Κρομ με εκπληκτικό πλασέ. Οι "λανσουά" αντεπιτέθηκαν αμέσως, είχαν ευκαιρίες, αλλά ο Μικαέλ Λαντρό δεν επέτρεψε την ισοφάριση στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, όμως, οι προσπάθειες των παικτών του Ζαν Πιερ Παπέν, με τον Ερίκ Καριέρ να παίζει το ένα-δύο με τον Τοϊφιλού Μαουλιντά στο 52’ και κάνει το 1-1. Η Λανς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, δοκάρι με τον Ολιβιέ Μοντερουμπιό κι εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ήρθε η στιγμή του 93ου λεπτού.

Ο Χίλτον ανέτρεψε τον Πεγκί Λουγιντουλά που πήγαινε να βγει τετ-α-τετ με τον Λε Κρομ και ο Μπερνάρ Μεντί με "ολύμπια" ψυχραιμία νίκησε εύκολα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δίνοντας το τρόπαιο στην Παρί.

Λανς: Λε Κρομ, Λορεντίμ, Κουλιμπαλί, Χίλτον, Μπελχάτζ, Μανγκάν, Καριέρ, Κοβάσεβιτς, Ρεμί (13’ Μοντερουμπιό), Μονέ Πακέ (70’ Ντιντάν), Μαουλιντά (84’ )

Παρί Σεν Ζερμέν: Λαντρό, Σεάρα, Καμαρά, Σακό, Αρμάν, Μπουριγιόν, Κλεμάν, Σαντόμ (63’ Μεντί), Ροτάν, Παουλέτα (66’ Λουγιντουλά), Ντιανέ