Πήρε τον τίτλο η Μπορντό

Η Λιόν ήταν το μεγάλο φαβορί, αλλά η Μπορντό κατέκτησε το Λιγκ Καπ. Χάρη σε γκολ του Βραζιλιάνου κεντρικού αμυντικού Ενρίκε οι "Γιρονδίνοι" έριξαν στο καναβάτσο τους πρωταθλητές και επικρατώντας με 1-0 πήραν στο "Σαμπάν Νταλμά" τον πρώτο τίτλο της εφετινής χρονιάς. Παράλληλα εξασφάλισαν την έξοδό τους στο Κύπελλο UEFA.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 89ο λεπτό, λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στην παράταση. Ο Γιοάν Μικού εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Ενρίκε κερδίζοντας την εναέρια μονομαχία με τον συμπατριώτη του Κρις "κάρφωσε" τον Βερκούτρ. Η Λιόν δεν είχε χρόνο να αντιδράσει και η Μπορντό πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο της από το 2002.

Η ομάδα του Ζεράρ Ουγιέ έχασε την ευκαιρία της στο πρώτο 45λεπτο. Τότε που είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά δεν τις μετέτρεψε σε γκολ. Στο δεύτερο μισό, ο Ρικάρντο άλλαξε τα πλάνα του, η Μπορντό ισορρόπησε το παιχνίδι και περιορίζοντας πρώτατα αντίπαλα ατού βρήκε τον τρόπο να... χτυπήσει στο τέλος.