17η αγ.: Ήττα μετά από 2,5 μήνες για τη Μονπελιέ

Η Βαλενσιέν έβαλε τέλος στην εντυπωσιακή πορεία της Μονπελιέ (τη νίκησε με 1-0) και επέτρεψε στην Παρί Σεν Ζερμέν να την ξαναπιάσει στην κορυφή, μετά το νικηφόρο πέρασμα της από την έδρα της Σοσό.

Στο παιχνίδι της πρωτοπόρου Μονπελιέ όλα κρίθηκαν με γκολ στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Φουέ Καντίρ πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Ντουκουριού και νίκησε τον Ζουντρέν για να διαμορφώσει από νωρίς το τελικό 1-0. Η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ηττήθηκε για πρώτη φορά μετά από 2,5 μήνες.

Την ίδια ώρα ο Κεβίν Γκαμέιρο επανέφερε την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή του πρωταθλήματος με σουτ από τα 35 μέτρα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σοσό. Το 9ο εφετινό του γκολ αρκούσε στους Παριζιάνους για να πάρουν μία νίκη-βάλσαμο.

Η Μαρσέιγ απέδειξε για άλλη μία φορά ότι η πρόκριση στους "16" του Τσάμπιονς Λιγκ ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Οι πρωταθλητές του 2012 επέστρεψαν στις μέτριες εμφανίσεις και έμειναν στο ισόπαλο 0-0 με την Μπορντό. Την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα είχαν οι Γιρονδίνοι στο 86', με πρωταγωνιστή τον Μοντέστ.

Για πολλοστή φορά η Ρεν απέδειξε πόσο αλλοπρόσαλλη ομάδα είναι. Έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με την Μπρεστ και έχασε την ευκαιρία να ανέβει 4η. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με το Ρου στο 15’, ισοφαρίστηκαν στο 28’ από τον Ντανζέ, αλλά δεν απέφυγαν την 11η εφετινή τους ισοπαλία σε σύνολο 17 αγώνων.

Σε αντίθεση με την ομάδα από τη Βρετάνη η Τουλούζ νίκησε με 2-1 την Εβιάν και βρίσκεται πλέον στο -3, την ώρα που η Σεντ Ετιέν αξιοποίησε την έδρα της κόντρα στην Καέν και συμπλήρωσε αισίως πέντε αγώνες χωρίς ήττα. Στο 92’ έχασε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της η Αζαξιό με τιμωρό τον Νικουλάε, ο οποίος συνηθίζει να χτυπά στα τελευταία λεπτά των εντός έδρας αγώνων της ομάδας του.