19η αγ.: "Γκέλα" κι αποδοκιμασίες στο "Παρκ ντε Πρενς", ανεβαίνει η Μονακό (VIDEOS)

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν σκόραρε για δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος (από τον Αύγουστο του 2012 είχε να συμβεί κάτι ανάλογο), με συνέπεια η Μονπελιέ να αποσπάσει 0-0 και το κοινό του "Παρκ ντε Πρενς" να ξεσπάσει σε έντονες αποδοκιμασίες. Η Μονακό, αντίθετα, επικράτησε 1-0 της Μετς στο "Σεντ Σιμφοριέν".

Η Μονπελιέ, η ομάδα δηλαδή που της στέρησε το πρωτάθλημα του 2012, κράτησε την Παρί Σεν Ζερμέν στο "μηδέν" για πρώτη φορά μετά από 49 ματς σε όλες τις διοργανώσεις εντός έδρας.

Ένα φάουλ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς (22') και τρεις προσπάθειες του Λούκας Μόουρα κατέγραψαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Πιο αξιόλογες ήταν οι ευκαιρίες που δημιούργησε η Παρί στο δεύτερο ημίχρονο (53' φάουλ Νταβίντ Λουίζ, 64' απόκρουση του Αντονί Μουνιέ πάνω στη γραμμή), αλλά οι αποδοκιμασίες δεν έλειψαν, αρχής γενομένης από εκείνες που είχαν αποδέκτη τον Έντινσον Καβάνι τη στιγμή της αντικατάστασής του.

Η ομάδα του Λοράν Μπλαν ζήτησε τρία πέναλτι στο τελευταίο ημίωρο, ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι υπήρξε παράβαση σε κανένα εξ αυτών και το τελικό 0-0 δεν της επέτρεψε να προσπεράσει την Μαρσέιγ στην κορυφή.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Μάξγουελ (80' Ντιν), Νταβίντ Λουίζ, Τιάγκο Σίλβα, Φαν ντερ Βιλ, Μότα, Βεράτι, Ματουιντί (65' Ραμπιό), Λούκας, Καβάνι (65' Μπαεμπέκ), Ιμπραχίμοβιτς.

Μονπελιέ (4-2-3-1): Λεζαλί, Νταμπό (73' Ντεπλάν), Χίλτον, Ελ Καουτάρι, Κονγκρέ, Σαϊχί, Μαρβό, Μαρτέν (85' Καμαρά), Σανσόν, Μουνιέ, Μπάριος (78' Μπεριγκό).

Ανεβαίνει η Μονακό

Με γκολ του Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο στο 79ο λεπτό, η Μονακό επικράτησε 1-0 της Μετς στο "Σεντ Σιμφοριέν" και πανηγύρισε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της και μείωσε στους έξι βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μαρσέιγ (σ.σ. παίζει την Κυριακή με την Λιλ).

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 12ο λεπτό με τον Μαχαμαντού Ντουκουρέ, το 15ο με τον Σιλβέν Μαρσάλ, το 23ο και το 44ο με τον Χουάν Μανουέλ Φαλκόν, ενώ στον αντίποδα, η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ κατέγραψε μόλις μία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος: στο 26ο λεπτό με τον Αντονί Μαρτιάλ.

Δύο αξιόλογες προσπάθειες του Φλοράν Μαλουντά στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου κι άλλη μία του Ζιράν Εντό στο 70' ήταν οι ευκαιρίες της Μετς, η οποία απειλήθηκε σε τρεις περιπτώσεις, προτού δεχθεί γκολ στο 79'.

Ο Λασινά Τραορέ κοντρόλαρε ιδανικά και γύρισε στον Μαρτιάλ, εκείνος του ξανάδωσε, αμέσως ο Τραορέ βρήκε αριστερά τον Φερέιρα Καράσκο, ο οποίος δεν λάθεψε χαρίζοντας στην Μονακό τη σπουδαία νίκη, απέναντι σε μία ομάδα που μέχρι πρότινος μετρούσε μία εντός έδρας ήττα σε οκτώ ματς.

Μετς (4-2-3-1): Μφα Μεζούι, Ριβιερέζ, Μαρσάλ (46' Μετανέρ), Σοπλέν, Παλομίνο, Κασί, Εντό, Ενγκμπακοτό (65' Λεζέν), Ντουκουρέ, Μαλουντά, Φαλκόν (77' Βιόν).

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Τουλαλάν, Αμπντενούρ, Ράτζι, Μπακαγιόκο, Μουτίνιο, Ντιράρ (59' Ζερμέν), Μπερνάρντο Σίλβα (77' Τραορέ), Φερέιρα Καράσκο, Μαρτιάλ (87' Ντιαλό).