20ή αγ.: Ήττα-σοκ της Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ είχε την ευκαιρία να προσπεράσει την Παρί Σεν Ζερμέν, αντ' αυτού όμως, γνώρισε ήττα-σοκ από τη Σοσό με 3-1 και υποχώρησε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Στην πρώτη αξιόλογη ευκαιρία της αναμέτρησης, η Σοσό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι του Σλοάν Πριβά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ντίας. Η Μαρσέιγ άγγιξε την ισοφάριση στο 29ο λεπτό με τον Μπενουά Σεϊρού (η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σιμόν Πουπλέν), αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έμελλε να ξαναβρούν δίχτυα και μάλιστα δύο φορές.

Πέντε λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντίας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, ο Στιβ Μανταντά αιφνιδιάστηκε, ο Νταβίντ Σοζέ γύρισε την μπάλα και ο Σεντρίκ Μπακαμπού έκανε το 2-0, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Σεμπαστιάν Ρουντέ έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο γόνατο του Ζερεμί Μορέλ και κατέληξε στα δίχτυα του Μανταντά για τρίτη φορά.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο η Μαρσέιγ αφυπνίστηκε και αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή με τον Τζόι Μπάρτον (απέκρουσε πάνω στη γραμμή ο Λοΐκ Πουζόλ), μείωσε με σουτ του Ζορντάν Αγιού στο 55ο λεπτό. Η αποβολή του Ζοζέφ Λοπί στο 61' άγχωσε προς στιγμήν τους γηπεδούχους, αλλά αφού ο Νικολά Ενκουλού δεν μπόρεσε να βάλει το πρώτο του γκολ στη Ligue 1 (στο 62'), τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για την ομάδα του Ελί Μπο.