25η αγ.: Γλίτωσε στις καθυστερήσεις η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ έχασε τα άχαστα απέναντι στη Βαλενσιέν, ο διαιτητής έχασε 2 πέναλτι υπέρ της, αλλά ο Ροντ Φανί τη λύτρωσε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το 1-0 στο "Βελοντρόμ" για την 25η αγωνιστική της Ligue 1.

Η ομάδα του Ελί Μπο είχε την απόλυτη υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο και έφερνε συχνά σε δύσκολες θέσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, Νικολά Πενετό. Όταν ο 31χρονος Γάλλος δεν ήταν σε θέση να αποσοβήσει το τέρμα, το έπρατταν οι συμπαίκτες του, Ρουντί Ματέ και Λορίς Νερί, που έσωσαν σε 2 περιπτώσεις βέβαιο γκολ.

Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε από τους Αντρέ Αγιού και Αντρέ Πιερ Ζινιάκ, ενώ σε 2 περιπτώσεις, ο διαιτητής Σεμπαστιάν Μορεϊρά αρνήθηκε εμφανέστατα πέναλτι υπέρ των Μασσαλών. Το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη του... λήγοντας ταυτόχρονα τις ελπίδες της Μαρσέιγ για την κατάκτηση του τίτλου, μέχρι να επέμβει ο Φανί στο 94ο λεπτό και να νικήσει τον Πενετό, οδηγώντας την ομάδα του στη 2η θέση, με αγώνα περισσότερο από τη Λιόν.