2η αγ.: H Νανσί χάλασε τη φιέστα της Λιλ

Περισσότεροι από 40.000 θεατές βρέθηκαν στις εξέδρες του νέου σταδίου της Λιλ για να παρακολουθήσουν την ομάδα τους να ξεπερνά το εμπόδιο της Νανσί. Τελικά έφυγαν με σκυμμένο κεφάλι, αφού το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρηση οι δύο ομάδες απείλησαν κυρίως από στημένες φάσεις ώσπου ο Τζαμέλ Μπακάρ "πάγωσε" το "Grand Stade Lille Métropole" με ένα εκπληκτικό, μακρινό σουτ στο 33ο λεπτό.

Η απάντηση των γηπεδούχων, πάντως, δεν άργησε να έρθει, αφού ο Σάλομον Καλού ισοφάρισε με ωραία κεφαλιά, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο τελευταίος Καλού που είχε σκοράρει στη Ligue 1 ήταν ο αδερφός του Σάλομον, Μποναβεντούρε (Νοέμβριος 2006).

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και η αποβολή του Μουκάντζο στο 80ό λεπτό δεν έφτανε για να νικήσει η Λιλ, η οποία για πρώτη φορά μετά από 12 σερί εντός έδρας ματς δεν βάζει δύο γκολ και πάνω.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Νανσί είναι η ομάδα που έχει δεχθεί τις περισσότερες αποβολές στη Ligue 1 από τη σεζόν 2005-06, όταν και επέστρεψε στα μεγάλα σαλόνια. Συγκεκριμένα ο σύλλογος της Λορραίνης έχει δεχθεί 38 κόκκινες κάρτες όλα αυτά τα χρόνια.