30ή αγ.: Ζλάταν, ο... τιμωρός (VIDEO)

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς περιμένει τιμωρία για τις δηλώσεις του μετά από τη λήξη του αγώνα με την Μπορντό, ωστόσο την Παρασκευή ήταν διαθέσιμος κόντρα στην Λοριάν και πετυχαίνοντας χατ τρικ χάρισε στην Παρί Σεν Ζερμέν τη δύσκολη νίκη με 3-1 στο "Παρκ ντε Πρενς".

Η απουσία του τιμωρημένου Νταβίντ Λουίζ έδωσε ρόλο κεντρικού αμυντικού στον Τιάγκο Μότα, ο Μπλεζ Ματουιντί επέστρεψε στην τριάδα των χαφ και ο Έντινσον Καβάνι επανήλθε στο αρχικό σχήμα αντί του Αντριάν Ραμπιό.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Παρί Σεν Ζερμέν, αφού μόλις στο 3ο λεπτό ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς κέρδισε πέναλτι από τον Μπενζαμέν Λεκόμτ, ευστόχησε και άνοιξε το σκορ.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας κατέγραψαν 71% κατοχή και δημιούργησαν ακόμα δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίωρο, αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Λοριάν είχε αρχίσει να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο του "Παρκ ντε Πρενς".

Ο Λοράν Μπλαν αντικατέστησε τον Εσέκιελ Λαβέτσι με τον Ραμπιό για να φρεσκάρει τη γραμμή κρούσης του, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα και μάλιστα μόλις δύο λεπτά αργότερα (67') με ωραίο σουτ του Ζορντάν Αγιού.

Η Λοριάν απείλησε εκ νέου στο 71', η Παρί απάντησε στο 73' με τον Χαβιέρ Παστόρε, ο οποίος κέρδισε πέναλτι στο 81' δίνοντας την ευκαιρία στον Ιμπραχίμοβιτς να διπλασιάσει τα γκολ του, ενώ στο 91' ο Σουηδός πέτυχε χατ τρικ στην κόντρα κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Τιάγκο Σίλβα, Μότα, Μάξγουελ, Ματουιντί, Βεράτι, Παστόρε, Λαβέτσι (65' Ραμπιό), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι.

Λοριάν (4-4-2): Λεκόμτ, Γκασαμά, Κονέ, Λοτοά, Λε Γκοφ, Φιλιποτό (87' Ζουφρ), Μπελιγκού (85' Μπρούνο), Εντόνγκ, Μπαρτελμέ (62' Ζανό), Αγιού, Μεσλούμπ.

# Η Λοριάν αποτελεί τον κακό δαίμονα της Παρί στο "Παρκ ντε Πρενς" με πέντε νίκες σε 11 ματς πρωταθλήματος (οι γηπεδούχοι έφτασαν τις τέσσερις)