32η αγ.: Σόου Αγιού με Αζαξιό

Η Μαρσέιγ έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε αγώνων και επικρατώντας 3-1 της Αζαξιό έπιασε την Λιόν (σ.σ. παίζει την Κυριακή 6/4 με την Βαλενσιέν) στην 5η θέση της Ligue 1. Χατ-τρικ ο Αντρέ Αγιού.

Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ζοζέ Ανιγκό, ο οποίος προτίμησε τον Αλεξί Ρομαό αντί του Ματιέ Βαλμπιενά, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Αντρέ Αγιού άνοιξε το σκορ με ωραία λόμπα, εν συνεχεία κυριάρχησε και απείλησε με τρεις καλές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, άγγιξαν την ισοφάριση στο 43ο λεπτό όταν ο Σιγκαμαρί Ντιαρά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Στιβ Μανταντά.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Αζαξιό ισορρόπησε την κατάσταση, αλλά με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Αγιού διπλασίασε τα τέρματά του με κεφαλιά. Ο Ζουνιόρ Ταλό μείωσε άμεσα -από θέση οφσάιντ- όμως ο Αγιού είχε κι άλλο βέλος στη φαρέτρα του, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο 76ο λεπτό.

Το πρώτο χατ-τρικ του Αγιού στο πρωτάθλημα από τον Απρίλιο του 2011 επισκιάστηκε από τις έντονες αποδοκιμασίες μερίδας οπαδών της Μαρσέιγ τόσο κατά τη διάρκεια όσο και μετά το τέλος της αναμέτρησης, αξιώνοντας την αποχώρηση του Ζοζέ Ανιγκό.

Μαρσέιγ (4-3-3): Μανταντά, Μορέλ, Μέντες, Ενκουλού, Τζα Τζετζέ, Ρομαό, Ιμπιλά (70' Σεϊρού), Παγέ (69' Βαλμπιενά), Α. Αγιού, Καλιφά, Ζινιάκ.

Αζαξιό (5-4-1): Οτσόα, Περόσο, Μοστεφά, Ντιελνά, Μπονάρ, Ντιαρά (70' Τονούτσι), Φατί, Λαν, Αντρέ, Μπαρατζί (69' Πεντρετί), Ταλό.

# Σύμφωνα με γαλλικά δημοσιεύματα, επικρατέστερος για την τεχνική ηγεσία της Μαρσέιγ είναι ο Μαρσέλο Μπιέλσα

# Το γκολ-οφσάιντ της Αζαξιό

# Ο Αντρέ Αγιού έφτασε τα 5 γκολ στο εφετινό πρωτάθλημα

# Τελευταία φορά που η Αζαξιό δεν δέχθηκε γκολ στο πρωτάθλημα ήταν στις 31 Αυγούστου και το 0-0 με την Σοσό