33η αγ.: Φουλ για δεύτερη θέση η Λιόν

Η Λιόν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαξουέλ Κορνέ, επιβλήθηκε με 2-0 της Μονπελιέ στο "Μοσόν" και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, έχοντας για συγκάτοικο τη Μονακό.

Η Λιόν συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, επικρατώντας με 2-0 της Μονπελιέ στο "Μοσόν". Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μπρουνό Ζενεζιό ο Μαξουέλ Κορνέ, ο οποίος με δύο γκολ σε διάστημα εφτά λεπτών (34', 40') έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στους "λιονέ". Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του πρώτου μέρους να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Άντονι Λόπεζ, ο οποίος πέρασε ένα ήσυχο 45λεπτο.

Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο οι πρωταθλητές του 2012 ανέβασαν την απόδοση τους και πίεσαν για τη μείωση του σκορ, όμως ο Πορτογάλος γκολκίπερ αρνήθηκε την παραβίαση της εστίας του με εξαιρετικές επεμβάσεις. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για τη Λιόν, η οποία ανέβηκε στη δεύτερη θέση, έχοντας για συγκάτοικο τη Μονακό, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή (10/04) εκτός έδρας με τη Λιλ.

Μονπελιέ (4-1-2-3): Ζουρντρέν, Ρεμί, Χίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Σαϊχί (43' Νταμπό), Σανσόν, Μαρτέν, Μπουντεμπούζ, Νινγκά, Γιαταμπαρέ (61' Καμαρά)

Λιόν (4-3-3): Άντονι Λόπεζ, Ζαγέ, Γιανγκά-Εμπιβά, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί, Σέρτζι Ντάρντερ (69' Τολισό), Γκεζάλ (77' Βαλμπιενά), Κορνέ (86' Φεκίρ), Λακαζέτ