33η αγ.: Ο Γκρενιέ λύτρωσε την Λιόν

Με γκολ του Κλεμάν Γκρενιέ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λιόν νίκησε 2-1 την Μονπελιέ στο "Μοσόν" και προσπέρασε την Μαρσέιγ, η οποία έχει έναν αγώνα λιγότερο, στη 2η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν ευκαιρίες, κατάφεραν όμως, να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι στο 29ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά του Λισάντρο Λόπες, ενώ οι γηπεδούχοι με υπέροχη ατομική προσπάθεια του Γιουνές Μπελχαντά.

Η Μονπελιέ ήταν πολύ πιο απειλητική στο 2ο ημίχρονο, είχε δοκάρι στο 89ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του εξαιρετικού Ρεμί Βερκούτρ, όμως, η Λιόν ήταν αυτή έμελλε να σημειώσει το νικητήριο γκολ.

Με τη συμπλήρωση του 3ου λεπτού των καθυστερήσεων, ο Αμπντελχαμίντ Ελ Καουταρί απομάκρυνε την μπάλα μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαξίμ Γκοναλόν, αλλά ο Γκρενιέ επιχείρησε ένα δυνατό, καλοζυγισμένο σουτ στην επαναφορά και χάρισε μία πολύ σημαντική νίκη στους "γκον".

# Η Λιόν έχει νικήσει τους 8 από τους τελευταίους 10 αγώνες με την Μονπελιέ σε επίπεδο Ligue 1.

# Κανένας παίκτης δεν έχει σημειώσει περισσότερα γκολ από τον Λισάντρο Λόπες στη Ligue 1, άμα τη αφίξει του το καλοκαίρι του 2009. Ο Αργεντινός έχει βάλει 58 γκολ.

# Ο Κλεμάν Γκρενιέ έχει συμμετοχή στα 4 από τα 5 τελευταία γκολ της Λιόν (δύο γκολ - δύο ασίστ).