34η αγ.: Λυτρώθηκε στο 89' η Παρί

Το γκολ του Μπλεζ Ματουιντί στο 89ο λεπτό έσωσε την Παρί Σεν Ζερμέν από δεύτερη συνεχόμενη απώλεια, καθώς της χάρισε τη νίκη με 1-0 επί της Εβιάν, η οποία αγωνίστηκε με 10 παίκτες στο τελευταίο ημίωρο.

Εκδίκηση για τη μοναδική ήττα του πρώτου γύρου πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν που επικράτησε δύσκολα της Εβιάν και, πλέον απέχει μόλις μία νίκη από την κατάκτηση του 4ου πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί και μόλις στο 5ο λεπτό άγγιξαν το γκολ, όταν η εκτέλεση φάουλ του Ντάνιελ Βας τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σαλβατόρε Σιρίγκου.

Η απουσία του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς επηρέασε την ομάδα του Λοράν Μπλαν, η οποία δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες παρά την αποβολή του Κασίμ Αμπνταλά στο 61' (πέντε λεπτά νωρίτερα είχε αντικρίσει την πρώτη κίτρινη). Ο Μπλεζ Ματουιντί έχασε κλασική ευκαιρία στο 80', εν τέλει όμως, λυτρώθηκε στο 89ο λεπτό μετά από ασίστ του νεοεισελθόντα Λούκας.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Μαρκίνιος, Σίλβα, Ντιν, Καμπάιγ, Βεράτι (71' Ματουιντί), Ραμπιό (58' Λούκας), Παστόρε (80' Μενέζ), Καβάνι, Λαβέτσι.

Εβιάν (4-5-1): Χάνσεν, Αμπνταλά, Μενσά, Καμπόν, Σαμπαλί, Σορλέν, Τιε Μπι (71' Ενσικουλού), Μπενεζέ (55' Ρουμπέν), Βας, Μπαρμπόσα (65' Κονέ), Μπεριγκό.