4η αγ.: Πάτησε κορυφή η Λιόν, πρώτη νίκη για Μονπελιέ

Στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας της Ligue 1 "σκαρφάλωσε" η Λιόν, η οποία επιβλήθηκε 3-2 της Βαλενσιέν στο "Ζερλάν" στην "αυλαία" της 4ης αγωνιστικής.

Ένα τρίλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Ρεμί Γκαρντ, η οποία ισοφάρισε το γκολ του Ζιλ (12') στο 18' με το Μίτσελ Μπάστος και πήρε προβάδισμα στο 21' ο Μπαφέ Γκομίς έκανε το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι. Στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από ένα χρόνο... σιέστας, ο Στιντ Μαλμπράνκ βρισκόταν σε μεγάλα κέφια κι αναστάτωνε συχνά τη δεξιά πλευρά των φιλοξενουμένων. Στο 66ο λεπτό, μάλιστα, συμμετείχε στην ομαδική προσπάθεια που έφερε σε θέση βολής το Κλεμέν Γκρενιέ, με το σκορ να γίνεται 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι υποτονικοί φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με το Γκρεγκορί Πιζόλ στο 76'.

Μετά από ένα βαθμό στα πρώτα τρία παιχνίδια η Μονπελιέ πανηγύρισε την πρώτη νίκη της για εφέτος. Η ουραγός Σοσό εμφανίστηκε την κατάλληλη στιγμή στο δρόμο των πρωταθλητών και χάρη στο 3-1 στο "Ογκίστ Μπονάλ" επανέκτησαν την ηρεμία τους πριν από τη διακοπή. Το έργο της ομάδας του Ζιράρ έγινε πιο απλό από τη στιγμή που ο Μπελαντά στο 16' ευστόχησε στο πέναλτι που κέρδισε. Η συνέχεια δόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 59', με τον Ερέρα να εκτελεί τον Κρος μετά τη σέντρα του Μπεντίμο. Ο Πριβά μείωσε γρήγορα για τα "λιοντάρια" του Μονπελιάρ, όμως ο Καμπελά, μια και ο Ζιράρ έπαιξε με δύο επιτελικούς, κλείδωσε το "τρίποντο" για τη Μονπελιέ στο 79'.

Με ευρεία νίκη, 3-0, επί της Νανσί, γιόρτασε η Λοριάν τα 300 παιχνίδια της στο Σαμπιονά. Μάλιστα το σκορ άνοιξε ο βετεράνος Λουντοβίκ Ζιουλί, αποδεικνύοντας πως η μεταγραφή του δεν έγινε αποκλειστικά και μόνο για εμπορικούς σκοπούς, αλλά η μπογιά του περνάει ακόμη.

Αίσθηση σίγουρα προκάλεσε το διπλό της Σεντ Ετιέν στην Κορσική, καθώς η νεοφώτιστη Μπαστιά ήταν εντυπωσιακή στα πρώτα παιχνίδια της σεζόν. Το γκολ του Κοάντ στο 10' άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των "στεφανουά", ο... συνήθης ύποπτος Ομπαμεγιάν έκανε το 2-0 στο 26' προτού στο φινάλε ο Γκιλαβογκί διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Οι νησιώτες μάλιστα έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας μετά 43 παιχνίδια.

Σκοράροντας δις στο πρώτο ημίχρονο η Αζαξιό νίκησε την Εβιάν, ενώ στο 93' η Μπρεστ κατέβαλε την αντίσταση της Τρουά (2-1), η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά. Άλλο ένα εφετινό γκολ του Μπεν Γεντέρ γλίτωσε την Τουλούζ από την εντός έδρας ήττα από τη Ρεμς που είχε προηγηθεί με το αυτογκόλ του Αμπντενούρ.