8η αγ.: Έχασε την ευκαιρία η Ρεν

Η Ρεν θα μπορούσε να ακολουθήσει τις Παρί Σεν Ζερμέν, Λιόν και Τουλούζ στην κορυφή του Σαμπιονά, ωστόσο το 1-1 με τη Σεντ Ετιέν στη Βρετάνη την άφησε στην πέμπτη θέση.

Η ομάδα του Φρεντερίκ Αντονετί, με κινητήριο μοχλό τον Φερέ, κατάφερε να προηγηθεί στο 41' με γκολ του Μαροκινού Χατζί και να αποκτήσει πλεονέκτημα ενόψει του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν έμελλε όμως να αντέξει για πολύ, καθώς στο 56' και χωρίς να έχουν απειλήσει προηγουμένως οι "στεφανουά" ισοφάρισαν. Δράστης ο Ομπαμεγιάν, ο οποίος κέρδισε τη μάχη από τον Μπιγίκ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κοστίλ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Σαρωτική ήταν η Οσέρ στο εντός έδρας ματς με τη Σοσό, παρόλο που ο Μαϊγκά άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την εκτελεστική δεινότητα του Τροαρέ και την ταχύτητα του Ολιέτς για να φτάνουν σ' ένα θριαμβευτικό 4-1 που διαμορφώθηκε από το 51' μέχρι το 67'.

Στο τρίτο κυριακάτικο ματς της 8ης αγωνιστικής Μπρεστ και Αζαξιό πήραν από ένα βαθμό. Η κεφαλιά του Ρου στο 61' έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Μακοντά υπέπεσε σε τραγικό λάθος πέντε λεπτά αργότερα και ο Σοκριέ πρόλαβε τον Ελανά πλασάροντας εύστοχα για το 1-1.