9η αγ.: Σώθηκε στο 92' η Λιλ

Με γκολ του Μάρκο Μπάσα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Λιλ έσωσε την παρτίδα στο ματς με την Μπορντό (1-1). Αγωνίστηκε για 20 λεπτά ο Βίκτωρ Κλωναρίδης.

Στο πρώτο μέρος οι παίκτες του Γκαρσιά είχαν συντριπτική κατοχή, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί στις προσπάθειές τους. Στο 11' ο Γκουφράν έστειλε την προειδοποιητική βολή (σουτ στο δοκάρι), αλλά επτά λεπτά αργότερα, ο Μαριάνο έκανε τη σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Ομπρανιάκ με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ. Στον αντίποδα, οι "λιλουά" άγγιξαν την ισοφάριση στο 22', όταν ο Καρασό απέκρουσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Μπαλμόν.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός στο δεύτερο μέρος, αλλά φτάνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ενώ ο Βίκτωρ Κλωναρίδης είχε περάσει ως αλλαγή στο 73', η Λιλ ενέτεινε την πίεσή της προς τα καρέ του Καρασό. Ως εκ τούτου, μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 92ο λεπτό, ο Μάρκο Μπάσα έγραψε το τελικό 1-1 και συνέχισε την παράδοση που θέλει τις δύο ομάδες να φέρνουν ισοπαλία τα τελευταία χρόνια στο "Σαμπάν Ντελμάς".

# Οι περισσότεροι από τους μισούς αγώνες της Ligue 1 που διεξήχθησαν ημέρα Παρασκευή έχουν λήξει ισόπαλοι 1-1.

# Η Λιλ είχε κατοχή μπάλας 67% στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μπορντό εκτός από το γκολ, σημάδεψε και μία φορά το δοκάρι του Λαντρό.

# Οι πέντε από τις τελευταίες έξι αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων στο "Σαμπάν Ντελμάς" έχουν λήξει ισόπαλες. Οι τρεις τελευταίες, μάλιστα, με το ίδιο σκορ (1-1).