10η αγ.: Επέστρεψε στις νίκες η "μισή" Παρί (VIDEO)

Την πρώτη της νίκη μετά από δύο ισοπαλίες και μόλις δεύτερη στα τελευταία έξι ματς πανηγύρισε η ελλιπέστατη Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 3-1 με ανατροπή της Λανς στο "Σταντ ντε Φρανς".

Η Παρί Σεν Ζερμέν παρατάχθηκε μεταξύ άλλων χωρίς τους Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, Νταβίντ Λουίζ, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Εσέκιελ Λαβέτσι κι όταν ο Ανταμό Κουλιμπαλί άνοιξε το σκορ με πλασέ στο 10ο λεπτό (η μπάλα βρήκε και στον, κατά συνθήκη στόπερ, Τιάγκο Μότα), ο Λοράν Μπλαν σκέφτηκε τα χειρότερα.

Ο τραυματισμός του Μπλεζ Ματουιντί δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάσταση για τους πρωταθλητές Γαλλίας, αλλά ένα εξάλεπτο ήταν αρκετό για να αντιστραφεί το κλίμα χάρη στα γκολ Γιοάν Καμπάιγ (με σκαστό σουτ στο 28') και Μάξγουελ (με μακρινή λόμπα προ κενής εστίας στο 34').

Η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ των φιλοξενούμενων, όταν ο Ζαν-Φιλίπ Γκμπαμέν υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 53', προτού ο Έντινσον Καβάνι διαμορφώσει το τελικό 1-3 κι αποβληθεί λόγω υπερβολικής αυστηρότητας του διαιτητή Νικολάς Ρενβίλ.

Η Λανς όχι μόνο ηττήθηκε, αλλά θα παραταχθεί με απουσίες στην επόμενη αναμέτρηση, καθώς ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Ζερόμ Λε Μουάν στο 59ο λεπτό.

Λανς (4-3-3): Ριού, Καβαρέ, Γκμπαμέν, Λαντρ, Μπαάλ, Λε Μουάν, Νομενζαναρί (82' Ελ Τζαντεγιαουί), Βαλδιβιά, Τσαβάρια, Κουλιμπαλί (79' Γκιλόμ), Τουζγκάρ (63' Μπα).

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Καμαρά, Μότα (76' Κιμπέμπ), Μάξγουελ, Καμπάιγ (62' Σαντόμ), Βεράτι, Ματουιντί (21' Μπαεμπέκ), Λούκας, Παστόρε, Καβάνι.

# Την εφετινή σεζόν η Λανς χρησιμοποιεί ως έδρα το "Σταντ ντε λα Λικόρν" της Αμιάν λόγω έργων στο "Φελίξ Μπολάρ", ωστόσο για οικονομικούς λόγους θα αγωνιστεί και τρεις φορές στο "Σταντ ντε Φρανς". Η μία ήταν κόντρα στην Παρί

# Ο Γιοάν Καμπάιγ σκόραρε για πρώτη φορά από τότε που επέστρεψε στην Γαλλία

# Ο Έντινσον Καβάνι αποβλήθηκε για πρώτη φορά σε ματς πρωταθλήματος από τον Μάιο του 2011 και το ματς της Νάπολις με την Λέτσε