16η αγ.: Ο πρώην "εκδικήθηκε" τη Μαρσέιγ, νίκη για Μονακό

Λίγους μήνες μετά την (οριστική) αποχώρησή του από το "Βελοντρόμ" ο Ζορντάν Αγιού σκόραρε το γκολ της Λοριάν και στέρησε από τη Μαρσέιγ δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για τον τίτλο. Επιστροφή στις νίκες για τη Μονακό που επικράτησε της Λανς με 2-0.

Στο συνθετικό χλοοτάπητα του "Μουστουάρ" οι παίκτες του Μαρσέλο Μπιέλσα δεν άργησαν να προσαρμοστούν. Λόγω απουσιών ο Αργεντινός επανέφερε το αγαπημένο του 3-4-3 και η Μαρσέιγ είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στο 1-0 με το πολύ ωραίο γκολ του Παγέ στο 32'.

Μια και μόνο στιγμή όμως έμελλε να φρενάρει την πορεία της Ολιμπίκ προς ακόμη μία νίκη. Ο Ζανό κέρδισε το πέναλτι από τον Μανταντά, ο πρώην Μαρσεγέζος Ζορντάν Αγιού σκόραρε από την άσπρη βούλα, πανηγύρισε δε κανονικά, και η Λοριάν επιβεβαίωσε τη φόρμα της (τρία ματς αήττητη) αποσπώντας ένα βαθμό.

Στο δεύτερο μισό άλλωστε το σκορ δεν άλλαξε. Η Ολιμπίκ προσπάθησε πολύ και έφτιαξε ευκαιρίες, ενώ οι Λε Γκοφ και Λοτοά έδιωξαν την μπάλα πάνω στη γραμμή. Ωστόσο ο Μπιέλσα δεν είχε επιλογές στον πάγκο για να ανανεώσει την 11άδα του (μπήκε μόνο ο Μπατσουαγί) και όταν στο τελευταίο τέταρτο οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν φρεσκάδα αυτή δεν υπήρχε.

Λοριάν (4-4-2): Λεκόν, Γκασαμά, Κονέ, Λοτοά, Λε Γκοφ, Μοστεφά, Μεσλούμπ, Μπαρτελμέ (63' Σουνού), Γκερέιρο (88' Πελέ), Ζανό (85' Κουταντέ), Αγιού

Μαρσέιγ (3-4-3): Μανταντά, Φανί, Ρομαό, Μορέλ, Τζα Τζεντζέ, Μεντί, Ιμπιλά, Μπαραντά (59' Μπατσουαγί), Τοβέν, Παγέ, Ζινιάκ

Μονακό - Λανς 2-0

Το πρώτο ημίχρονο δεν έκρυβε ιδιαίτερες συγκινήσεις για καμία από τις δύο ομάδες, με την Μονακό να μένει με 10 παίκτες μόλις στο 35ο λεπτό εξαιτίας της - δίκαιης - αποβολής του Ουάλας για μαρκάρισμα στον Μπουριγκό.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η Μονακό κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 64' με τον Μπερμπάτοφ να ευστοχεί στο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος λίγο νωρίτερα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα η Λανς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον ίδιο τρόπο. Ο Βαλντιβιά ανέλαβε την εκτέλεση αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, αφήνοντας το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο φινάλε της αναμέτρησης και ενώ τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμη με το "εύθραυστο" 1-0, ο Καρασκό "κλείδωσε" τη νίκη για τους Μονεγάσκους γράφοντας το 2-0 στο 90'.

Μονακό (4-3-3): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ουάλας, Αμπντενούρ, Ετσιετζίλε, Τουλαλάν, Μπακαγιόκο, Μουτίνιο, Καρασκό, Μαρσιάλ, Μπερμπάτοφ

Λανς (4-3-3): Ριού, Καβαρέ, Γκμπαμέν, Κανταρί, Μπάαλ, Λε Μουάν, Μπουριγκό (40' Σιπριέν), Βαλντιβιά, Ελ Ζαντεγιουί, Κουλιμπαλί, Τουζγκάρ

# Ο Αντρέ Αγιού, σκόρερ του 1-1 με τη Μαρσέιγ, έχει συμμετάσχει στα επτά από τελευταία οκτώ γκολ της Λοριάν. Πέτυχε τα τρία και έφτιαξε τα τέσσερα.