9η αγ.: Έγραψε ιστορία και πήρε το ντέρμπι ο Ιμπραχίμοβιτς

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς σημείωσε δύο γκολ, έδωσε τη νίκη στην Παρί στο ντέρμπι με τη Μαρσέιγ και έγινε ο αρχισκόρερ της. Η Μονακό έμεινε στο 1-1 με τη Ρεν στο Πριγκιπάτο για την 9η αγωνιστική.

Ιμπραχίμοβιτς-Παρί Σεν Ζερμέν

Μία ημέρα μετά από τα γενέθλιά του, ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς γιόρτασε ένα απίθανο κατόρθωμα, αφού με τα δύο γκολ που σημείωσε στο clasique,στη νίκη με 2-1 επί της Μαρσέιγ, έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της Παρί Σεν Ζερμέν. Ο Σουηδός επιθετικός προσπέρασε τον Πέδρο Παουλέτα στη σχετική λίστα χάρη σε δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι και με 110 γκολ έγραψε με "χρυσά" γράμματα το όνομά του στο πάνθεον του συλλόγου. Ο Ιμπραχίμοβιτς έχασε την πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα, στο 23ο λεπτό, με τον Στεβ Μανταντά να του λέει "όχι". Στο 30', μάλιστα, σε μία αντεπίθεση, ο Μιτσί Μπατσουαγί έδωσε ανέλπιστο προβάδισμα στους Μασσαλούς και "πάγωσε" το "Παρκ ντε Πρενς".

Μπατσουαγί-Μαρσέιγ

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ιμπραχίμοβιτς, ο οποίος εκτέλεσε τα δύο πέναλτι που κέρδισαν οι γηπεδούχοι (το δεύτερο, μάλιστα, δύο φορές λόγω του βιαστικού Έντινσον Καβάνι), με συνέπεια να ανατρέψει τα δεδομένα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 2ο μέρος ο ρυθμός μειώθηκε, με τη Μαρσέιγ να ποντάρει στην ταχύτητα για να βρει το γκολ. Εν τέλει, της δόθηκε ευκαιρία από τη βούλα του πέναλτι, ωστόσο ο Κέβιν Τραπ έπιασε την προσπάθεια του Αμπντελαζίζ Μπαραντά και κράτησε το 2-1. Ο Λοράν Μπλαν έριξε στη μάχη τον Χαβιέρ Παστόρε και ο Μίτσελ τον Λούκας Οκάμπος στην προσπάθεια να πετύχουν τους στόχους τους. Οι Μασσαλοί έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά, ωστόσο απέτυχαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με συνέπεια η Παρί να παραμείνει επικεφαλής στη βαθμολογία και τη Μαρσέιγ να χάνει για 3ο σερί παιχνίδι.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Τραπ, Οριέ, Σίλβα, Λουίζ, Μάξουελ, Βεράτι, Μότα, Ματουιντί, Ντι Μαρία, Ιμπραχίμοβιτς (71' Παστόρε), Καβάνι

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Μανκίγιο, Ενκουλού, Ρολάντο, Ντε Τσέλιε (72' Τζα Τζετζέ), Σίλβα, Ντιαρά, Αλεσαντρινί, Καμπελά, Μπαραντά (71' Οκάμπος), Μπατσουαγί

Τραορέ-Μονακό-Ρεν-Αντρέ

Η Μονακό απώλεσε κι άλλους βαθμούς μετά από το 1-1 στο σχεδόν άδειο "Λουί Ντε" με αντίπαλο τη Ρεν και η απόσταση από την κορυφή ανοίγει ακόμα πιο πολύ. Οι Μονεγάσκοι τα βρήκαν "σκούρα" απέναντι στην ομάδα του Φιλίπ Μοντανιέ που πραγματοποίησε εκπληκτική εκκίνηση στη σεζόν και κοίταξε στα μάτια τους γηπεδούχους. Αν και οι παίκτες του Λεονάρντο Ζαρντίμ είχαν την κατοχή και τον έλεγχο, οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές λόγω αδυναμίας στην τελική πάσα. Αντιθέτως, στο 41ο λεπτό, ο Αμπντουλαγέ Ντουκουρέ έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βρετόνους και έβαλε δύσκολα στον Πορτογάλο τεχνικό.

Μονακό-Ρεν

Ο Γκουίντο Καρίγιο πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο, ωστόσο το γκολ ήρθε με τελείως διαφορετικό τρόπο, μετά από κόρνερ και κεφαλιά του Γουάλας στο 51'. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ντάνιελ Σούμπασιτς είχε κάνει μία εκπληκτική επέμβαση χάρη στα αντανακλαστικά του σε κόντρα της μπάλας σε συμπαίκτη, ενώ στο 65' έπιασε το κακό πέναλτι του Πέδρο Ενρίκε και κράτησε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον Πολ Ζορζ Ντεπ στο 70' από τραυματισμό και οπισθοχώρησαν, με τους Μονεγάσκους να χάνουν καλές ευκαιρίες στη συνέχεια, με αποκορύφωμα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων σε σουτ του Φαμπίνιο και επέμβαση του Αμπντουλαγέ Ντιαλό.

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Γουάλας, Ράτζι, Κοεντράο, Τουλαλάν, Τραορέ (71' Μουτίνιο), Ντιράρ, Σίλβα (46' Καρίγιο), Λεμάρ, Ελ Σαραουί (67' Μπσίλια)

Ρεν (4-4-1-1): Ντιαλό, Μορεϊρά, Ντιαν, Αρμάν, Εμπένγκ, Ενρίκε (84' Αμπιμπού), Αντρέ, Μέντες (90+3' Ντανζέ), Μπαάλ, Ντουκουρέ, Ντεπ (70' Γκροσίτσκι)

# Λαμίν Γκασαμά και Αντρέ Μπιγογκό Ποκό αποβλήθηκαν αμφότεροι στο 82' στο Λοριάν - Μπορντό γι' αυτόν τον λόγο.