27η αγ.: Ολομόναχες Παρί και Μονπελιέ

Μετά τη σαββατιάτικη ήττα της Λιλ στο "Ζερλάν", Παρί Σεν Ζερμέν και Μονπελιέ παίζουν μόνες τους για τον εφετινό τίτλο στο Σαμπιονά. Αμφότερες συνέχισαν με νίκες την Κυριακή και αύξησαν τη διαφορά από την τρίτη θέση στους 11 και 10 βαθμούς αντίστοιχα.

Στην έδρα της Ντιζόν η Παρί έφτασε λίγα λεπτά από την γκέλα. Ο παροπλισμένος πάντως το τελευταίο διάστημα Γκαμερό είχε το ρόλο του από μηχανής θεού και σκοράροντας στο 91' διαμόρφωσε το 2-1 για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι από το 40' έπαιζαν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Σισοκό. Εκεί πόνταρε η Ντιζόν και ισοφάρισε με τον Πολ στο 76' το γκολ που είχε πετύχει ο Τιενέ από 49', παρόλα αυτά στο φινάλε λύγισε στην πίεση της ομάδας του Αντσελότι.

Το βράδυ της Κυριακής, στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής, η Μονπελιέ βρήκε τον τρόπο να λυγίσει την αντίσταση της Καέν. Στο πρώτο ημίχρονο δεν σκόραρε σε κάποια από τις ευκαιρίες της, όπως στο φάουλ του Καμπελά στο 19' που στράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, στο 51' όμως ο Αΐτ Φανά ήταν στην κατάλληλη θέση την κατάλληλη στιγμή και μετά την απόκρουση του Τεμπό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το νερό είχε πλέον στο αυλάκι και αφού το 2-0 χάθηκε στο δοκάρι του Εστράδα, ήρθε στο 82' από τον Καμαρά που εκμεταλλεύτηκε λάθος στην αντίπαλη άμυνα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις ο αρχισκόρερ του Σαμπιονά Ζιρού, ο οποίος έφτασε τα 17 γκολ εφέτος.

Στο τρίτο παιχνίδι της ημέρας, η Ρεν δεινοπάθησε για να πάρει τον πόντο απέναντι στην Οσέρ, καθώς ο Όλιετς έκανε το 0-1 μόλις στο 10ο λεπτό. Παρότι πάντως η ομάδα του Φουρνιέ με μαζική άμυνα και δυναμικό παιχνίδι άντεχε στην πίεση, ο Μπραϊμί ήρθε από τον πάγκο για να δώσει τη λύση με γκολ στο 66'. Τουλάχιστον οι γηπεδούχοι πήραν το βαθμό και βρέθηκαν στο -3 από την τρίτη της βαθμολογίας Λιλ.

Διαβάστε τι συνέβη στην υπόλοιπη αγωνιστική.