10η αγ.: Η ουραγός Σοσό σόκαρε τη Μονακό

Η ουραγός Σοσό έκανε την έκπληξη της χρονιάς και παρότι βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ από την πρωτοπόρο Μονακό, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να αποσπάσει ισοπαλία 2-2 για την 10η αγωνιστική της Ligue 1. Έσωσε τον βαθμό στο τέλος η Λιόν κόντρα στην Μπορντό.

Η Μονακό απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων από την ουραγό Σοσό και το τελικό 2-2 αφήνει την Παρί Σεν Ζερμέν μόνη πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας. Το παιχνίδι άρχισε με τελείως διαφορετικό τρόπο για τους Μονεγάσκους, που πίεσαν σε όλο το πλάτος και μήκος του γηπέδου ψάχνοντας το γρήγορο τέρμα. Τελικά βρήκαν δύο τέτοια, με σκόρερ τον Γιανίκ Φερέιρα Καράσκο στο 5' και στο 10' της συνάντησης του Μονμπελιάρ, σηματοδοτώντας την πιο δύσκολη δυνατή αρχή για τον νέο προπονητή των γηπεδούχων, Ερβέ Ρενάρ.

Η εξαιρετική οργάνωση ανασταλτικά δεν επέτρεψε στη Σοσό κάποια απάντηση στο 1ο ημίχρονο, αλλά τα πράγματα άλλαξαν άρδην στη συνέχεια. Ένα κόρνερ στο 57' και ένα ακόμα στο 69' αντιμετωπίστηκαν με... ανεπίτρεπτη αδράνεια και ούτε ο Σεντρίκ Μπακαμπί ούτε ο Εμανουέλ Μαγιουκά συγχώρεσαν την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι. Το 2-2 στέρησε δύο βέβαιους πριν από την αρχή του αγώνα βαθμούς για τους Μονεγάσκους κόντρα στην ουραγό της Ligue 1, με συνέπεια να χαθεί η πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας για πρώτη φορά από την 3η αγωνιστική.

Σοσό (4-1-4-1): Πουπλέν, Φοσιριέ, Πεϊμπέρν, Καρλάο, Μπουμάλ, Λοπί, Μπακαμπί, Νογκεϊρά (71' Πέρτσιτς), Ντίας (90' Πουζόλ), Ρουντέ, Μαγιουκά (65' Καμαρά)

Μονακό (4-2-3-1): Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Καρβάλιο, Ράγκι, Τισεράν (70' Λόπες), Τουλαλάν (62' Κοντογκμπιά), Ομπαντί, Ροδρίγκες, Μουτίνιο (67' Οκάμπος), Φερέιρα Καράσκο, Φαλκάο

Η κατρακύλα της Λιόν δεν έχει τελειωμό, ακόμα κι αν έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας 1-1 με την Μπορντό στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα στο "Ζερλάν". Ο Τζιμί Μπριάν βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Σεντρίκ Καρασό και να κρατήσει τους "γκον" σε αξιοπρεπή θέση, παρότι μετρούν μόλις μία νίκη στα τελευταία 12 παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Το παιχνίδι άρχισε υποτονικά, με λίγες καλές στιγμές εκατέρωθεν και μικρή διάθεση για ρυθμό και επιθέσεις. Άντονι Λόπες και Καρασό έδιωξαν ό,τι πλησίαζε την εστία τους, μέχρι το 62ο λεπτό, όταν ο Ανρί Σαϊβέ άνοιξε το σκορ για τους "γιρονδίνους". Οι παίκτες του Ρεμί Γκαρντ "μπλόκαραν" από αυτήν την εξέλιξη και παρουσίασαν μόνο μία ευκαιρία με τον Μπαφετιμπί Γκομίς. Η αποβολή του Αλεξάντρ Λακαζέτ στο 68' έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο τους κι εκεί που το παιχνίδι έδειχνε να ολοκληρώνεται με θρίαμβο των φιλοξενουμένων, η "χρυσή" αλλαγή του Γκαρντ ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

Λιόν (4-2-3-1): Λόπες, Ζεφάν, Μπίσεβατς, Σαρ, Νταμπό, Φοφανά, Μαλμπράνκ (74' Φεκίρ), Λακαζέτ, Γκρενιέ, Μπενζιά (73' Μπριάν), Γκομίς (80' Πλε),

Μπορντό (4-2-3-1): Καρασό, Μαριάνο, Πλανίς, Σανέ, Ορμπάν, Ενγκουεμό, Σερτίκ, Ομπρανιάκ, Ζουσιέ, Σαϊβέ, Ντιαμπατέ