25η αγ.: Δεν άντεξε η Μαρσέιγ, το καθήκον της η Λιόν

Η αμυντικά στημένη Μαρσέιγ πήγε να "κλέψει" τη νίκη και την 4η θέση από τη Σεντ Ετιέν στο "Ζοφρουά Γκισάρ", αλλά οι "στεφανουά" ισοφάρισαν στο τέλος σε 1-1 για την 25η αγωνιστική της Ligue 1. Η Λιόν δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό Αζαξιό.

Η Μαρσέιγ παρατάχθηκε στο "Ζοφρουά Γκισάρ" για να "κλέψει" το αποτέλεσμα από τη Σεντ Ετιέν και βρέθηκε 2 λεπτά μακριά από τον στόχο της. Ο Μπραντάο ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και κράτησε τους "στεφανουά" στην 4η θέση. Ο Ζοζέ Ανιγκό χρησιμοποίησε ένα σχήμα με 5 αμυντικούς και έναν φορ, αποδεχόμενος την παραχώρηση πρωτοβουλιών στους γηπεδούχους. Η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ δεν είχε δεχθεί εντός έδρας γκολ για 5 παιχνίδια και σε περίπτωση που σκόραρε, όλοι οι οιωνοί θα ήταν μαζί της.

Η ανασταλτική λειτουργία των Μασσαλών ήταν υποδειγματική και αποκλείοντας την τροφοδοσία του Μπραντάο, οι γηπεδούχοι απέτυχαν να απειλήσουν ουσιαστικά. Από μία στημένη φάση, μάλιστα, ο Νικολά Ενκουλού έδωσε προβάδισμα στη Μαρσέιγ, η οποία πλέον δεν δίστασε να κλειστεί στο γήπεδό της με σκοπό να μην εξέλθει πριν από το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Η πίεση της Σεντ Ετιέν, όμως, καρποφόρησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βραζιλιάνο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Σεντ Ετιέν (4-3-3): Ρουφιέ, Ζουμά, Μπαγιάλ Σαλ, Περέν, Τρεμουλινά, Λεμουάν (86' Ερντίντς), Κλεμάν, Κοάντ (76' Κορνιέ), Αμουμά, Μπραντάο, Ταμπανού (76' Μολό)

Μαρσέιγ (5-3-1-1): Μανταντά, Τζα Τζεντζέ, Ενκουλού, Ντιαβαρά, Μέντες, Μορέλ, Παγέ (86' Σεϊρού), Ρομαό, Αγιού, Βαλμπιενά (73' Τοβέν), Ζινιάκ

Η Λιόν άφησε πίσω της τον αποκλεισμό στο κύπελλο και επικράτησε σχετικά άνετα της ουραγού Αζαξιό με 3-1 και συνεχίζει την αντεπίθεση για ένα ευρωπαϊκό "εισιτήριο". Η ομάδα του Ρεμί Γκαρντ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησε ευκαιρίες απέναντι σε έναν αδύναμο αντίπαλο που πρωταρχικό μέλημά του ήταν η απόκρουση των επιθέσεων των "γκον". Ο Γκεϊντά Φοφανά βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την αμυντική γραμμή των φιλοξενουμένων πριν από τη λήξη του 1ου ημιχρόνου και έβαλε μπροστά στο σκορ τη Λιόν με 1-0.

Το παιχνίδι έδειχνε να παίρνει τον δρόμο του, αφού οι αντεπιθέσεις των Κορσικανών δεν είχαν αποτέλεσμα, παρά την αστάθεια της αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων. Ο Τζιμί Μπριάν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 68' και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, παρότι λίγο αργότερα ο Ντένις Όλιεκ μείωσε για την Αζαξιό. Η ομάδα του Κριστιάν Μπρακονί δεν είχε άλλες αντοχές και ο Μπαφετιμπί Γκομίς δεν είχε πει την τελευταία λέξη ακόμα. Τη 10η της σεζόν...

Λιόν (4-4-2): Α. Λόπες, Μ. Λόπες (84' Τολισό), Μπίσεβατς, Ουμτιτί, Μπεντιμό, Γκοναλόν, Φερί (75' Κονέ), Φοφανά, Γκρενιέ, Λακαζέτ (52' Μπριάν), Γκομίς

Αζαξιό (5-3-1-1): Οτσόα, Μοστεφά, Περόσο, Τονούτσι, Ντιελνά, Ντιαρά (71' Γκονσάλβες), Λασν (86' Γιακοβένκο), Φατί, Αντρέ, Καβαλί, Τάλο (62' Όλιεκ)