17η αγ.: Νίκη στο φινάλε για την Μπάγερν

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Νόιερ, η Μπάγερν κατάφερε να αποδράσει από την έδρα της Μάιντς, επικρατώντας με 2-1. Σβαϊνστάιγκερ και Ρόμπεν τα γκολ για τους Βαυαρούς.

Την 14η νίκη της σε 17 ματς σημείωσε η Μπάγερν Μονάχου, η οποία αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να αποδράσει με 2-1 από την έδρα της Μάιντς. Οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας στην Bundesliga βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 21ο λεπτό, όταν το σουτ του Σότο στην δεξιά γωνία του Νόιερ πέρασε κάτω από τα πόδια του Γερμανού γκολκίπερ.

Η απάντηση των Βαυαρών ήταν άμεση, με τον Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ να φέρνει το ματς στα ίσα τρία λεπτά αργότερα με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ. Όλα έδειχναν πως το 1-1 θα είναι το τελικό σκορ, όταν ο Ρόμπεν μετά από σέντρα του Μπερνάτ μέσα στην περιοχή έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-2. Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα στο πρωτάθλημα.

Μάιντζ (4-2-3-1): Κάριους, Μπροσίνσκι, Χάρα, Βολσάιντ, Παρκ, Γκάις, Σότο, Μάλι (87' Σλόσκοβιτς), Κου (78' Ζούνιορ Ντίας), Ντε Μπλάσις (81' Φλέτσκε), Οκαζάκι

Μπάγερν (4-5-1): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπερνάτ, Χέιμπιεργκ, Σβαϊνστάιγκερ, Ρόμπεν, Γκέτζε (77' Πισάρο), Ριμπερί (92' Βάισερ), Μίλερ