18η αγ.: Σαν να μην πέρασε... ένας χρόνος η Μπάγερν

Ο "περίπατος" της Μπάγερν Μονάχου προς τον τίτλο συνεχίζεται, αφού πέρασε με άνεση από την πιο δύσκολη έδρα της κατηγορίας μετά από το "Αλιάντς Αρένα", επικρατώντας της Γκλάντμπαχ με 2-0 στο πλαίσιο της επανέναρξης της Bundesliga.

Τα "πουλάρια" πραγματοποίησαν έναν εξαιρετικό 1ο γύρο χάρη στο... "απόρθητο κάστρο" τους, το "Μπορούσια Παρκ", όπου είχαν παραχωρήσει μόλις μία ισοπαλία. Οι Βαυαροί, όμως, δεν είναι μία τυχαία ομάδα και η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω χειμώνα δεν έδειξε να επηρέασε τους ρυθμούς τους. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Μάριο Γκέτσε σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του 2014 για την Bundesliga, αναγκάζοντας την ομάδα του Λουσιάν Φαβρ να κυνηγάει από νωρίς στο σκορ.

Ο Μαξ Κρούζε βρήκε το δοκάρι σε προσπάθεια στα τελευταία λεπτά του 1ου μέρους και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα "τιμώρησε" τους γηπεδούχους. Ο Γκρανίτ Τζακά έκανε ανόητο χέρι στην περιοχή σε αναμπουμπούλα στο 53', ο Τόμας Μίλερ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους. Ο Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν επενέβη αρκετές φορές για να κρατήσει σε χαμηλό επίπεδο το σκορ, ο Πάτρκ Χέρμαν είχε δοκάρι και το 2-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, αυξάνοντας τη διαφορά της Μπάγερν από τη Λεβερκούζεν σε 10 πόντους.

Γκλάντμπαχ (4-4-2): Τερ Στέγκεν, Κορμπ, Στραντσλ, Ντομίνγκες, Βεντ, Χέρμαν (75' Χέργκοτα), Κράμερ, Τζακά, Αράνγκο, Ράφαελ, Κρούζε

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Λαμ, Μίλερ, Τιάγο, Κρόος, Σατσιρί (79' Ρόμπεν), Γκέτσε (81' Πισάρο)

# Οι δύο πιο πολυσυζητημένοι προπονητές του 2013 στο "Μπορούσια Παρκ": Ντέιβιντ Μόγες (για τον Πάτρικ Χέρμαν της Γκλάντμπαχ) και Γιουπ Χάινκες.