24η αγ.: Ξανά 4η η Λεβερκούζεν με γκολ Παπαδόπουλου (VIDEOS)

Στην 4η σερί νίκη σε όλες τις διοργανώσεις και μάλιστα χωρίς να δεχθεί γκολ έφτασε η Λεβερκούζεν, η οποία με σκόρερ τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Πάντερμπορν και μετά από 24 αγωνιστικές της Bundesliga, επέστρεψε στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League.

Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ προερχόταν από την πρόκριση στο κύπελλο με αντίπαλο την Κάιζερσλαουτερν στην παράταση και η κούραση ήταν εμφανής στα πόδια των παικτών του. Παρ' όλα αυτά, η "βενζίνη" των "νεοφώτιστων" είχε τελειώσει προ πολλού και ούτε αυτοί κατάφεραν να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης στο 1ο ημίχρονο. Μια προσπάθεια του Χέουνγκ Μιν Σον που έφυγε ψηλά άουτ ήταν η πιο χαρακτηριστική στιγμή του 1ου ημιχρόνου.

Στο 2ο μέρος, ο τεχνικός των φιλοξενουμένων έριξε στο παιχνίδι τον Κυριάκο Παπαδόπουλο και δικαιώθηκε απολύτως. Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Στέφαν Κούτσκε, "τιμωρήθηκαν" στο 77ο λεπτό, όταν ο Έλληνας στόπερ πήρε κεφαλιά από φάουλ του Γκονσάλο Κάστρο και σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Λεβερκούζεν. Το μομέντουμ ήταν εμφανώς με τους φιλοξενούμενους, που με δύο γκολ του Σον που έφτασε τα 16 φέτος, ολοκλήρωσαν με θρίαμβο το παιχνίδι.

Πάντερμπορν (4-2-3-1): Κρούζε, Χάινλοτ (77' Λάκιτς), Στρόντικ, Χίνεμαϊερ, Χάρτερτς, Ρουπ, Τσίγκλερ (65' Μπάκαλορτς), Κοτζ (70' Βέμερ), Μέχα, Στόπελκαμπ, Κούτσκε

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Χίλμπερτ, Τοπράκ, Σπάχιτς (55' Παπαδόπουλος), Γουέντελ, Μπελαράμπι (78' Ρόλφες), Κάστρο, Ράιναρτς, Σον, Κίσλινγκ, Ντέρμιτς (68' Μπραντ)