27η αγ.: Πρωταθλήτρια η Μπάγερν

Επτά αγωνιστικές πριν από το φινάλε της κανονικής διάρκειας, η Μπάγερν επικράτησε 3-1 της Χέρτα στο "Οlympiastadion" του Βερολίνου και κατέκτησε το 24ο πρωτάθλημα της ιστορίας της. Ισόπαλο χωρίς γκολ το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ.

Ένα τέταρτο χρειάστηκε η Μπάγερν για να πάρει σαφές προβάδισμα επί της Χέρτα και εν τέλει να πανηγυρίσει τη μαθηματική κατάκτηση του 24ου πρωταθλήματος της ένδοξης ιστορίας της.

Στο 6ο λεπτό ο Τόμας Μίλερ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κρίστοφ Γιάνκερ πιο πολύ έστρωσε παρά απομάκρυνε την μπάλα και ο επερχόμενος Τόνι Κρόος άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14ο λεπτό ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ έβγαλε τη σέντρα (πάλι από δεξιά) και ο Μάριο Γκέτσε διπλασίασε σαν σε προπόνηση τα γκολ του βαυαρικού συλλόγου. Ο "βιονικός" Μίλερ, εξάλλου, είχε δοκάρι λίγα λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά προς τέρψη των φίλων της Χέρτα, οι οποίοι πανηγύρισαν το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντριάν Ράμος, ωστόσο ο Φρανκ Ριμπερί μετρίασε τον ενθουσιασμό τους όταν σκόραρε με μία εκπληκτική προσπάθεια στο 79ο λεπτό.

Χέρτα (4-4-1-1): Κραφτ, Πέκαρικ, Γιάνκερ, Μπρουκς, Φαν ντεν Μπεργκ, Σκέλμπρεντ, Χοσογκάι, Κομπιασβίλι (64' Νιμέγερ), Σουλτς, Μουχτάρ (71' Ρόνι), Ράμος (87' Βάγκνερ).

Μπάγερν (4-2-3-1): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλάμπα, Λαμ, Σβάινσταϊγκερ (64' Αλκάνταρα), Ρόμπεν (54' Ριμπερί), Κρόος, Γκέτσε, Μίλερ (54' Μάντζουκιτς).

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Σάλκε, με συνέπεια η μεταξύ τους διαφορά να παραμείνει στον ένα βαθμό και η μάχη για τη 2η θέση να παραμείνει ιδιαίτερα αμφίρροπη.

Μαγική εικόνα αποτελεί το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, αφού οι παίκτες του Γίργκεν Κλοπ εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν ανοιχτά και έχασαν καλές ευκαιρίες στο 6ο λεπτό με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, το 18ο με τον Ζεμπάστιαν Κελ, το 31ο με τον Χένρικ Μεχιταριάν και το 45ο με τον Μάρκο Ρόις. Στον αντίποδα ο Γιαν Χούντελαρ απείλησε μόλις στο 4ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ μπήκε φορτσάτη και στο δεύτερο μέρος, απείλησε στο 54ο λεπτό με τον Έρικ Ντουρμ, το 68ο με τον Λεβαντόβσκι και το 72ο με τον Μεχιταριάν, ενώ η Σάλκε είχε την ευκαιρία της με τον Κέβιν-Πρινς Μπόατενγκ στο 77'. Εν τέλει το 0-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος έμεινε εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Ντουρμ, Κελ, Σαχίν, Γκρόσκροϊτς (87' Σίμπερ), Μεχιταριάν (79' Ομπαμεγιάνγκ), Ρόις.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Χούγκλαντ, Αϊχάν, Ματίπ, Κολάσινατς, Μπόατενγκ, Νόισταντερ, Γκορέτσκα (85' Ομπάσι), Μέγερ (76' Ανάν), Ντράξλερ (92' Μαξ), Χούντελααρ.

# Η Μπάγερν έχει σκοράρει στα τελευταία 64 ματς πρωταθλήματος και έχει νικήσει στα τελευταία 28 που άρχισε βασικός ο Άριεν Ρόμπεν

# Ο Ζεμπάστιαν Κελ συμπλήρωσε 250 συμμετοχές στην Bundesliga. Μόνο οκτώ παίκτες έχουν περισσότερες

# Η Μπράουνσβαϊγκ συμπλήρωσε 350 εντός έδρας αγώνες πρωταθλήματος

# Η Σάλκε παρατάχθηκε με τη δεύτερη νεότερη ενδεκάδα της ιστορίας της κόντρα στην Ντόρτμουντ (μ.ό. 23 χρόνια και 203 ημέρες). Το 1971 ο αντίστοιχος μέσος όρος ήταν 22 χρόνια και 269 ημέρες

# Η Ντόρτμουντ έχει νικήσει μόλις μία φορά την Σάλκε στα τελευταία 18 ντέρμπι πρωταθλήματος που στο ημίχρονο έληξαν 0-0