29η αγ.: Βίοι αντίθετοι για Αμβούργο και Λεβερκούζεν

Μία πολύ μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία πανηγύρισε το Αμβούργο που επικράτησε 2-1 της Λεβερκούζεν, η οποία έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε ο Χακάν Καλχάνογλου για να δώσει το προβάδισμα στο Αμβούργο, το οποίο πήγε δίκαια προηγούμενο στην ανάπαυλα και έβαλε τις βάσεις για την έβδομη νίκη του σε 29 αγωνιστικές.

Η Λεβερκούζεν ισοφάρισε στο 58ο λεπτό χάρη στο πρώτο γκολ του 17χρονου Γιούλιαν Μπραντ σε επίπεδο Bundesliga, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν με ένα εκπληκτικό βολέ του κεντρικού αμυντικού (!) Χέικο Βέστερμαν στο 82ο λεπτό. Ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους.

Αμβούργο (4-4-2): Άντλερ, Ντίκμαϊερ, Τζουρού, Μανσιέν, Βέστερμαν, Καλχανόγλου, Μπαντέι (33’ Ρινκόν), Αρσλάν, Γίρασεκ, Φαν ντερ Φάαρτ (68’ Τεσέ), Ζουά (77’ Μάτζιο).

Λεβερκούζεν (4-3-3): Λένο, Ντονάτι (86’ Οζτουνάλι), Καν, Σπάχιτς, Μπένις, Μπέντερ (80’ Ντερντιγιόκ), Ρόλφες, Μπραντ, Κάστρο (86’ Ριού), Σον, Κίσλινγκ.

# Το πρώτο γκολ του Γιούλιαν Μπραντ στην Bundesliga

# "Νομίζω ότι ήμασταν λίγο τυχεροί σήμερα. Σε προηγούμενα εντός έδρας ματς είχαμε παίξει καλά, αλλά δεν είχαμε νικήσει. Σήμερα τα καταφέραμε", είπε μετά τη λήξη ο σκόρερ του νικητήριου γκολ του Αμβούργου