32η αγ.: Στους ομίλους του Champions League η Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-0 της Νυρεμβέργης εκτός έδρας και εξασφάλισε την παρουσία της στη φάση των ομίλων του Champions League της ερχόμενης σεζόν, ακολουθώντας τις φετινές φιναλίστ του θεσμού, Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ.

Η ομάδα των Σάσα Λεβαντόβσκι και Σάμι Χίπια, παρά την πίεση από τη Σάλκε (νίκη μέσα στο Μενχεγκλάντμπαχ) εμφανίστηκε αρκετά σοβαρή στο "Φράνκενσταντιον" και μετουσίωσε την ανωτερότητά της σε γκολ με τον Εμέρ Τοπράκ στο 26ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές με το πέρασμα των λεπτών κι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 61' με τον Περ Νίλσον.

Απέτυχαν να σκοράρουν και τιμωρήθηκαν στην επόμενη φάση, όταν σε χέρι μέσα στην περιοχή, η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο Στέφαν Κίσλινγκ. Ο Γερμανός φορ ευστόχησε, έφτασε τα 23 γκολ στη σεζόν (έπιασε τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στην κορυφή) και κατέρριψε το ρεκόρ συλλόγου του Ουλφ Κίρστεν με 22 γκολ σε μία χρονιά. Από τη στιγμύ που ο Σίντνεϊ Σαμ εκτέλεσε στο δοκάρι το επόμενο πέναλτι που κέρδισε η Λεβερκούζεν, το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν και μαθηματικά την 3η θέση.

# Χωρίς νίκη από τον Φεβρουάριο παραμένει η Βέρντερ Βρέμης. Η ομάδα του Τόμας Σάαφ δέχθηκε 2 γκολ στο τέλος από τον Σβεν Σίπλοκ και περιορίστηκε στην ισοπαλία 2-2 με τη Χόφενχαϊμ που την κρατάει σε μπελάδες. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, μετά από μία περίοδο γεμάτη μεταγραφική φημολογία, αγωνίστηκε σε όλο το ματς.