7η αγ.: Γλίτωσε η Μπάγερν, ασταμάτητες Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν

Ένα γκολ του Τόμας Μίλερ γλίτωσε την Μπάγερν Μονάχου από τα χειρότερα κόντρα στη Βόλφσμπουργκ με τους πρωταθλητές να διατηρούνται στην κορυφή της Bundesliga, μαζί με την Ντόρτμουντ η οποία διέλυσε την Φράιμπουργκ με 5-0. Από κοντά η Λεβερκούζεν που με ηγέτη τον Σίντνεϊ Σαμ έκαμψε την αντίσταση του Ανόβερου. "Αυτοκτόνησε" η Σάλκε με Χόφενχαϊμ.

Μετά από μία εβδομάδα... τρομοκράτησης των αντιπάλων, η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στη γνωστή, αποδοτική μετριότητα των προηγουμένων εβδομάδων, νικώντας δύσκολα με 1-0 τη μαχητική Βόλφσμπουργκ. Οι "λύκοι" προέβαλαν σθεναρή αντίσταση ψάχνοντας την πρώτη νίκη σε 20 αναμετρήσεις κόντρα στους γηπεδούχους και μάλιστα έγιναν η πρώτη ομάδα που φέτος τους περιόρισαν σε μόλις 5 σουτ στο 1ο ημίχρονο. Ο έλεγχος και η κυκλοφορία της μπάλας ήταν υπόθεση της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα, αλλά η δημιουργία ήταν "φτωχή".

Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο με μία καθοριστική αλλαγή. Στο 63ο λεπτό ο Τόμας Μίλερ βρήκε τον τρόπο να νικήσει τον Ντιέγο Μπενάλιο και πλέον η Μπάγερν κρατούσε το "τρίποντο" στα χέρια της. Οι φιλοξενούμενοι υστερούσαν σε εμπνεύσεις, ο Βιείρίνια βρίσκεται στον πρώτο μήνα απουσίας από τους 6 λόγω ρήξης χιαστών και οι πρώην παίκτες της Μπάγερν, Ίβιτσα Όλιτς και Λουίζ Γκουστάβο, δεν κατάφεραν να βοηθήσουν. Το 1-0 διατηρήθηκε μέχρι τέλους και πλέον ο Γκουαρδιόλα κυνηγάει μόνο τον Ότο Ρεχάγκελ ως ο προπονητής του συλλόγου με την καλύτερη εκκίνηση στην "παρθενική" χρονιά του στον πάγκο του.

Μπάγερν Μονάχου (4-1-4-1): Νόιερ, Ραφίνια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Αλαμπα, Λαμ, Ρόμπεν (62' Σατσιρί), Μίλερ, Σβάινσταϊγκερ (62' Κρόος), Ριμπερί, Μάντζουκιτς (86' Κίρχοφ)

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Τρας, Νάλντο, Κνόχε, Ροδρίγκες, Πόλακ, Γκουστάβο, Κου (82' Άρνολντ), Ντιέγο, Σάφερ (68' Πέριτσιτς), Όλιτς (83' Καλιγκιούρι)

Μετά από το στραβοπάτημα της προηγούμενης εβδομάδας, η Ντόρτμουντ αντέδρασε δυναμικά και επιβλήθηκε 5-0 της Φράιμπουργκ στη Βεστφαλία. Η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ είχε σε εξαιρετική κατάσταση για ακόμα ένα ματς τον Μάρκο Ρόις, ο οποίος με 2 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά "καθάρισε" από νωρίς την υπόθεση νίκη για τους γηπεδούχους.

Η αποβολή του Φαλού Ντιαν μετά από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε και οδήγησε στο 2ο γκολ του Γερμανού διεθνή ήταν η καταδίκη της ομάδας του Κρίστιαν Στράιχ, που με κατοχή μπάλας κάτω του 40%, αδυνατούσε να βρει τρόπο να απαντήσει. Αναπόφευκτα, στο 2ο ημίχρονο ήρθε η ώρα του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να σκοράρει και να αυξήσει το μέγεθος του θριάμβου των γηπεδούχων. Ο Πολωνός "χτύπησε" δύο φορές και απέδειξε ότι μέχρι να πάει στην Μπάγερν Μονάχου θα συνεχίσει να έχει έντονο... φλερτ με τα δίχτυα, με τον συμπατριώτη του, Γιάκουμπ Μπλαστικόφσκι, να συνεχίζει το... έργο του Ρόις τον οποίο αντικατέστησε και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Γκρόσκροϊτς, Σούμποτιτς, Χούμελς, Ντουρμ, Μπέντερ (46' Κιρχ), Σαχίν, Ρόις (61' Μπλαστσικόφσκι), Μεχιταριάν (62' Χόφμαν), Ομπαμεγιάνγκ, Λεβαντόφσκι

Φράιμπουργκ (4-2-3-1): Μπάουμαν, Ζοργκ, Μ. Γκιντέρ, Ντιαν, Κ. Γκιντέρ, Φερνάντες, Σούστερ (66' Χέφλερ), Σμιντ, Μεχμεντί, Κοκλέν (46' Χεν), Φράις (74' Γκεντέ)

Ο Σίντνεϊ Σαμ συνεχίζει να βρίσκεται σε οργιώδη φόρμα και η Λεβερκούζεν συνεχίζει να διευρύνει το ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης στην ιστορία της, μετά από τη νέα νίκη, με 2-0 επί του Ανόβερου. Ο Στέφαν Κίσλινγκ δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ο διεθνής Γερμανός μεσοεπιθετικός συνεχίζει το σερί του και βρήκε δίχτυα για 5η φορά φέτος σε 7 αναμετρήσεις κι ενώ είχε σκοράρει και μεσοβδόμαδα στο κύπελλο.

Η αρχή, πάντως, έγινε με διαφορετική συνεισφορά, με ασίστ στον αρχηγό του, Ζίμον Ρόλφες στο 23', με το οποίο ο έμπειρος μέσος έφτασε τα 37 τέρματα για τον σύλλογο στο πρωτάθλημα και προσπέρασε στη 10η θέση των αρχισκόρερ της Λεβερκούζεν τον Αντρέας Τομ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Σαμ έγινε εκτελεστής από δημιουργός και νίκησε τον Ρον Ρόμπερτ Τσίλερ. Οι ευκαιρίες που ακολούθησαν εκατέρωθεν δεν μετατράπηκαν σε γκολ και ο Σάμι Χίπια προχώρησε σε αλλαγές ενόψει υποχρεώσεων στο Champions League, αφού η νίκη είχε διασφαλιστεί.

Λεβερκούζεν (4-3-3): Λένο, Χίλμπερτ, Σπάχιτς, Μπένις, Μπέντερ (46' Τζαν), Ράιναρτς, Ρόλφες, Σαμ (88' Εζτουναλί), Κίσλινγκ, Σον (83' Κρουζ)

Ανόβερο (4-4-2): Τσίλερ, Σάκαϊ, Μαρσέλο, Σανέ, Ποκονιολί, Στιντλ, Αντρεάσεν, Μπιτενκούρτ (51' Σλάουντραφ), Χούστι, Για Κονάν, Ζόμπιχ (61' Ντιουφ, 79' Πριμπ)

Η Σάλκε απώλεσε δύο φορές προβάδισμα 2 τερμάτων κόντρα στη Χόφενχαϊμ κι εν τέλει παραχώρησε ισοπαλία 3-3, μένοντας κι άλλο πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Κι όμως, όλα άρχισαν ιδανικά για την ομάδα του Γενς Κέλερ στην "Ράιν Νέκαρ Αρένα". Μόλις στο 3ο λεπτό, το πείραμα του Γερμανού τεχνικού απέδωσε καρπούς, αφού ο Κέβιν Πρινς Μπόατενγκ σε ρόλο "ψευδοεννιαριού" άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα και ο Ζοέλ Ματίπ με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων, που πίστεψαν ότι θα φτάσουν σε άνετη επικράτηση. Ο Αντονί Μοντέστ απάντησε προσωρινά (16'), αλλά ο Μάρκο Χέγκερ στο 40ό λεπτό σημείωσε κι άλλο γκολ για τη Σάλκε.

Κι ύστερα ήρθε το μπλακ άουτ. Για πολλοστή φορά, οι "βασιλικοί μπλε" οπισθοχώρησαν στον αγωνιστικό χώρο όντες σε κατάσταση νίκης και το πλήρωσαν. Η προβληματική άμυνα της Σάλκε δεν άντεξε στην πίεση και στο 48' με πέναλτι ο Ρομπέρτο Φιρμίνο και στο 61' με φάουλ ο Ντάβιντ Άμπραχαμ σημείωσαν τα γκολ που έφεραν ισορροπία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, είχαν και δοκάρι με τον Φιρμίνο, χάνοντας την ευκαιρία να κάνουν την απόλυτη ανατροπή.

Χόφενχαϊμ (4-2-3-1): Καστέιλς, Μπεκ, Άμπραχαμ, Βέστεργκααρντ, Τζόνσον (70' Τέσκερ), Πολάνσκι, Σαλίχοβιτς (46' Στρομπλ), Φόλαντ, Φιρμίνο, Ελγιουνουσί, Μοντέστ (88' Σίπλοκ)

Σάλκε (4-2-3-1): Χίλντεμπραντ, Ουτσίντα, Χέβεντες, Ματίπ, Αόγκο, Χέγκερ, Τζόουνς (86' Νόισταντερ), Φαρφάν, Μέγερ (78' Σάλαϊ), Κλέμενς (62' Γκορέτσκα), Μπόατενγκ