6η αγ.: Η πρώτη απώλεια της Βέρντερ, τραυματίστηκε ο Παπασταθόπουλος

Το νικηφόρο σερί της Βέρντερ έλαβε τέλος στην έδρα της Νυρεμβέργης (1-1). Πρόβλημα στους προσαγωγούς ο Παπασταθόπουλος. Ακόμα ένα... over για τη Λεβερκούζεν, η οποία ηττήθηκε 4-1 από την Κολωνία με δύο γκολ του Ποντόλσκι.

Όλα τα καλά έχουν ένα τέλος. Το ίδιο ισχύει και για την Βέρντερ Βρέμης, η οποία από το 17ο λεπτό έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Βίζε, προηγήθηκε στο σκορ, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να φύγει αλώβητη από την έδρα της Νυρεμβέργης. Οκτώ λεπτά μετά την αποβολή, οι "πράσινοι" του Σωκράτη Παπασταθόπουλου, ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις στους προσαγωγούς πριν από τη σέντρα και ενημέρωσε τον Τόμας Σάαφ πως δεν μπορεί να αγωνιστεί, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Εκίτσι, αλλά η Νυρεμβέργη αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και ο Βολσάιντ διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Στο Λεβερκούζεν, η Μπάγερ ήταν απογοητευτική κόντρα στην Κολωνία και με ένα εφιαλτικό δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0. Ο Νοβάκοβιτς στο 44' και ο Ποντόλσκι στο 47ο και 54ο λεπτό έβαλαν την Κολωνία σε θέση ισχύος και παρά το τέρμα του Ρολφς στο 73ο λεπτό τα πράγματα δεν διαφοροποιήθηκαν.

Στο Αμβούργο, η Γκλάντμπαχ συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία και με γκολ του Ντε Καμάργκο ανάγκασε τους γηπεδούχους στην πέμπτη τους ήττα σε 6 παιχνίδια.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 16/09

Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-2 (85' Σισέ / 32', 73' Χάρνικ)

Σάββατο 17/09

Λεβερκούζεν - Κολωνία 1-4 (70' Ρόλφες / 44' Νοβάκοβιτς, 47', 54' Ποντόλσκι, 90' Γιάγιαλο)

Αμβούργο - Γκλάντμπαχ 0-1 (66' ντε Καμάργκο)

Νυρεμβέργη - Βέρντερ 1-1 (62' Βόλσαϊντ / 24' Μεχμέτ Εκίτσι)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (20' Μπάμπελ, 23', 85' Ρομπέρτο Φιρμίνο / 67' Ντεζάγκα)

Χέρτα - Άουγκσμπουργκ 2-2 (46' Λελ, 57' Τορούν / 20' Χοσογκάι, 64' Κάλσεν-Μπράκεν)

Κάιζερσλαουτερν - Μάιντζ 3-1 (24' Σουκούτα Πάσου, 54' Σέχτερ, 73' Τίφερτ / 15' Τσούπο-Μότινγκ)