6η αγ.: Πρώτη γκέλα για Ντόρτμουντ, δύσκολα Λεβερκούζεν, Σάλκε

Η Χόφενχαϊμ έγινε η πρώτη ομάδα που σταματάει την Ντόρτμουντ φέτος τόσο στη Γερμανία όσο και στην Ευρώπη. Τα χρειάστηκαν Λεβερκούζεν και Σάλκε μέχρι να παρουν μπροστά.

Η πρώτη απώλεια για την Ντόρτμουντ μετά από 11 αγώνες στη σεζόν είναι γεγονός. Η Μπορούσια έμεινε στο 1-1 με αντίπαλο τη Χόφενχαϊμ και είδε την Μπάγερν να της αρπάζει την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από 6 αγωνιστικές. Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο βασικό στο κέντρο της άμυνας, αλλά τον άκρως φορμαρισμένο Χενρίχ Μεχιταριάν στον πάγκο, η ομάδα του Τόμας Τούχελ βρέθηκε να χάνει στο 42ο λεπτό από το τέρμα του Ζεμπάστιαν Ρούμπι.

Ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, όμως, βρίσκεται σε οργιώδη κατάσταση και το απέδειξε σκοράροντας για 7η φορά στο πρωτάθλημα, με συνέπεια να γίνει ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Bundesliga που σκοράρει και στις πρώτες 6 αγωνιστικές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ορισμένες μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, διαμαρτυρήθηκαν ορθώς για χέρι - πέναλτι, αλλά τελικά συμβιβάστηκαν με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Χόφενχαϊμ (4-3-3): Μπάουμαν, Καντεράμπεκ, Μπίτσακτσιτς, Ζίλε, Τολτζάν, Ρούντι (78' Τσούμπερ), Σβέγκλερ, Πολάνσκι (63' Στρομπλ), Φόλαντ, Βάργκας (89' Κουράνι), Σμιντ

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Μπίρκι, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Κάστρο (76' Ράμος), Βάιγκλ, Χόφμαν (46' Μεχιταριάν), Καγκάβα, Ρόις (54' Γιντογάν), Ομπαμεγιάνγκ

Η Σάλκε έχει πάρει φόρα και δεν σταματάει ούτε από την Άιντραχτ Φρανφκούρτης ή τον... ασταμάτητο Αλεξάντερ Μάιερ. Το τελικό 2-0 ήρθε αργά, στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, ωστόσο έδωσε τρεις βαθμούς και έφερε τους "βασιλικούς μπλε" μία νίκη μακριά από την Ντόρτμουντ. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να έχουν πολλές και καλές στιγμές στο 1ο ημίχρονο και τους φιλοξενούμενους να συνέρχονται στο 2ο μέρος και να απειλούν περισσότερο.

Στο 76ο λεπτό, όμως, ένα κόρνερ και ο Ζοέλ Ματίπ έδωσαν προβάδισμα στο σκορ στους γηπεδούχους κόντρα στη ροή του αγώνα. Οι παίκτες του Άρμιν Φε βγήκαν στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση και το πλήρωσαν όταν σε μία κόντρα ο Λιρόι Σανέ "χόρεψε" την άμυνά τους και έγραψε το τελικό 2-0.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Ρίτερ, Ματίπ, Νόισταντερ, Κολάσινατς, Χέγκερ (70' Σανέ), Γκάις, Τσούπο Μότινγκ (76' Ντι Σάντο), Γκορέτσκα, Μέγερ (83' Χέβεντες), Χούντελααρ

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-3-1-2): Χραντέτσκι, Ιγκνιόβσκι, Ρους, Σαμπράνο (52' Αμπραάμ), Οτσίπκα, Χασέμπε, Ράιναρτς, Στεντέρα, Μάιερ, Σεφέροβιτς (26' Άιγκνερ), Καστενιό (78' Βάλντσμιντ)

Μετά από τρεις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, η Λεβερκούζεν δεν είχε περιθώρια για κάτι λιγότερο από νίκη. Η Μάιντς μόχθησε για να αποφύγει την ήττα, αλλά δεν τα κατάφερε και το 1-0 αδικεί μόνο τους γηπεδούχους. Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες του Ρόγκερ Σμιντ προσπάθησαν να βρουν "τρύπες" στην άμυνα μπροστά από τον Λόρις Κάριους και εν μέρει τα κατάφεραν.

Το τελικό αποτέλεσμα των επιθέσεων, όμως, δεν ήταν καλό, με συνέπεια το 0-0 να παραμένει και το άγχος να αυξάνεται. Ο Γερμανός τεχνικός δεν προέβη σε αλλαγές, βλέποντας ότι το σχήμα λειτουργει και οι ευκαιρίες βγαίνουν και δικαιώθηκε στο 69', όταν ο Χαβιέρ Ερνάντες άνοιξε λογαριασμό στην Bundesliga. Αμέσως μετά έδωσε τη θέση του στον Στέφαν Κίσλινγκ, ενώ στο 90' πέρασε στον αγώνα και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Ντονάτι, Τα, Ραμάλιο, Γουεντέλ, Μπέντερ (90' Παπαδόπουλος), Κράμερ, Μπελαράμπι (80' Μεχμέντι), Καμπλ, Χακάν, Ερνάντες (70' Κίσλινγκ)

Μάιντς (4-2-3-1): Κάριους, Μπροσίνσκι, Μπούνγκερτ, Μπελ, Μπένγκτσον, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Μόριτς (58' Λάτσα), Κλέμενς, Μάλι, Ντε Μπλάσις (72' Σαμπέριο), Μούτο (81' Κόρντομπα)

# Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο της ήττας της Άουγκσμπουργκ με 4-2 στην έδρα της Γκλάντμπαχ, αλλά δεν ήταν κακός σε απόδοση. Ντεμπούτο με νίκη για τον Αντρέ Σούμπερ στον πάγκο της Μπορούσια, πρώτη επιτυχία στη σεζόν.