25η αγ.: Βόλφσμπουργκ, Σάλκε για Champions League, πέφτει η Λεβερκούζεν

Η Βόλφσμπουργκ υπέταξε τη Γκλάντμπαχ και επέστρεψε στη μάχη του Champions League, όπου παραμένει δυνατή η Σάλκε, αλλά όχι και η Λεβερκούζεν.

Κρούζε-Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ

Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ έδωσαν μάχη την περσινή σεζόν για τον τίτλο της δεύτερης καλύτερης ομάδας της Bundesliga, ωστόσο φέτος έχουν μείνει πιο πίσω, χωρίς να αλλάζουν στόχους. Η απευθείας συμμετοχή στους ομίλους του Champions League μέσω της 3ης θέσης διακυβευόταν στην "Φόλκσβαγκεν Αρένα", με τους "λύκους" να παίρνουν τη νίκη 2-1 και να επανέρχονται δυναμικά στη μάχη του "εισιτηρίου". Μέσα σε δύο λεπτά, οι Γιούλιαν Ντράξλερ και Μαξ Κρούζε (ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του) με όμορφες προσπάθειες έβαλαν μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ.

Βόλφσμπουργκ

Ο Αντρέ Σούμπερτ κατάλαβε το λάθος του με τη διάταξη 3-4-3 που επέλεξε για πρώτη φορά και γρήγορα τη γύρισε στο κλασικό και επιτυχημένο 4-4-2. Στο 23ο λεπτό η αλλαγή "καρποφόρησε", με τον Ραφαέλ να μειώνει με δυνατό σουτ από κοντά. Μία ορατή αστάθεια του Κουν Καστέλς, μάλιστα, θα μπορούσε να φέρει την ανατροπή από το 1ο ημίχρονο. Το 2ο μέρος άρχισε με τον Βιεϊρίνια να μένει στον πάγκο και τον Κριστιάν Τρας να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και έκαναν... δύσκολη τη ζωή των "πουλαριών", που δεν έβρισκαν τους ίδιους χώρους με το 1ο ημίχρονο. Ντάνιελ Καλιτζιούρι και Μάρσελ Σάφερ έδωσαν "φρεσκάδα" στην επίθεση της Βόλφσμπουργκ στα τελευταία λεπτά, αλλά κανείς τους δεν κατάφερε να σκοράρει και να διώξει το όποιο άγχος για τη δεύτερη σερί νίκη που φέρνει την ομάδα πάνω από τη Λεβερκούζεν.

Βόλφσμπουργκ (4-3-1-2): Καστέλς, Βιεϊρίνια (46' Τρας), Κνόχε, Ντάντε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Γκουστάβο, Άρνολντ, Ντράξλερ (73' Καλιτζιούρι), Σίρλε (83' Σάφερ), Κρούζε

Γκλάντμπαχ (3-4-3): Ζόμερ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Νόρντβεϊτ, Τζόνσον (80' Χόφμαν), Νταχούντ (68' Χέρμαν), Τζάκα, Χίντερεγκερ, Αζάρ (76' Χέργκοτα), Στιντλ, Ραφαέλ

Σάλκε

Η Σάλκε ήταν η μεγάλη νικήτρια στην Κολονία με 3-1, σε έναν αγώνα που περιελάμβανε ένα από τα καλύτερα ημίχρονα της σεζόν. Τα πρώτα 45 λεπτά περιείχαν γκολ, μεγάλες ευκαιρίες και ακόμα πιο μεγάλες επεμβάσεις και πλούσιο θέαμα για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο "Ράινενεργκι Στάντιον". Μόλις στο 2ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πιερ Εμίλ Χιέιμπιεργκ και ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ άνοιξε το σκορ.

Μπιτενκούρτ-Κολονία

Οι δύο ομάδες έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες στη συνέχεια, με τους Τίμο Χορν και Ραλφ Φάρμαν να σώζουν τις εστίες τους μέχρι το 23', όταν ο Μαξ Μέγερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ. Οι "τράγοι" δικαιούταν ένα γκολ, με τον Λεονάρντο Μπιτενκούρτ να εξιλεώνεται στο 33' για μία πρότερη χαμένη καλή στιγμή. Όσο κυλούσε ο χρόνος, ο ρυθμός έπεφτε. Οι δύο ομάδες έβγαλαν κόπωση, οι αλλαγές ήταν απαραίτητες και 76' μία εξ αυτών, ο Φράνκο ντι Σάντο, σκόραρε τρία λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγώνα και "κλείδωσε" τη νίκη για τους "βασιλικούς μπλε".

Κολονία (4-1-4-1): Χορν, Σόρενσεν, Μάροχ, Χάιντς, Χέκτορ, Λέμαν, Ρίσε, Γκέρχαρντ (84' Οσάκο), Μπιτενκούρτ, Μλαντένοβιτς (71' Χόζινερ), Μοντέστ

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Ματίπ, Νόισταντερ, Αόγκο, Γκάις (78' Κολάσινατς), Χιέιμπιεργκ, Σεπφ (60' Σανέ), Μέγερ, Μπελχαντά, Χούντελααρ (73' Ντι Σάντο

Κου-Άουγκσμπουργκ

Η Λεβερκούζεν λίγο έλειψε να υποστεί την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά παρά την ισοφάριση της Άουγκσμπουργκ σε 3-3 από 3-0, χάνει έδαφος στη μάχη της Ευρώπης. Πρωταγωνιστής της συνάντησης ο Τζα Τσέολ Κου, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ σε λιγότερο από μία ώρα αγώνα και έριξε στο "καναβάτσο" τους φιλοξενούμενους.

Μπελαράμπι-Λεβερκούζεν

Ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός χτύπησε πρώτη φορά στο 5' και ακολούθησε νέο γκολ στο τέλος του 1ου μέρους. Ενδιάμεσα, η Λεβερκούζεν ήταν καλύτερη αλλά ήταν αρκετά άστοχη στις ευκαιρίες της, ενώ ατύχησε σε χέρι του Άλφρεντ Φινμπόγκασον στο 45' που θα έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι. Ο Κου "χτύπησε" ξανά στο 57ο λεπτό, βάζοντας θεωρητικά τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων. Ο Καρίμ Μπελαράμπι απάντησε άμεσα, ο Πάουλ Φερχάεγκ σημείωσε αυτογκόλ στο 80' (με τον Μάρκους Βάιτσιρλ τον Κώστα Σταφυλίδη για να κρατήσει το σκορ κι ενώ ο τραυματίας Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν εκτός αποστολής για τη Λεβερκούζεν) να ρίχνει στη μάχη και εν τέλει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Χακάν Τσαλχανόγλου έσωσε τον βαθμό με πέναλτι.

Άουγκσμπουργκ (4-2-3-1): Χιτς, Φερχάεγκ, Γκουβελέου, Χονγκ (46' Γιάνκερ), Μαξ, Κορ, Μπάιερ (85' Σταφυλίδης), Έσβαϊν (70' Βέρνερ), Κου, Καϊουμπί, Φινμπόγκασον

Λεβερκούζεν (4-4-2): Λένο, Γεβντάι (74' Φρέι), Τα, Ραμάλιο, Μπένις, Μπραντ, Κράμερ, Τσαλχανόγλου, Γουεντέλ, Μπελαράμπι, Κρουζ (85' Γιουρτσένκο)

# Με το τέταρτο γκολ σε τέσσερις ημέρες, ο Κλάουντιο Πισάρο έφτασε τα 187 γκολ στη Bundesliga, όντας στην 5η θέση, πίσω από τους Γκερντ Μίλερ (365), Κλάους Φίσερ (268), Γιουπ Χάινκες (220) και Μάνφρεντ Μπούργκσμιλερ (213).

# Στη "μονομαχία" του Χάρη Μαυρία με τον Δημήτρη Διαμαντάκο στην Zweiteliga, νικητής αναδείχθηκε ο δεύτερος. Η Καρλσούρη νίκησε 1-0 τη Φορτούνα στο Ντίσελντορφ, με τον πρώην μέσο του Παναθηναϊκού να αντικαθίσταται στο 73' και τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού να έχει την ίδια τύχη στο 80', αλλά να βγάζει την ασίστ για το γκολ του Χιρόκι Γιαμάντα.

# Ο Αλέξανδρος Καρτάλης αγωνίστηκε για 86 λεπτά στην εκτός έδρας νίκη της Άλεν με 1-0 επί της Βέεν Βίσμπαντεν για τη 3. Liga.

# Ο Σπύρος Φουρλάνος έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 της Ζόνενχοφ Γκρόσασπαχ με την Φορτούνα Κολονίας.

# Εκτός αποστολής έμεινε και ο Άγγελος Αργύρης στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ με τους Βίρτσμπουργκερ Κίκερς.