18η αγ.: Ο Μάιερ "σκότωσε" τη Βόλφσμπουργκ

Ο εκπληκτικός Άλεξ Μάιερ σημείωσε χατ τρικ και οδήγησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης σε νίκη επί της Βόλφσμπουργκ.

FRANKFURT AM MAIN, GERMANY - JANUARY 24:  Alexander Meier of Eintracht Frankfurt celebrates as he scores their second goal during the Bundesliga match between Eintracht Frankfurt and VfL Wolfsburg at Commerzbank-Arena on January 24, 2016 in Frankfurt am Main, Germany.  (Photo by Alex Grimm/Bongarts/Getty Images)
Μάιερ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης BONGARTS/GETTY IMAGES

Ο "fußballgott", ο "θεός του ποδοσφαίρου" της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Άλεξ Μάιερ, έκανε το θαύμα του και με χατ τρικ έδωσε τη νίκη με 3-2 επί της Βόλφσμπουργκ, σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του γερμανικού ποδοσφαίρου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έχασαν ευκαιρίες και εν τέλει έκλεισαν το 1ο μέρος μπροστά στο σκορ με κοντινή προβολή του Ντάντε στο 25ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι μεταμορφώθηκαν, όμως, στο 2ο ημίχρονο και άρχισαν να απειλούν την εστία του Ντιέγκο Μπενάλιο.

Άιγκνερ-Ροντρίγκες-Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Βόλφσμπουργκ

Από τη στιγμή που οι "λύκοι" δεν κατάφεραν να σκοράρουν σε διπλή ευκαιρία με τους Αντρέ Σίρλε και Μαξ Κρούζε στο 64', ήρθε η τιμωρία τους. Στο 66', ο Μάιερ ισοφάρισε σε 1-1 και επτά λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή. Ο Σίρλε στο 79' πανηγύρισε το πρώτο τέρμα του στη σεζόν μετά από σέντρα του πρώην παίκτη της Άιντραχτ, Ζεμπάστιαν Γιουνγκ, ενώ η Βόλφσμπουργκ πίεσε για να "κλέψει" τη νίκη στο τέλος. Αυτό εν τέλει έγινε χάρη στον περσινό πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, που ολοκλήρωσε το χατ τρικ του στο 93' και η Άιντραχτ νίκησε για πρώτη φορά τη Βόλφσμπουργκ του Ντίτερ Χέκινγκ.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-2-3-1): Χραντσέτσκι, Χασέμπε, Σαμπράνο, Αμπραάμ, Οτσίπκα, Ρους, Στεντέρα, Άιγκνερ (90+2' Ιγκνιόβσκι), Μάιερ, Χούστι, Σεφέροβιτς (46' Φαμπιάν)

Βόλφσμπουργκ (4-4-2): Μπενάλιο, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ροντρίγκες, Ντράξλερ (86' Σάφερ), Τρας, Γκιλαβογκί, Καλιτζιούρι (62' Γιουνγκ), Κρούζε (78' Μπέντνερ), Σίρλε

Πισάρο-Σάλκε-Βέρντερ

Η Βέρντερ συνέχισε την Κυριακή των... εκπλήξεων, αφού έφυγε νικηφόρα από το Γκελζενκίρχεν μετά από το 3-1 επί της Σάλκε, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού. Μόλις στο 4ο λεπτό, πάντως, μία ανάποδη κεφαλιά του Ζοέλ Ματίπ έδειχνε ότι το απόγευμα θα ήταν δύσκολο για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Αντρέ Μπράιτενραϊτερ είχαν το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες και ο Κλάας Γιαν Χούντελααρ θα έπρεπε να είχε νικήσει κι άλλες φορές τον Φέλιξ Βίντβαλντ.

Χούντελααρ-Σάλκε-Βέρντερ

Δεν τα κατάφερε και τιμωρήθηκε, αρχικά με το γκολ του αρχηγού της Βέρντερ, Κλέμενς Φριτς, ο οποίος σκόραρε στο 43', για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα από τον Αύγουστο του 2011. Στο 53ο λεπτό, ο Φριτς από σκόρερ έγινε δημιουργός και σέρβιρε το 2-1 στον Κλαούντιο Πισάρο, ο οποίος με το υπ' αριθμόν 179 τέρμα του στη Bundesliga, έπιασε τον Στέφαν Κουντς στην 6η θέση του πίνακα των σκόρερ όλων των εποχών. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς σοκαρισμένοι από την εξέλιξη, η είσοδος των Γιουνές Μπελχαντά (ντεμπούτο) και Φράνκο ντι Σάντο δεν βοήθησε την επιθετική γραμμή και στο τέλος ο Άντονι Ούτζα έβαλε το κερασάκι στην "τούρτα" με ακροβατικό, μετά από νέα ασίστ του Φριτς. Ο Θάνος Πέτσος, πάντως, δεν πανηγύρισε τη νίκη της νέας ομάδας του, αφού έμεινε εκτός αποστολής.

Σάλκε (4-2-3-1): Φάρμαν, Καϊσάρα, Ματίπ, Νόισταντερ, Κολάσινατς, Γκάις (76' Ντι Σάντο), Γκορέτσκα, Σανέ, Μέγερ (60' Μπελχαντά), Τσούπο Μότινγκ, Χούντελααρ

Βέρντερ (4-4-2): Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελασιέ, Βέστεργκααρντ, Τζιλομποτζί, Σ. Γκαρσία, Εζτουναλί (90+2' Μπάρτελς), Φριτς, Μπάργκφρεντε (40' Γιουνούζοβιτς), Γκρίλιτς, Ούτζα, Πισάρο (85' Φρέντε)

# Ο Σπύρος Φουρλάνος έμεινε ξανά εκτός αποστολής της Ζόνενχοφ Γκρόσασπαχ, στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της δεύτερης ομάδας της Στουτγκάρδης για την 3.Liga.

# Ο Άγγελος Αργύρης παρακολούθησε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη της δεύτερης ομάδας της Βέρντερ με 2-1 επί της Χόλσταϊν Κιλ.

# Το γκολ που σημείωσε ο Κλάουντιο Πισάρο τον φέρνει στην 6η θέση της λίστας των σκόρερ της Bundesliga, πίσω από τους Γκερντ Μίλερ (365), Κλάους Φίσερ (268), Γιουπ Χάινκες (220), Μάνφρεντ Μπούργκσμιλερ (213) και Ουλφ Κίρστεν (182).

# Πισάρο και Φριτς συνδυάστηκαν για το δεύτερο γκολ της Βέρντερ, με συνολική ηλικία τα 72,4 χρόνια. Ήταν το πιο ηλικιωμένο ντουέτο από την έναρξη συλλογής στατιστικών της Opta για τη Bundesliga.