1η αγ.: "Δαγκώνει" ακόμα η Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga.

Νέα σεζόν, ίδια ήθη κι έθιμα για τη Βόλφσμπουργκ, η οποία υπέταξε με 2-1 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα στα πρώτα λεπτά και αρχίζει με επιτυχία την αποστολή... παρενόχλησης της Μπάγερν. Στο 13' ο Ιβάν Πέρισιτς και στο 17' ο Μπαστ Ντοστ έδωσαν μία γεύση στο κοινό των "λύκων" για το τι θα δουν και τη φετινή χρονιά, αφού αξιοποίησαν μπαλιές (και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας) στην "καρδιά" της μεγάλης περιοχής, φτάνοντας σε δύο τέρματα.

Σαμπράνο-Ντε Μπρούινε-Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης

Δύο λεπτά αργότερα, βέβαια, οι φιλοξενούμενοι "πλήρωσαν" με το ίδιο νόμισμα και έφτασαν στο γκολ με τον Στέφαν Ράιναρτς, στην πρώτη εμφάνιση της καριέρας του στο πρωτάθλημα δίχως τη φανέλα της Λεβερκούζεν. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, πάντως, ο Κουν Καστέιλς άρχισε να γίνεται πρωταγωνιστής του αγώνα. Η Βόλφσμπουργκ παραχώρησε την κατοχή της μπάλας στους παίκτες του Άρμιν Φε, αλλά αυτοί σπατάλησαν όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησαν με συνέπεια να μην καταφέρουν φτάσουν στην ισοφάριση.

Βόλφσμπουργκ (4-2-3-1): Καστέλς, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Κλόζε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Άρνολντ (78' Τρας), Πέρισιτς, Κρούζε, Ντε Μπρούινε (75' Χουντ), Ντοστ (86' Μπέντνερ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης (4-4-2): Χραντέτσκι, Χασέμπε, Σαμπράνο, Άμπραχαμ, Οτσίπκα, Άιγκνερ, Ρους (76' Γκέρετσγκιερ), Ράιναρτς, Ινούι (46' Ιγκνιόβσκι), Σεφέροβιτς, Καστενιό (83' Βάλντσμιντ)