Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 2-1 (VIDEO)

Η Μπάγερν άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από την Ντόρτμουντ στο DFL-Supercup και επικρατώντας 2-1 της Βόλφσμπουργκ στη χορταστική πρεμιέρα, άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στην Bundesliga.

Φορτσάτη με το καλημέρα ήταν η Μπάγερν, αφού απείλησε στο 12ο λεπτό με κοντινή προσπάθεια του Τόμας Μίλερ, στο 18ο με συρτό σουτ του Άριεν Ρόμπεν κι εν συνεχεία με τον Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σε δύο περιπτώσεις, προτού ο Μίλερ ανοίξει το σκορ με ένα άγγιγμα της μπάλας, έπειτα από γύρισμα του Ρόμπεν (στο 37').

Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου, οι πρωταθλητές Γερμανίας διπλασίασαν τα γκολ τους χάρη σε ένα αριστερό σουτ του Ρόμπεν, ο Ίβιτσα Όλιτς μείωσε στο 52ο λεπτό (με φανταστικό σουτ) και έβαλε σε μπελάδες την πρώην ομάδα του.

Στη συνέχεια η Βόλφσμπουργκ πάλεψε για την ισοφάριση και θα την πετύχαινε αν στο 80ό λεπτό ο Τζούνιορ Μαλαντά δεν έχανε την ευκαιρία της χρονιάς (πλάσαρε, ο Μανουέλ Νόιερ απέκρουσε, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά, ο Βέλγος την έστειλε άουτ από το μισό μέτρο).

Οι συγκινήσεις, πάντως, δεν είχαν τελειώσει ακόμα, αφού στο 84ο λεπτό ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του νεοεισελθόντα Σεμπάστιαν Ρόντε (σ.σ. δεν ήταν οφσάιντ ο Μίλερ) και το 90ό ο Ρόμπεν σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Μαξ Γκριν.

Μπάγερν: Νόιερ, Λαμ, Ντάντε, Μπάντστουμπερ, Γκαουντίνο (90' Χόιμπιεργκ), Αλάμπα, Ρόμπεν, Μίλερ, Γκέτσε (62' Σατσιρί), Μπερνάτ, Λεβαντόβσκι (79' Ρόντε).

Βόλφσμπουργκ: Γκριν, Γιουνγκ, Νάλντο, Κνόχε, Ροντρίγκες, Γκιλαβογκί, Λουίζ Γκουστάβο (72' Μαλαντά), Βιεϊρίνια (60' Καλιγκιούρι), Χουντ (46' Άρνολντ), Ντε Μπρούινε, Όλιτς.

20:56
Καλησπέρα σας. Μπάγερν Μονάχου και Βόλφσμπουργκ συγκρούονται στο "Allianz Arena", στην πρεμιέρα της 1ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 21:30.
20:59
Νόιερ, Λαμ, Αλάμπα, Μπαντστούρμπερ, Ντάντε, Ρόμπεν, Γκέτσε, Μπερνάτ, Γκαουντίνο, Μίλερ και Λεβαντόφσκι στην αρχική ενδεκάδα της Μπάγερν Μονάχου.
21:00
Πέπε Ρέινα, Ρόντε, Σατσίρι, Πισάρο, Χόμπγιερκ, Γκριν και Σολ στον πάγκο για τους γηπεδούχους.
21:01
Γκρουν, Νάλντο, Γιούνγκ, Ροντρίγκες, Νότσε, Χαντ, Γκουστάβο, Βιεϊρίνια, Γκιβαλογκί, Ντε Μπράινε και Όλιτς οι αρχικοί έντεκα για την Βόλφσμπουργκ.
21:02
Σάφερ, Κλόσε, Καλιγκιούρι, Ντοστ, Μαλάντα Ατζέ, Ντρούες και Άρνολντ στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους.
21:03
Την αναμέτρηση διευθύνει ο Ζβάγιερ με βοηθούς τους Στέουερ και Πέλγκριμ. Τέταρτος ο Σμιντ.
21:08
Στον αγωνιστικό χώρο οι παίκτες των δύο ομάδων.
21:11
Σε εξέλιξη το τελετουργικό λίγο πριν από την σέντρα.
21:15
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
21:16
Φάουλ του Ρόμπεν από δεξιά, απομακρύνει η άμυνα της Βόλφσμπουργκ.
21:17
Ο Ντάντε καθαρίζει μια επικίνδυνη κατεβασιά των φιλοξενούμενων.
21:17
Στην πλάτη της άμυνας ο Λεβαντόφσκι αλλά βρίσκεται σε θέση οφσάιντ.
21:19
Πρεσάρει η Μπάγερν αλλά η Βόλφσμπουργκ βρίσκει τον τρόπο να κρατήσει την μπάλα.
21:21
Κόρνερ για την Βόλφσμπουργκ, ο Νόιερ διώχνει με γροθιές και κερδίζει το επιθετικό φάουλ από τον Γκουστάβο.
21:23
Και η Βόλφσμπουργκ ανεβάζει ψηλά την πίεση της στους γηπεδούχους.
21:24
Μπήκαμε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, δίχως σπουδαία φάση μέχρι στιγμής στο "Allianz Arena".
21:25
Ο Αλάμπα παίζει στον άξονα της μεσαίας γραμμής, με τον Ισπανό Μπερνάτ να καλύπτει το αριστερό άκρο της άμυνας.
21:27
Σουτ από τον Μίλερ στο 12', ο Γκρουν μπλοκάρει την μπάλα.
21:28
Κόρνερ του Ρόμπεν από δεξιά, απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
21:29
Κακό κοντρόλ από τον Λεβαντόφσκι, ο Γκρουν πέφτει στα πόδια του και αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία της Βόλφσμπουργκ. Στο 15'.
21:31
Μεγάλη στιγμή για την Βόλφσμπουργκ στο 16'. Ο Βιεϊρίνια μυρίστηκε το λάθος του Νόιερ αλλά το γύρισμα του προς τον Όλιτς απομάκρυνε την τελευταία στιγμή ο Ντάντε.
21:33
Ανεκμετάλλευτο για την Μπάγερν ένα ακόμη κόρνερ του Ρόμπεν. Στην εξέλιξη της φάσης, το σουτ του Ολλανδού μπλόκαρε σταθερά ο Γκρουν.
21:34
Ο Γκουαρδιόλα ενθαρρύνει τους παίκτες του.
21:37
Ο Νόιερ μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Βιεϊρίνια στο 21'.
21:40
Κάποιες φορές όταν αναπτύσσεται η Μπάγερν, η διάταξη της μοιάζει με ένα 3-4-1-2.
21:44
Σπουδαία στιγμή για την Μπάγερν Μονάχου στο 29'. Ο Γκρουν αρχικά απέκρουσε το σουτ του Μίλερ και στην συνέχεια έπεσε στα πόδια του Λεβαντόφσκι κρατώντας απαραβίαστη την εστία του!
21:45
Νέα μεγάλη απόκρουση για τον Γκρουν σε εναέρια προβολή του Λεβαντόφσκι! Στο 30'.
21:46
Νέα έγκαιρη έξοδος του Γκρουν, αυτή την φορά στα πόδια του Ρόμπεν.
21:47
Η Βόλφσμπουργκ στέκεται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, και στο τελευταίο 5λεπτο που η Μπάγερν ανέβασε τον ρυθμό της, είδε τον γκολκίπερ Γκρουν να πραγματοποιεί σπουδαίες επεμβάσεις.
21:48
Στο 34' το ματς, υποφέρει η άμυνα των φιλοξενούμενων στα τελευταία 7-8 λεπτά.
21:52
Γκοοοοοοολλλ!!!!
21:53
Ο Ρόμπεν χορεύει από δεξιά τον προσωπικό του αντίπαλο, γυρίζει στον Μίλερ που καραδοκεί στο πρώτο δοκάρι και δεν δυσκολεύεται να ανοίξει το σκορ για την Μπάγερν. 1-0 στο 37'.
21:54
Η Βόλφσμπουργκ έχασε την συγκέντρωση της μετά το 25' και η Μπάγερν ανέβασε πολύ την πίεση της στα καρέ του Γκρουν. Το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου, όσα και να έβγαζε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.
21:59
Λύνεται μια μίνι πολιορκία της Βόλφσμπουργκ στα καρέ των γηπεδούχων.
22:01
Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο "Allianz Arena", 1-0 μπροστά η Μπάγερν Μονάχου με δράστη τον Μίλερ στο 37'.
22:18
Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Χέκινγκ περνάει τον Άρνολντ στην θέση του Χαντ.
22:18
Χωρίς αλλαγές η Μπάγερν.
22:19
Γκοοοοοοοολλλλλλλ!!!!!!!
22:20
Ταχύτατη αντεπίθεση της Μπάγερν, ο Ρόμπεν τελευταίος αποδέκτης της μπάλας και με αριστερό σουτ εντός περιοχής γράφει το 2-0 στο 47'.
22:20
Οι γηπεδούχοι με γκολ από τα αποδυτήρια στις αρχές της επανάληψης παίρνουν αέρα δύο τερμάτων στο ματς.
22:24
Γκοοοοοοοοολλλλλλ!!!!
22:26
ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σουτ του Όλιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, στέλνει την μπάλα στο εσωτερικό του οριζόντιου δοκαριού πριν καταλήξει στα δίχτυα του Νόιερ. Μειώνει σε 2-1 η Βόλφσμπουργκ στο 52'.
22:30
Ο Λεβαντόφσκι βγαίνει φάτσα με τον Γκρουν αλλά το τελείωμα του είναι κακό. Στο 57'.
22:32
Στο γκολ του Όλιτς, ο Κροάτης έχει κατεβάσει την μπάλα με το χέρι. Κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε πάντως, ενώ το γκολ του έμπειρου επιθετικού παραμένει μαγικό...
22:33
Ο Καλιγκιούρι στο 60' παίρνει την θέση του Βιεϊρίνια.
22:39
Πιέζει τα τελευταία λεπτά η Βόλφσμπουργκ, ψάχνοντας την ισοφάριση.
22:39
Ο Σατσίρι από το 62' έχει πάρει την θέση του Γκέτσε.
22:41
Κίτρινη στον Γκουστάβο στο 69' για σκληρό φάουλ.
22:42
Ο Γκρουν μπλοκάρει σταθερά το απευθείας χτύπημα φάουλ του Αλάμπα στο 70'.
22:44
Ο Μαλαντά στην θέση του Γκουστάβο στο 72'.
22:48
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα.
22:50
Απομακρύνει η άμυνα της Μπάγερν στο κόρνερ του Ροντρίγκες.
22:51
Ο Λεβαντόφσκι αφήνει την θέση του στον Ρόντε στο 78'.