Ντόρτμουντ - Μπάγερν Μονάχου 0-1 (VIDEO)

Η Μπάγερν Μονάχου έπαιξε σαν... πρωταθλήτρια και πέρασε νικηφόρα από τη Βεστφαλία για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, επικρατώντας 1-0 της Ντόρτμουντ χάρη στον πρώην επιθετικό της Μπορούσια, Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι.

Ο Γίργκεν Κλοπ χρησιμοποίησε τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο ξανά στη δεξιά πτέρυγα της άμυνας στο σταθερό 4-2-3-1 που χρησιμοποιεί, με τον Σίντζι Καγκάβα να μένει στον πάγκο. Ο Πεπ Γκουαρδιόλα, από την πλευρά του, με έναν σχηματισμό που θύμιζε 3-3-2-2, έδωσε τα "ηνία" της ομάδας στους Φίλιπ Λαμ και Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, με τον Τσάμπι Αλόνσο από πίσω τους.

Όταν τα δύο συστήματα πέρασαν από το χαρτί στο χόρτο, αυτό των γηπεδούχων έδειχνε να υπερισχύει, έστω και λίγο. Η κατοχή της μπάλας ήταν με τους γηπεδούχους, αλλά η τελική επιλογή και η κακή μέρα στην οποία βρέθηκε ο αρχισκόρερ τους, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ύψωσαν σημαντικά εμπόδια στην αναζήτηση του γκολ.

Ο Μάρκο Ρόις, παίζοντας στον άξονα, ήταν η μοναδική πηγή κινδύνου, την ώρα που κάθε κόντρα των Βαυαρών προκαλούσε αναστάτωση στις κερκίδες. Η πρώτη μεγάλη στιγμή, πάντως, προήλθε από στημένη φάση στο 33', με φάουλ του Αλόνσο που πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Ρόμαν Βάιντενφελερ.

Μετά από την προειδοποίηση, ήρθε το γκολ για την Μπάγερν. Στο 36ο λεπτό ο Τόμας Μίλερ έφυγε στην αντεπίθεση, ο Βάιντενφελερ τον σταμάτησε, αλλά ο Λεβαντόβσκι πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία σκόραρε για 14η φορά φέτος στο πρωτάθλημα, χωρίς να το πανηγυρίσει απέναντι στους πρώην υποστηρικτές του.

Ακολούθησε ξανά ένα ημίχρονο με ανούσια κατοχή μπάλας από τους γηπεδούχους, με εξαίρεση μία αντεπίθεση με τον Ρόις κι ένα σουτ που πέρασε άουτ στο 61'.

Τρία λεπτά νωρίτερα είχε γίνει η πρώτη αλλαγή, με τον τραυματία Σβάινσταϊγκερ (αστράγαλος) να δίνει τη θέση του στον Ζεμπάστιαν Ρόντε. Ο Κλοπ επενέβη στο 67', με τους Καγκάβα και Αντριάν Ράμος να περνούν στον αγωνιστικό χώρο. Ο Γκουαρδιόλα απάντησε με τον Τιάγκο Αλκάνταρα ώστε να ελέγξει τον αγώνα, με τον Ισπανό να επιστρέφει στα γήπεδα μετά από τον Μάρτιο του 2014.

Η είσοδος του Μάριο Γκέτσε προκάλεσε αποδοκιμασίες από σύσσωμο το κοινό της Μπορούσια ( που είχαν δημιουργήσει εντυπωσιακή ατμόσφαιρα), την ώρα που οι ποδοσφαιριστές της είχαν "κλείσει" τους πρωταθλητές Γερμανίας στο γήπεδό τους. Οι σέντρες δεν είχαν αποτέλεσμα, με τη μεγαλύτερη στιγμή στα τελευταία λεπτά να είναι μία εκτέλεση φάουλ του Ρόις.

Ο Μάνουελ Νόιερ πραγματοποίησε φανταστική επέμβαση και από τη στιγμή που ο διαιτητής δεν είδε το "καθαρό" πέναλτι στην ανατροπή του Ομπαμεγιάνγκ σε πάτημα από τον Αλόνσο στην περιοχή, το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Ντόρτμουντ (4-2-3-1): Βάιντενφελερ, Παπασταθόπουλος, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Μπέντερ, Γιντογάν (79' Μεχιταριάν), Μπλαστσικόβσκι (67' Καγκάβα), Ρόις, Καμπλ (67' Ράμος), Ομπαμεγιάνγκ

Μπάγερν Μονάχου (3-3-2-2): Νόιερ, Μπενατιά, Μπόατενγκ, Ντάντε, Ραφίνια, Αλόνσο, Μπερνάτ, Λαμ (69' Τιάγκο), Σβάινσταϊγκερ (58' Ρόντε), Μίλερ (79' Γκέτσε), Λεβαντόβσκι

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

Σάββατο 4 Απριλίου 2015

16:30 Λεβερκούζεν - Αμβούργο 4-0

(7', 63 Κάστρο, 44', 56' Κίσλινγκ)

16:30 Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 3-1

(41' πέν., 65' Ροντρίγκες, 76' Σίρλε - 44' Χάρνικ)

16:30 Χόφενχαϊμ - Γκλάντμπαχ 1-4

(17' Σίπλοκ - 26' πέν. Κρούζε, 31', 51 Χέρμαν, 36' Ραφαέλ)

16:30 Βέρντερ Βρέμης - Μάιντς 0-0

16:30 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Ανόβερο 2-2

(27' Μάντλουνγκ, 54' Άιγκνερ - 68' Μαρσέλο, 82' Για Κονάν)

19:18
Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε ζωντανά την εξέλιξη του γερμανικού ντέρμπι μεταξύ Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.
19:26
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων.
19:26
Ντόρτμουντ: Βέιντενφελερ, Παπασταθόπουλος, Σούμποτιτς, Χούμελς, Σμέλτσερ, Γκιντογάν, Μπέντερ, Μπλατσικόφσκι, Ρόις, Κραμπλ, Ομπαμεγιάνγκ

Μπάγερν: Νόιερ, Μπενάτια, Μπόατενγκ, Ντάντε, Μπερνάτ, Σβάινστάιγκερ, Λαμ, Ραφίνια, Αλόνσο, Μίλερ, Λεβαντόφσκι
19:27
Κατάμεστο είναι το "Βεστφάλεν", με τους οπαδούς της Ντόρτμουντ να δημιουργούν μια υπέροχη ατμόσφαιρα.
19:28
Οι παίκτες των δύο ομάδων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
19:29
Εικόνα από την κερκίδα του "Βεστφάλεν"
19:29
Να σημειώσουμε πως η Μπάγερν βρίσκεται στην 1η θέση της Βundesliga με 64 βαθμούς, ενώ η Ντόρτμουντ στην 10η με 33.
19:30
Εκτός για την Μπάγερν οι Ρόμπεν, Ριμπερί και Αλάμπα.
19:31
Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε για τα θύματα της μοιραίας πτήσης της Germanwings.
19:32
Σέντρα στο ματς!
19:33
Με 4-2-3-1 η ομάδα του Κλοπ, ενώ ο Γουαρδιόλα επιλέγει το 3-5-2.
19:35
Υπενθυμίζουμε πως ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίζεται βασικός στο δεξί άκρο της άμυνας των γηπεδούχων.
19:36
4' Ένα πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Μπλατσικόφσκι και Μπερνάτ. Δεν υπάρχει όμως παράβαση και το ματς συνεχίζεται κανονικά.
19:39
7' Πλασέ από τον Μίλερ πάνω από τον Βάιντεφέλερ, όμως η μπάλα παίρνει φάλτσα και δεν καταλήγει στο τέρμα.
19:43
Το coreo των οπαδών της Ντόρτμουντ κατά την είσοδο των ομάδων.
19:45
10' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες. Ακόμη δεν υπάρχει η μεγάλη φάση.
19:48
15' Η Ντόρτμουντ έχει μέχρι στιγμής την κατοχή και πιέζει. Η ομάδα του Κλοπ ψάχνει ένα γρήγορο γκολ.
19:50
18' Κίτρινη κάρτα στον Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Μπέντερ.
19:52
20' Κίτρινη κάρτα στον Ομπαμεγιάνγκ για πανομοιότυπο φάουλ με αυτό που έκανε νωρίτερα ο Σβάινσταϊγκερ.
19:54
mixalis : pisteyete oti mporei h dorntmount na prolabei thn 4 8esh?
19:56
Την τέταρτη θέση είναι αρκετά δύσκολο μιας και απέχει 14 βαθμούς από την φορμαρισμένη Μπάγερ Λεβερκούζεν που είναι 4η. Αλλά τις θέσεις που οδηγούν στο Europa League (5η-6η) ασφαλώς και μπορεί να τις προλάβει.
19:56
24' Προσπαθεί να φτιάξει παιχνίδι η Μπάγερν.
20:00
27' Κίτρινη κάρτα στον Σμέλτσερ για μαρκάρισμα πάνω στον Ραφίνια.
20:01
28' Ισορροπημένο είναι το παιχνίδι μέχρι στιγμής. Φάση μεγάλη δεν υπάρχει, πιέζει όμως συνεχώς η Ντόρτμουντ την άμυνα της Μπάγερν.
20:02
30' Είναι η σειρά της Μπάγερν τώρα να βάλει δύσκολα στην άμυνα των γηπεδούχων.
20:04
32' Φάουλ για την Μπάγερν, σε καλό σημείο έξω από την περιοχή.
20:06
33' Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Αλόνσο με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Βάιντενφελερ, ο οποίος μένει "άγαλμα". Η πρώτη μεγάλη φάση του ματς.
20:08
36' ΓΚΟΛ! Η Μπάγερν ανοίγει το σκορ και "παγώνει" το "Βεστφάλεν" με τον πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.
20:12
Ο Μίλερ ήταν αυτός που έκανε το πρώτο σουτ, ο Βάιντενφέλερ απέκρουσε με τα πόδια, όμως στο ριμπάουντ ο Λεβαντόφσκι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Απολαύστε το γκολ των Βαυαρών:
20:13
40' Έχει αρκετά προβλήματα από τα δεξιά ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.
20:16
44' Σουτ του Μίλερ, όμως δεν ανησυχεί τον Βάιντενφελερ.
20:18
45' Φάουλ σε καλό σημείο για την Ντόρτμουντ. Αυτή θα είναι και η τελευταία φάση του 1ου μέρους.
20:19
Εκτελεί ο Ομπαμεγιάνγκ η μπάλα βρίσκει σε σώματα, περνάει η φάση.
20:19
Ημίχρονο στο ματς!
20:20
Απογοητευμένο το κοινό του "Βεστφάλεν" με το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Να σημειώσουμε πως στο γκολ του ο Λεβαντόφσκι δεν πανηγύρισε...
20:38
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:41
47' Πέφτει ο Ρόις μέσα στην περιοχή, δεν υπάρχει τίποτα.
20:48
50' Ακόμη δεν έχει σημειωθεί κάποια φάση στο δεύτερο μέρος. Η Ντόρτμουντ θα ανέβει να πιέσει όλο και περισσότερο όσο περνάει η ώρα.
20:49
54' Συνεχώς με την κατοχή της μπάλας οι παίκτες του Κλοπ στα τελευταία λεπτά.
20:50
58' Αλλαγή για την Μπάγερν Μονάχου. Εκτός ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ, στη θέση του ο Σεμπάστιαν Ρόντε.
20:53
Πρόβλημα τραυματισμού έχει ο Μπάστιαν Σβάινσταϊγκερ. Οι γιατροί της Μπάγερν του δένουν τον αστράγαλο.
20:54
61' Τρομερή ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Ρόις φεύγει στην πλάτη του Μπενατιά, βγαίνει φάτσα με τον Νόιερ, όμως το σουτ του καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
20:58
64' Ο Ομπαμεγιάνγκ φεύγει και πάλι στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν, όμως το σουτ που επιχειρεί καταλήγει άουτ.
20:58
65' Συνεχίζουν να πιέζουν οι γηπεδούχοι.
21:00
67' Διπλή Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Έξω οι Μπλατσικόφσκι και Καμπλ, μέσα οι Καγκάουα και Ράμος.
21:02
69' Αλλαγή για την Μπάγερν. Εκτός ο Λαμ, μέσα ο Τιάγκο.
21:06
73' Λίγο έλειψε ο Λεβαντόφσκι να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Σμέλτσερ έβαλε την σωτήρια προβολή και έκοψε.
21:06
74' Κόρνερ για την Μπάγερν.
21:06
74' Διώχνουν οι γηπεδούχοι.
21:07
75' Κίτρινη κάρτα στον Τσάμπι Αλόνσο.
21:09
76' Κόρνερ κερδίζει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος που ανεβαίνει συχνά πλέον.
21:09
77' Διώχνουν οι παίκτες της Μπάγερν.
21:09
77' Νέο κόρνερ για την Ντόρτμουντ.
21:10
78' Και πάλι διώχνουν οι Βαυαροί.
21:12
79' Κλείνει τις αλλαγές του ο Κλοπ. Ο Μχιταριάν στην θέση του Γκιντογάν.

Αλλαγή και για την Μπάγερν. Ο Μίλερ εκτός στην θέση του ο Γκέτσε. Αποδοκιμασίες για τον 22χρονο πρώην παίκτη της Ντόρτμουντ, την ώρα που μπαίνει στο γήπεδο.
21:16
82' Όλα για όλα από τον Κλόπ στα τελευταία λεπτά που φωνάζει στους παίκτες του να ανέβουν.
21:18
84' Ο Χούμελς μέσα στην περιοχή σπαταλά μια μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Η μπάλα μετά από κόντρες κατέληξε σε αυτόν, όμως το κοντρόλ και η εκτέλεση ήταν απογοητευτικά.
21:20
86' Με σέντρες προσπαθούν να απειλήσουν οι παίκτες του Κλοπ.
21:20
87' Φάουλ σε καλό σημείο για τους γηπεδούχους μετά από χέρι του Ρόντε.
21:21
88' Εκτελεί ο Ρόις, η μπάλα περνάει από το τοίχος, όμως ο Νόιερ πέφτει στη γωνία του και μπλοκάρει!
21:23
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
21:27
Γι' αυτό το πάτημα του Αλόνσο πάνω στον Ομπαμεγιάνγκ μέσα στην περιοχή διαμαρτύρονταν παίκτες και προπονητές της Ντόρτμουντ.
21:27
ΤΕΛΙΚΟ: Ντόρτμουντ - Μπάγερν Μονάχου 0-1!
21:28
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με το γκολ που σημείωσε στο 36ο λεπτό, "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του και πλέον η Μπάγερν Μονάχου πλησιάζει όλο και περισσότερο προς ένα ακόμη πρωτάθλημα.