1ος γύρος: Γκολ για Γκέκα, Πέτσο, εκτός ο "Πάπα"

Ο Φάνης Γκέκας χάρισε στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης την πρόκριση στο 2ο γύρο του κυπέλλου Γερμανίας, σκοράροντας δις στα τελευταία πέντε λεπτά. Γκολ και για τον Πέτσο, εκτός Λεβερκούζεν, Βέρντερ.

Στο παιχνίδι της Χάλε με την Άλεν ο Γκέκας άφησε το καλό για το τέλος. Άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 85’ και στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Εκτός αποστολής ήταν ο Γιώργος Τζαβέλας.

Όσον αφορά τον Πέτσο, γιόρτασε την κλήση του στην εθνική ομάδα διαμορφώνοντας το τελικό 0-3 για την Καϊζερσλάουτερν στο εκτός έδρας νίκη επί της Ντιναμό

Νωρίς αποχαιρέτησαν το θεσμό Βέρντερ και Λεβερκούζεν. Η πρώτη μπορεί να προηγήθηκε με τον Ρόζενμπεργκ, αλλά μέσα σε δύο λεπτά η Χάιντενχαϊμ την ανάγκασε σε ήττα με 2-1. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έπαιξε σε όλο τον αγώνα και αντίκρισε μία κίτρινη κάρτα.

Χαρακτήρα θρίλερ είχε και των παιχνίδι της Λεβερκούζεν. Προηγήθηκε με 0-3 μέσα στην έδρα της Ντιναμό Δρέσδης και έδειχνε πως δεν χάνει την πρόκριση. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68’ με τον Σούπαν, ισοφάρισαν με δύο γκολ του Κοχ και στο 117’ κατάφεραν το καίριο πλήγμα στις «ασπιρίνες».

Μία ημέρα πριν και η Βόλφσμπουργκ είχε αποκλειστεί, ενώ με δυσκολία πέρασαν Στουτγάρδη και Αμβούργο.