Φάση των 16: Η αποβολή του Ριμπερί δεν πτόησε την Μπάγερν

Αγωνιζόμενη για σχεδόν ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η Μπάγερν ξεπέρασε το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ με 2-0 και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του γερμανικού Κυπέλλου.

Η ομάδα του Γιουπ Χάινκες μπήκε δυναμικά στο βαυαρικό ντέρμπι, αλλά η Άουγκσμπουργκ ήταν αυτή που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Για-Τσέολ Κου. Όσο περνούσε η ώρα, πάντως, οι φιλοξενούμενοι αύξαναν την πίεσή τους προς τα καρέ του Άλεξ Μάνινγκερ, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην εξ επαφής προβολή του Μάριο Γκόμεζ (στο 26').

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Για-Τσέολ Κου έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Φρανκ Ριμπερί, ο οποίος του έριξε γροθιά και αποβλήθηκε, εν αντιθέσει με τον Νοτιοκορεάτη που αντίκρισε την κίτρινη κάρτα. Στα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης ο έλεγχος χάθηκε σε μεγάλο βαθμό, ενώ οι Ανατόλι Τίμοστσουκ, Ντάβιντ Αλάμπα και Ντάντε "κιτρινίστηκαν" για σκληρά μαρκαρίσματα.

Το αριθμητικό μειονέκτημα, πάντως, δεν πτόησε ιδιαίτερα την Μπάγερν, η οποία έχασε πολύ καλές ευκαιρίες με τους Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ και Μάριο Μάντζουκιτς, προτού ο Σέρνταν Σακίρι γράψει το 2-0 στο 85ο λεπτό (με κοντινό πλασέ, έπειτα από γύρισμα του Τόνι Κρος).

Η αποχώρηση του Χουμπ Στέφενς από την τεχνική ηγεσία της Σάλκε δεν άλλαξε τη μοίρα της, αφού ηττήθηκε 2-1 από τη Μάιντζ και αποκλείστηκε πρόωρα από το DFB Pokal. Η ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ είχε την πρωτοβουλία, αλλά με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Μάρκο Καλιγκιούρι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (με τεχνικό πλασέ). Στο 75ο λεπτό ο Γιαν Χούντελαρ έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από παλικαρίσια προσπάθεια του Τσίπριαν Μαρίκα και ισοφάρισε, προτού ο Χάιντζ Μίλερ παγώσει το Γκενζελκίρχεν στο 83'.

# Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο της αναμέτρησης και, μάλιστα, στο 12ο λεπτό βρέθηκε σε καλή θέση για να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια της Μάιντζ.