Μπάγερν Μονάχου - Ντόρτμουντ 4-3 πεν. (0-0 κ.δ.)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι της Μπορούσια Ντορτμουντ και στέφθηκε για 18η φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Γερμανίας. 0-0 η κανονική διάρκεια κι η παράταση. "Μοιραίος" για τους Βεστφαλούς ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Η αναμέτρηση, πέρα από τη σημασία της κατάκτησης ενός τίτλου (ειδικά κόντρα στον "μισητό αντίπαλο") είχε ξεχωριστή σημασία για τους Πεπ Γκουαρδιόλα και Ματς Χούμελς για ακόμα ένα λόγο. Ο τεχνικός της Μπάγερν, αλλά κι ο αμυντικός τη Ντόρτμουντ θα αποτελέσουν παρελθόν το προσεχές καλοκαίρι, με τον Γερμανό να μετακομίζει στο Μόναχο. Επομένως, ήθελαν να κλείσουν ιδανικά την παρουσία τους στις δύο ομάδες. Η ατμόσφαιρα ήταν εντυπωσιακή στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου, με τους Βαυαρούς να μπαίνουν πιο δυνατά στον αγώνα και να χάνουν την πρώτη καλή στιγμή στο 4ο λεπτό με τον Τόμας Μίλερ, το σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Ρόμαν Μπίρκι.

Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσεις επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τα καρέ του Ελβετού τερματοφύλακα. Ο εκνευρισμός και τα σκληρά μαρκαρίσματα πρωταγωνιστούσαν στο ματς, με τον Μάρκους Φριτς να βγάζει αρκετές φορές από τα τσεπάκι του την κίτρινη κάρτα. Από την άλλη πλευρά, οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να "χτυπήσουν" στην κόντρα επίθεση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς τόσο ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ όσο κι ο Μάρκο Ρόις δεν απείλησαν με αξιώσεις την εστία του Μάνουελ Νόιερ. Οι παίκτες της Μπάγερν, απ' την στιγμή που δεν έβρισκαν χώρος προς την αντίπαλη περιοχή, δοκίμαζαν μακρινά σουτ, τα οποία όμως δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Όπως στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο, οι Βαυαροί μπήκαν πιο δυνατά και βρέθηκαν μία "ανάσα" από το 1-0, αλλά η προβολή του Λεβαντόφσκι στο 52', ύστερα από σέντρα σουτ του Ριμπερί, πέρασε άουτ. Η Ντόρτμουντ θέλησε να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά κενά των γηπεδούχων, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ αποδείχθηκε "φλύαρος" στην τελική προσπάθεια. Οι Βαυαροί συνέχισαν να "σφυροκοπούν" τα αντίπαλα καρέ, αλλά σε δύο περιπτώσεις οι Λεβαντόφσκι (64'), Ριμπερί (75') δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπίρκι.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ προσπάθησαν να "κλέψουν" το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ αστόχησε (ξανά) από πλεονεκτική θέση, ύστερα από εξαιρετική αντεπίθεση που άρχισε από τον "δικό" μας, Σωκράτη Παπασταθόπουλο. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα κατά τη διάρκεια της κανονικής διάρκειας, με αποτέλεσμα να λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση. Παρά την προσπάθεια της Μπάγερν να σημειώσει το πολυπόθητο γκολ, ο Μπίρκι ήταν ανίκητος και έστειλε τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Μπέντερ και ο Παπασταθόπουλος αστόχησαν, ενώ αντίθετα ο Κόστα ευστόχησε στο τελευταίο πέναλτι, χαρίζοντας τον τίτλο στους Βαυαρούς!

Η διαδικασία των πέναλτι:

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Αλάμπα, Βιδάλ, Τιάγκο, Μίλερ, Ριμπερί (108' Κομάν), Ντόουγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι.

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Χούμελς (78' Γκίντερ), Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ (70' Ντουρμ), Μπέντερ, Κάστρο (106' Καγκάβα), Μχιταριάν, Βάιγκλ, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.

Δε

Η "χρυσή Βίβλος" του DFB Pokal

Το live της αναμέτρησης

20:26
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας μεταξύ της Μπάγερν και της Ντόρτμουντ που διεξάγεται στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
20:28
Ας δούμε τις συνθέσεις των δύο ομάδων.
20:28
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Λαμ, Μπόατενγκ, Κίμιχ, Αλάμπα, Βιδάλ, Τιάγκο, Μίλερ, Ριμπερί, Ντόουγκλας Κόστα, Λεβαντόφσκι.
Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Χούμελς, Παπασταθόπουλος, Σμέλτσερ, Μπέντερ, Κάστρο, Μχιταριάν, Βάιγκλ, Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.
20:29
Η αποχώρηση της αποστολής της Μπάγερν για το γήπεδο.
20:31
Η έξοδος των παικτών της Ντόρτμουντ για τον καθιερωμένο περίπατο.
20:34
Τα πούλμαν των δύο ομάδων δίπλα-δίπλα.
20:35
Η προθέρμανση του Νόιερ.
20:35
Υπέροχη ατμόσφαιρα στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου.
20:35
Και... έξω από αυτό.
20:39
Η προθέρμανση των παικτών της Μπάγερν.
20:40
Η Μπάγερν Μονάχου προκρίθηκε στον τελικό, επικρατώντας με 2-0 της Βέρντερ Βρέμης στα ημιτελικά, ενώ η Ντόρτμουντ έκαμψε το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου.
20:41
Αυτή είναι η τελευταία αναμέτρηση του Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο της Μπάγερν Μονάχου, καθώς ο Καταλανός τεχνικός θα αποχωρήσει με προορισμό το Μάντσεστερ για να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Σίτι.
20:42
Δυναμικό παρών από τους φίλους της Μπάγερν.
20:54
Στον πάγκο για τους Βαυαρούς: Ουλράιχ, Ραφίνια, Μπενατιά, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο, Ρέντε, Κομάν.
20:55
Αναπληρωματικοί για τους Βεστφαλούς: Βάιντενφελερ, Γκίντερ, Ντουρμ, Σαχίν, Καγκάβα, Πούλισιτς, Ράμος.
20:57
Την περυσινή σεζόν οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί στα ημιτελικά, με την Ντόρτμουντ να παίρνει την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό με 2-0 στη διαδικασία των πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση).
20:57
Παρόλα αυτά, στον τελικό οι Βεστφαλοί γνώρισαν την ήττα με 3-1 από τη Βόλφσμπουργκ.
21:00
O Mατς Χούμελς αγωνίζεται για τελευταία φορά με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, αφού από την επόμενη χρονιά θα παίζει στην Μπάγερν Μονάχου. Ο συγκεκριμένος κύριος βιάζεται...
21:00

1'

Έναρξη του αγώνα.
21:02
Τρομερή ατμόσφαιρα. Αντάξια ενός τελικού Κυπέλλου.
21:04

4'

Μακρινό σουτ του Μίλερ, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Μπίρκι!
21:07
H Μπάγερν διεκδικεί το 18ο Κύπελλο της ιστορίας της, ενώ η Ντόρτμουντ μόλις το 4ο.
21:09
Η Μπάγερν έχει τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
21:11
Η Ντόρτμουντ επιχειρεί να "χτυπήσει" στην κόντρα με τους ταχύτατους Ομπαμεγιάνγκ και Ρόις.
21:15
"Μονομαχία" του Κίμιχ με τον Ρόις.
21:17
Χωρίς ευκαιρίες η αναμέτρηση, πέρα από τη φάση του Μίλερ στο 4ο λεπτό.
21:22

22'

Σέντρα του Κόστα, κεφαλιά από τον Μίλερ, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Μπίρκι.
21:24
Η Μπάγερν πολιορκεί τα καρέ της Ντόρτμουντ στα τελευταία λεπτά.
21:29

29'

Άστοχο σουτ από τον Ντόουγκλας Κόστα.
21:33

33'

Σουτ του Ντόουγκλας Κόστα, απέκρουσε με δυσκολία ο Μπίρκι!
21:34

33'

Αντεπίθεση για την Ντόρτμουντ με τον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά το σουτ του Γκαμπονέζου κατάληξε άουτ!
21:34

34'

Απελπιστικά άουτ το νέο σουτ του Κόστα.
21:34
Πάνω-κάτω η μπάλα μετά το 30'.
21:38
"Koκορομαχία" μεταξύ του Ριμπερί και του Κάστρο.
21:40

39'

Κίτρινη κάρτα και στους δύο ποδοσφαιριστές.
21:42

42'

Κίτρινη κάρτα στον Κίμιχ για φάουλ πάνω στον Ρόις.
21:44

43'

Ο Μχιταριάν έκανε τη σέντρα, ο Πίστσεκ έστρωσε με το κεφάλι στον Μπέντερ, αλλά το γυριστό του τελευταίου δεν ανησύχησε τον Νόιερ.
21:45

45'

Άστοχο σουτ του Ριμπερί.
21:45
Η αψιμαχία του Ριμπερι με τον Κάστρο.
21:47

45 +1'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0.
22:02
Οι παίκτες των δύο ομάδες επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο.
22:03
Τα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου.
22:04
Όλα έτοιμα για να αρχίσει το δεύτερο μέρος.
22:06

46'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
22:08

47'

Κίτρινη κάρτα στον Βιδάλ.
22:11

50'

Ο Ρόις εκτέλεσε το φάουλ, ο Χούμελς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
22:12
Πολύ καλή παρουσία από τον Σωκράτη Παπασταθόπουλου, που έχει "κλειδώσει" τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι.
22:14

52'

Ευκαιρία για την Μπάγερν! Διαγώνιο σουτ του Ριμπερί, ο Λεβαντόφσκι έκανε την προβολή, αλλά δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!
22:16
Η Μπάγερν, όπως και στο πρώτο μέρος, έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι.
22:17

56'

Ο Κόστα έκανε το γύρισμα απόι τα δεξιά, αλλά ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε τον Μίλερ, έκανε την προβολή κι απομάκρυνε την μπάλα.
22:18

57'

Ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Αντεπίθεση για τους Βεστφαλούς, ο Ρόις έστρωσε στον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά το σουτ του Γκαμπονέζου κατέληξε ψηλά άουτ!
22:21
H ευκαιρία του Λεβαντόφσκι.
22:22
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Μχιταριάν.
22:24
Ο Ρόις ζητάει από τον κόσμο της Ντόρτμουντ να "ξεσηκωθεί".
22:25

64'

Ευκαιρία για την Μπάγερν! Ο Λεβαντόφσκι γύρισε μέσα την περιοχή, έκανε το πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μπίρκι!
22:29

68'

Σέντρα σουτ του Λαμ, στην αγκαλιά του Μπίρκι.
22:31

70'

Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Ντουρμ στη θέση του τραυματία Σμέλτσερ.
22:33
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Χούμελς.
22:34

73'

Σουτ του Λαμ, η μπάλα κόντραρε στον Λεβαντόφσκι και κατέληξε άουτ.
22:35

74'

Κίτρινη κάρτα στον Χούμελς.
22:36

75'

Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν! Ο Ριμπερί μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Μπίρκι με εξαιρετική επέμβαση έστειλε την μπάλα σε κόρνερ!
22:38
Η Μπάγερν έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πιέζει για το πολυπόθητο γκολ.
22:38

78'

Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Γκίντερ στη θέση του τραυματία του Χούμελς.
22:39
Χλιαρά χειροκροτήματα προς τον Γερμανό αμυντικό.
22:44
Η Ντόρτμουντ έχει κλείσει τους χώρους και περιμένει την Μπάγερν στο μισό γήπεδο.
22:46

85'

Απίθανη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ! Τρομερή αντεπίθεση με πρωταγωνιστή τον Παπασταθόπουλο, ο οποίος έβγαλε στα πλάγια στον Πίστσεκ που έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ομπαμεγιάνγκ από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα άουτ!
22:49
Αν δεν αλλάξει κάτι στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ημίωρη παράταση.
22:51
Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
22:55

93'

Τέλος της κανονικής διάρκειας. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.
22:56
Οι δυο ομάδες είχαν πάει παράταση και το 2014, με την Μπάγερν να επικρατεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Ρόμπεν και Μίλερ.
22:57
"Όρκος νικης" από τους παίκτες της Ντόρτμουντ.
23:00
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η παράταση.
23:00

91'

Έναρξη του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
23:04

94'

Ευκαιρία για την Μπάγερν! Ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε απέναντι στον Μπίρκι, αλλά ο Ντουρμ με μία τρομερή προβολή γλίτωσε την ομάδα του!
23:06
Μικρή διακοπή λόγω τραυματισμού του Ντουρμ.
23:07
Οι οδηγίες του Γκουαρδιόλα λίγο πριν την έναρξη της παράτασης.
23:07
Το σωτήριο τάκλιν του Ντουρμ.
23:08

98'

Σουτ στην κίνηση του Λεβαντόφσκι, η μπάλα άουτ.
23:09

99'

Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο.
23:13

103'

Καλή στιγμή για την Ντόρτμουντ! Ο Μχιταριάν έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Νόιερ!
23:15

105'

Γυριστό από τον Πίστσεκ, η μπάλα άουτ.
23:16

105'

Τέλος πρώτου ημιχρόνου παράτασης.
23:19

106'

Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Καγκάβα εντός, ο Κάστρο εκτός.
23:19

106'

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης.
23:19
Ο "όρκος νίκης" των παικτών της Ντόρτμουντ.
23:21

108'

Αλλαγή για την Μπάγερν. Ο Κομάν στη θέση του Ριμπερί.
23:24
Ο Γάλλος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.
23:26

113'

Σέντρα-σουτ του Ντόουγκλας Κόστα, ο Μπίρκι έδιωξε σε κόρνερ!
23:27

113'

Φαλτσαριστό σουτ του Αλάμπα, απέκρουσε ασταθώς ο Μπίρκι!
23:28
Η Ντόρτμουντ δείχνει να περιμένει τη διαδικασία των πέναλτι.
23:33
Φάουλ σε καλή θέση για την Ντόρτμουντ. Ο Μχιταριάν πάνω στην μπάλα.
23:34

120'

Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αρμένιο, η μπάλα στο τείχος.
23:34
Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.
23:35

121'

Τέλος και της ημίωρης παράτασης. Ο νικητής θα κριθεί στη διαδικασία των πέναλτι!
23:39
Όλα έτοιμα για να αρχίσει η διαδικασία των πέναλτι.
23:41
Τα πέναλτι θα εκτελεστούν μπροστά από τους οπαδούς της Ντόρτμουντ.
23:42
0-1 Εύστοχος ο Καγκάβα.
23:43
1-1 Εύστοχος ο Βιδάλ.
23:43
1-1 Ο Νόιερ αποκρούει το πέναλτι του Μπέντερ!
23:44
2-1 Εύστοχος ο Λεβαντόφσκι.
23:45
2-1 Ο Παπασταθόπουλος έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι!
23:46
2-1 Ο Μπίρκι αποκρούει το πέναλτι του Κίμιχ!
23:48
Τελευταίο πέναλτι για την Μπάγερν. Αν ο Κόστα ευστοχήσει η Μπάγερν στέφεται Κυπελλούχος Γερμανίας.