ΠΑΟ και Γκέκας για... DVD

Με δύο γκολ του Φάνη Γκέκα και ένα του Αλέξανδρου Τζιόλη, ο Παναθηναϊκός… βρήκε τον Σταυρό, επικρατώντας με 3-0 της Λάρισας στο τέλος του πρώτου γύρου. Η... Θεία φώτιση των «πράσινων» ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι και ένα οι Θεσσαλοί, οι οποίοι φάνηκαν μόνο για 45 λεπτά.

Με δύο γκολ του Φάνη Γκέκα και ένα του Αλέξανδρου Τζιόλη, ο Παναθηναϊκός... βρήκε τον Σταυρό, επικρατώντας με 3-0 της Λάρισας στο τέλος του πρώτου γύρου. Η... Θεία φώτιση των "πράσινων" ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, όπου σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Δύο δοκάρια οι γηπεδούχοι και ένα οι Θεσσαλοί, οι οποίοι φάνηκαν μόνο για 45 λεπτά.

Όταν σε ένα ημίχρονο έχουμε τρία δοκάρια και αρκετές χαμένες ευκαιρίες, μόνο ικανοποιημένοι μπορούμε να είμαστε από το θέαμα που προσέφεραν τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και η Λάρισα. Βέβαια, έλειψε η πεμπτουσία του αθλήματος, που είναι φυσικά το γκολ.

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να εγκλωβίσουν τους «πράσινους» στο πρώτο μισό του ματς και να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το γκολ, ενώ οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα ηνία στη συνέχεια και πλησίασαν με τη σειρά τους στο να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.

Που κρίθηκε το ματς:
Βλέποντας την εικόνα του Παναθηναϊκού μέχρι το 25ο λεπτό, ο Αλμπέρτο Μαλεζάνι άλλαξε το 4-4-2 σε 4-3-3, βελτιώνοντας αισθητά τους "πράσινους".
Με τον Αλμπέρτο Μαλεζάνι να αφήνει εκτός ενδεκάδας τους Κονσεϊσάο, Βύντρα και Μάντζιο και τον Δώνη να κατεβάζει τη Λάρισα με το γνωστό σύστημα και τα αναμενόμενα πρόσωπα, οι δύο ομάδες επιδίωξαν από το πρώτο λεπτό να «καθίσουν» στη «θέση του οδηγού» με τους φιλοξενούμενους να απειλούν τον Παναθηναϊκό σε δύο περιπτώσεις και με το ίδιο πρόσωπο. Στο 14ο λεπτό ο Αλωνεύτης «χορεύει» την άμυνα του Παναθηναϊκού, αλλά στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 28ο λεπτό ο Κύπριος δεν εκμεταλλεύεται το λάθος του Μπίσκαν και αδυνατεί να πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς.

Τα υπόλοιπα λεπτά ανήκουν στους «πράσινους», οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια. Το πρώτο, στο 36ο λεπτό, ήρθε από τον Γκέκα - σε τετ α τετ με τον Κοτσόλη- ενώ το δεύτερο ήρθε στο 45ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Δημήτρη Παπαδόπουλου.

* Στον Γιώργο Θεοδωρίδη αφιέρωσε το πρώτο γκολ ο Φάνης Γκέκας.

* Ο 26χρονος επιθετικός του Παναθηναϊκού αγωνιζόταν μέχρι το 2001 στη Λάρισα γι'αυτό και δεν πανηγύρισε τα δύο τέρματα που σημείωσε.

* Ενα πανό που έγραφε "ΟΧΙ ΣΤΟ DVD ΤΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ" έκανε την εμφάνισή του στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

* Σε ένδειξη αναγνώρισης, οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού χειροκρότησαν θερμά τον Γιώργο Δώνη και φώναξαν ρυθμικά το όνομά του.

* Οι περίπου 2000 φίλοι της Λάρισας που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ δεν σταμάτησαν να τραγουδούν υπέρ της αγαπημένης τους ομάδας, ενώ χειροκρότησαν τους παίκτες μετά το τέλος του αγώνα.

Αντίθετα με το πρώτο μέρος, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις ίδιες συγκινήσεις. Και αυτό γιατί η Λάρισα οπισθοχώρησε και το παιχνίδι μεταφέρθηκε ουσιαστικά στο μισό γήπεδο. Ωστόσο μπορεί να μην είχαμε το πλήθος των ευκαιριών που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε όμως γκολ.

Και αυτό προήλθε από έναν Θεσσαλό και πρώην παίκτη της Λάρισας. Ο λόγος για τον Φάνη Γκέκα, ο οποίος στο 57ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους» με κοντινή κεφαλιά. Προς τιμήν του, το γκολ δεν το πανηγύρισε, ωστόσο το αφιέρωσε στον συμπαίκτη του Γιώργο Θεοδωρίδη.

Δυστυχώς, το θέαμα της αναμέτρησης δεν βελτιώθηκε, με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως του φτάνει το ένα γκολ και τους παίκτες της Λάρισας να φαίνονται πως έχουν συνειδητοποιήσει την ήττα.

Στο 77ο λεπτό η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με τους γηπεδούχους να «καθαρίζουν» το ματς. Σκόρερ και πάλι ο Φάνης Γκέκας, με εξαιρετικό πλασέ μέσα στην περιοχή. Εννοείται πως ο 26χρονος επιθετικός δεν πανηγύρισε ούτε αυτό το τέρμα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «βυσσινί» πλησίασαν στο 2-1 με τον Σέρμπαν, αλλά ο Γκαλίνοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση και διατήρησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 83ο λεπτό οι «πράσινοι» έβαλαν το «κερασάκι στην τούρτα» με το υπέροχο γκολ του Αλέξανδρου Τζιόλη. Ο νεαρός μεσοαμυντικός έκανε το δυνατό, μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή και με εντυπωσιακό τρόπο διαμόρφωσε το τελικό και θριαμβευτικό 3-0.

Διαιτητής: Βασσάρας (Θεσσαλονίκης)
Βοηθοί: Μποζατζίδης, Μαυρόπουλος

Κίτρινες: Σέριτς - Βέλα Τζούνιορ

Παναθηναϊκός: Γκαλίνοβιτς, Νίλσον, Μπίσκαν, Μόρις, Δάρλας (80' Βύντρα), Γκονζάλες, Σέριτς, Παπαδόπουλος (72' Μάντζιος), Γκέκας, Χαραλαμπίδης (73' Λεοντίου), Τζιόλης

Λάρισα: Κοτσόλης, Κατσιαρός, Σίμος, Νταμπίζας, Διγκόζης, Μπαχράμης (63' Παπακώστας), Βέλα Τζούνιορ, Αλωνεύτης, Σέρμπαν (84' Τσιάτσιος), Κυπαρίσσης (53' Καλαντζής), Γκαλίτσιος