Με ανατροπή ο Ολυμπιακός Βόλου, καθάρισε νωρίς η Κέρκυρα

Ο Ολυμπιακός Βόλου βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Αχαρναϊκό του Γιώργου Βαζάκα, αλλά μέσα σε τέσσερα λεπτά ανέτρεψε τα δεδομένα και χάρη στο 3-1 διεύρυνε το αήττητο σερί του στα οκτώ παιχνίδια. Τέταρτη συνεχόμενη νίκη ο Ηρακλής, καθάρισε νωρίς η Κέρκυρα.

Νότιος όμιλος

Το πάθημα δεν έγινε μάθημα για τον Αχαρναϊκό, αφού προηγήθηκε αλλά έχασε (κάτι ανάλογο είχε γίνει και την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στην Παναχαϊκή). Ο Κώστας Νεόφυτος άνοιξε το σκορ μετά από σύγχυση στα καρέ του Θοδωρή Γκίτκου, όμως, ο Ολυμπιακός Βόλου ισοφάρισε στο 79' με σουτ του Σέρχιο Πόνσε, πήρε το προβάδισμα στο 83' με πλασέ του Θανάση Πινδώνη και εξασφάλισε τη νίκη (3-1) με δυνατό σουτ του Μάριο Μπρέσκα στο 92'.

Από γερό μέταλλο είναι φτιαγμένα τα Χανιά, καθώς την Κυριακή απέδειξαν ότι έχουν τον τρόπο να νικούν και χωρίς να αποδίδουν θελκτικό ποδόσφαιρο. Η αποβολή του Δημήτρη Ασλανίδη στο 73ο λεπτό δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παικτών του Αστέρα Μαγούλας και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τιάγο Μέλο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με διπλή προσπάθεια.

Βγαλμένο από σενάριο του Άλφρεντ Χίτσκοκ ήταν το φινάλε της αναμέτρησης του Πύργου, αφού ο Πανηλειακός ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Δημήτρη Κοτσώνη, αλλά η Επισκοπή επικράτησε 2-1 χάρη σε γκολ του Γκαστόν Γκονσάλες στο 94'. Είχε προηγηθεί δοκάρι του Κλάρενς Μπιτάνγκ στο 18ο λεπτό και, βέβαια, το γκολ του Δημήρη Σουμπασάκη στο 66ο λεπτό. Ως εκ τούτου η ομάδα του Πέτρου Δημητρίου συμπλήρωσε πέντε αγώνες χωρίς νίκη.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δήμο Τζέκο, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 9ο και το 17ο λεπτό, ο Φωκικός επικράτησε 2-0 της καταδικασμένης Γλυφάδας στο "Μ. Κρητικόπουλος". Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα χορταστικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ο Λευτέρης Στασινόπουλος των γηπεδούχων και ο Γιώργος Θέος των φιλοξενούμενων σημάδεψαν τα δοκάρια της αντίπαλης εστίας.

Με γκολ του Δημήτρη Ακπαρίδη στο 23ο λεπτό, ο Παναιγιάλειος έκαμψε την αντίσταση του Φωστήρα και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη από τις 20 Οκτωβρίου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Κουρμπανά φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμα και έχασε ορισμένες καλές ευκαιρίες για να το διευρύνει, ωστόσο το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Βόρειος όμιλος

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Ηρακλής, καθώς η Αναγέννηση Καρδίτσας πρόβαλε αντίσταση για ένα μόνο ημίχρονο. Ο "γηραιός" προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Ντάριο Ζαχόρα και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σωκράτη Μπουντούρη στο 40ό λεπτό. Τα γκολ που χάρισαν τη νίκη στους γηπεδούχους σημειώθηκαν στο 68ο και το 85ο με τους Κοσμά Τσιλιανίδη και Νίκο Πουρτουλίδη αντίστοιχα, ενώ προτού γίνει το 3-1, ο θεσσαλικός σύλλογος είχε μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σάκη Κουκούλη στο 78'.

Στους 7 βαθμούς από τη δεύτερη θέση αύξησε τη διαφορά της η Κέρκυρα (εκκρεμεί η αναμέτρηση Βατανιακός-Νίκη) μετά και την επαγγελματική της νίκη επί του Εθνικού Γαζώρου. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σημειώθηκε στο 4ο λεπτό με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Σουάνη, ενώ στο 71ο ο Ζόραν Μπαλντοβάλιεβ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων, χάνοντας χρυσή ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι.

Ο προερχόμενος από πέντε συνεχόμενες ήττες Απόλλων Καλαμαριάς ξεπέρασε με χαρακτηριστική άνεση το εμπόδιο της ουραγού Καβάλας και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Ο Αλέξης Πασιαλής άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με γυριστό σουτ, ο Θωμάς Βλάχος διπλασίασε τα γκολ στο 26ο με σουτ, ο Χρήστος Αθανασιάδης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 59ο και ο Γιώργος Γκουγκουλιάς διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 86'.

Σε ένα τέταρτο γράφτηκε η ιστορία της αναμέτρησης των Γιαννιτσών, όπου η Δόξα Δράμας επικράτησε 2-1 της τοπικής Αναγέννησης και πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη. Οι "μαυραετοί" πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τους Σάββα Κυριακίδη (καρφωτή κεφαλιά στο 24') και Θανάση Στόικο (πλασέ στο 32'), προτού ο Χρήστος Παλάσκας μειώσει με καρφωτή κεφαλιά στο 38ο λεπτό.